Open kroegen in Breda: 'niet fraai', wel begrip 5 Gesloten Den Haag Amsterdam ,,In het algemeen: omdat we grondrechten als het recht op ge lijke behandeling, onaantastbaar heid van het lichaam en andere vrijheden als absoluut zien. Zo werkt dat niet. Dat kan onmoge lijk anders, dat moeten we niet meteen zien als een fout van de overheid. ,,Een coronapas is niet per defi nitie discriminatie. Grondrechten worden als breekijzer gebruikt in de discussie, terwijl ze ons in werkelijkheid echt wel bescher men, ook bij nieuwe maatregelen. Het zou voor burgers goed zijn meer te weten over de werking van grondrechten en de democra tie. Dat zou al veel onvrede sche len. ,,Aan de kant van de overheid mogen de strategie en de com municatie beter. Ook een demis sionaire regering moet haar werk doen, maar zet dan wél een con crete visie uiteen. Vertrouwen In een samenleving is beperking van grondrechten aan de orde van de dag win je ook met standvastigheid en rechtlijnigheid. In Nederland zien we juist dat vertrouwen te kortschieten. Daarbij komt dat we net een toeslagenaffaire hebben gehad. Bovendien stevenen we af op een 'oude' coalitie die van een nieuwe bestuurscultuur nog niet veel werk lijkt te maken.'' ,,Tot nu toe was er geen sprake van discriminatie, omdat iemand die zich niet had laten vaccineren, nog steeds de keuze had om zich te laten testen. ,,Als ongevaccineerden straks op bepaalde plekken helemaal niet meer welkom zijn, dan moet de overheid daar wel een heel goed verhaal bij hebben. Dan heb je het over een verdergaande in breuk op grondrechten die een bijzonder stevige rechtvaardiging vereist.'' Als overheid moet je daar niet omheen willen draaien. Geef ge woon toe dat je daar heel ver mee gaat en onderbouw met goede ar gumenten waarom dat toch nodig is. Daarmee alleen al wek je ver trouwen en voorkom je mogelijk nieuwe confrontaties met de ei gen bevolking.'' Koninklijke Horeca Nederland hoopt tot 'slimmere en betere op lossingen' te komen. In Breda bleef zaterdagavond een deel van de cafés na 20.00 uur geopend, terwijl dat niet mag volgens de nieuwe coro- naregels. Burgemeester Staf Depla stond dat oogluikend toe. In de stad hielden zaterdag uit eindelijk 25 horecazaken zich niet aan de nieuwe regels. De zaken die in overtreding waren, kunnen bin nen enkele dagen een brief van de gemeente verwachten waarin hen een maatregel wordt opgelegd. ,,De zwaarte van die maatregel is afhan kelijk van eventuele eerdere over tredingen'', aldus een woord voerster van de gemeente. Depla toonde zaterdag begrip voor de protestactie van de horeca in Breda. In een statement gisteren zei Depla dat de landelijke maatre gelen die vrijdag werden aangekon digd duidelijk zijn en 'ook gelden voor Breda'. ,,Op horecazaken die na het statement langer openblij ven wordt daarom gehandhaafd zo als we dat altijd doen.'' Gisteravond leek de meeste horeca in Breda zich aan de sluitingstijden te houden. Elders in het land gingen de kroe gen wel om 20.00 uur dicht, soms na extra gesprekken met burge meesters, zoals in Utrecht en Leeu warden. In de laatste stad ging het uitgaanspubliek in de loop van de avond over de schreef. Er zijn zes tien aanhoudingen verricht. Hubert Bruls, voorzitter van het Op horecazaken die na het statement langer openblijven wordt gehandhaafd Veiligheidsberaad en burgemeester van Nijmegen, raadde horeca-eige- naren bij televisieprogramma WNL op Zondag aan om niet het voorbeeld van Breda te volgen, maar zich te houden aan de slui tingstijden. In zijn eigen stad is hij streng. ,,Ik ga niet waarschuwen." Tegen ondernemers die moedwil lig openblijven: ,,Dan gaat u dicht." De open kroegen in Breda noemde Bruls 'niet fraai'. Maar hij had ook begrip voor de Bredase burgemeester Paul Depla. Aanlei ding voor de keuze was volgens Bruls 'een combinatie van veel on dernemers die zeggen: ik doe het niet om 20.00 uur en op een drukke dag.' Advocaat Michel van Stratum uit Nootdorp kondigde aan aangifte te doen tegen de burgemeester van Breda voor 'opruiing en het nege ren van de coronamaatregelen'. De strafpleiter stelt dat Depla openlijk heeft opgeroepen tot het negeren van de regels en dus strafbare feiten heeft begaan. ,,Ik wil duidelijk krij gen wat een burgemeester van een grote stad in deze lastige tijden wel en niet behoort te doen.'' Migranten breken door barricade Israël: Reisverbod naar lidstaten EU Koningin Elizabeth niet bij herdenking Bulgaren stemmen voor de derde keer GO MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 De nieuwe coronamaatregelen en daaraan verbonden verplichte sluitingstijd van de horeca, om 20.00 uur 's avonds, werd niet overal goed ontvangen (Leeuwarden) of nageleefd (Breda). FOTO'S ANTON KAPPERS, ANP, PIX4PROFS Waar gaat het mis? - Ingrid Leijten, hoofddocent Universiteit Leiden Hoe kijkt u aan tegen verplichte QR-codes en de komende 2G- samenleving? Wordt het verzet van sommigen dan nog sterker? Dus? Ministers Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) en Stef Blok (Economische Zaken) gaan morgen in overleg met Konink lijke Horeca Nederland over de nieuwe coronamaatregelen en financiële steun voor de horeca. Jurriaan Nolles Den Haag - Staf Depla, burgemeester WARSCHAU Zo'n vijftig migranten zijn Polen binnengekomen nadat ze bij de plaats Dubicze Cerkiewne door een barricade aan de grens met Belarus waren ge broken. 22 Irakezen zijn aange houden, meldt de Poolse poli tie. In Belarus bevinden zich in de buurt van de grens met Po len duizenden migranten. Die willen naar de EU reizen, maar worden tegengehouden door de Poolse autoriteiten. EU-lan- den houden Belarus verant woordelijk voor de chaotische situatie in het gebied, omdat het land migranten zou helpen uit wraak voor EU-sancties. TEL AVIV Israël overweegt een reisver bod uit te vaardigen naar lid staten van de Europese Unie waar de meest recente coro- nagolf momenteel overheen spoelt. ,,We zouden een deel van die landen weer als rood kunnen inschalen. Dan mag men daar niet meer naartoe'', zei Nachman Asch, directeur van het Israëlisch ministerie van Gezondheidszorg. Momen teel geldt in Israël code oranje voor onder meer Nederland, Oostenrijk en Denemarken. Daarmee waarschuwt de over heid potentiële bezoekers voor de gevaren die ze lopen. LONDEN Koningin Elizabeth was gisteren toch niet aanwezig bij Remem brance Day, de jaarlijkse herden king van oorlogsslachtoffers bij het oorlogsmonument Cenotaaf op Whitehall in Londen. Ze heeft rug klachten, aldus Buckingham Palace. 'De koningin is teleurge steld dat ze de dienst zal missen', meldt het paleis in een verklaring. Het zou haar eerste publieke op treden zijn na een kort verblijf in het ziekenhuis eind oktober. Tij dens de herdenkingsdienst wordt twee minuten stilte gehouden en worden er kransen gelegd ter na gedachtenis aan de slachtoffers van twee wereldoorlogen. Er wa- Voor koningin Elizabeth was op het balkon van het Foreign Office een speciale plek gere serveerd op Remembrance Day, maar die bleef leeg. foto reuters ren de afgelopen tijd zorgen over de gezondheid van de koningin, nadat ze een nacht was opgeno men in het ziekenhuis. Ze hield een aantal weken rust. Wat de koningin precies heeft, is niet bekendgemaakt. SOFIA Bulgaren konden gisteren voor de derde keer dit jaar hun stem uitbrengen bij parlementaire verkiezingen. De nieuwe stem ronde was nodig, omdat na eerdere verkiezingen in april en juli het geen enkele partij is ge lukt een regeringscoalitie te vormen. De parlementsverkie zingen werden gecombineerd met die voor een nieuwe presi dent. De zittende president Ru men Radev wint naar verwach ting de presidentsverkiezingen, al haalt hij waarschijnlijk geen absolute meerderheid. In dat geval is op 21 november een tweede ronde nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5