Dorpshuis vol oude foto's: 'Kijk, dat is Jo!' De Meiboom kan roerige periode nu echt afsluiten 5 DE JEUGDHOEVE 'S-HEERENHOEK Carnavalsoptochten, de eerste generatie voetballers van De Patrijzen, de schutterij, en vooral veel voormalige bewoners van het dorp. De oude foto's in het vernieuwde dorpshuis De Jeugdhoeve vormen samen the wall of fame van 's-Heerenhoek. De gemeente Borsele deed vorig jaar bij inwoners een oproep om oude fo to's beschikbaar te stel len. Het bleek een gouden greep. ,,We kregen er honderden aange boden", zegt projectleider Ron de Vos. „Mensen belden ons om te zeggen dat ze complete fotoboe ken hadden." Grote collages Een groep gebruikers van het dorpshuis selecteerde zo'n hon derd stuks. En vervolgens werd een gewaagde keuze gemaakt. De foto's hangen niet in lijstjes aan de muur, maar werden als grote colla ges rechtstreeks op de muren, deuren en de bar gedrukt. Sfeer beelden en mensen uit vervlogen tijden staan - soms levensgroot - zo voor je neus, en zijn een onmis kenbaar deel van het interieur ge worden. Het pakt geweldig uit, blijkt za terdag tijdens de heropening van het opgeknapte dorpshuis. ,,Je ziet mensen in gesprek gaan erover", constateert ook wethouder Marga van de Plasse, die sprak van een 'wall of fame'. ,,De foto's roepen herinneringen op, en hier en daar ook weemoed." Alles is nieuw Om het alleen over de foto's te hebben, doet het nieuwe dorps huis tekort. Het héle gebouw is fraaier geworden. Zowat alles is nieuw: de vloer, de plafonds, het sanitair, de meubels, het buiten terras, de aankleding. Met een warme, huiselijke inrichting is vooral meer sfeer in het gebouw gebracht. ,,Veel dorpshuizen zijn uit de De sfeer was er niet meer naar om hier een gezellig feestje te houden tijd", constateert De Vos. „Vroeger waren er veel meer feesten en bor rels in De Jeugdhoeve. Maar zoals het de laatste jaren was, is het toch eigenlijk logisch dat bedrijven lie ver naar een horecazaak gingen. De sfeer was er helemaal niet meer naar om hier een gezellig feestje te houden. Nu weer wel." Huis van het dorp De mensen van Sportfondsen Bor- sele, de exploitant, willen probe ren om meer mensen 'zomaar eens' over de vloer te krijgen, en niet alleen als ze voor een bijeen komst of naar hun club komen. ,,We hopen dat het dorpshuis ook echt weer 'het huis van het dorp' wordt", verklaart Van de Plasse. Verder breiden de uitbaters het activiteitenaanbod uit met onder meer een vrijdagmiddagborrel, di neravonden en films en disco's voor de jeugd. ,,Die jeugdactivitei- ten waren vroeger een groot suc ces", weet De Vos uit eigen erva ring. ,,Volgens mij moet dat nog steeds kunnen." ,,Het is nu aan het dorp zelf om hun nieuwe dorpshuis te omarmen", concludeert de wet houder. Nadat de door de gemeente ge plande verhuizing naar zorgcen trum Ter Weel was afgewend, richtten een klankbordgroep met gebruikers en vervolgens een stichtingsbestuur zich op de toe komst. Ze kwamen onderweg wel wat hobbels tegen. ,,Het verleden vergeten we liever", zei voorzitter Kees Geuze zaterdag tijdens de her opening van De Meiboom. Nou, voor de allerlaatste keer dan: in het dorpshuis werd drie jaar geleden, onder het podium, een hennep kwekerij gevonden. Wethouder Kees Verburg kwam er met een kwinkslag nog één keer op terug. ,,Ik heb maar geen plantje meege nomen", zei hij droogjes in zijn openingswoordje. Koude tegelvloer Inmiddels herinnert weinig nog aan de afgelopen jaren. De Mei boom is fors veranderd. Er kwam nieuwe verlichting en sanitair, de plafonds werden vervangen, keu- kenapparatuur werd vernieuwd en de koude tegelvloer grotendeels vervangen door veel warmer pvc. Ook de nieuwe gordijnen en meubels maken de sfeer nu huise lijker. Bakje koffie Dat is ook de bedoeling, zegt be heerster Sabine de Rooij. ,,Het zou leuk zijn als mensen ook spontaan even binnen komen lopen. Ik denk erover na om op vaste tijden in loopochtenden te houden. Ge woon, om een bakje koffie te doen en een praatje te maken." Ook de grote podiumzaal werd aangepakt. Het podium zelf heeft een nieuwe vloer en gordijnen. Er komt nog podiumverlichting, ver telt Geuze. ,,Dan kan Podium Rei- merswaal hier ook weer voorstel lingen programmeren. Dat heeft veel meerwaarde, vinden wij." maandag 15 november 2021 BE Martijn de Koning 's- Heerenhoek - Ron de Vos, projectleider verbouwing Jeugdhoeve Jullie moeten verhuizen, kregen de gebruikers van dorpshuis De Meiboom vijf jaar geleden te horen. Het maakte strijdlust wakker bij clubs en bewoners in Krabbendijke. Ze behielden hun dorpshuis, en dat is nu weer he lemaal bij de tijd. Martijn de Koning Krabbendijke Elke foto heeft zijn eigen verhaal, Lou Traas kent ze bijna allemaal. Christian de Winter luistert aandachtig. foto johan van der heijden Sabine de Rooij, de beheerster van De Meiboom, zwaait nu de scepter in een compleet vernieuwd dorpshuis. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52