Tien partijen met bezwaar naar RvS Raad akkoord met plan timmerfabriek In Kats groeit van alles, als je er maar van kan eten 4 Waterpark Veerse Meer ZIE GINDS KOMT DE... VRACHTAUTO Ontwikkelaar Driestar wil aan het Veerse Meer, ten noordoosten van Arnemuiden en ten noordwesten van Lewedorp, een nieuw vakan tiepark bouwen met bijna duizend woningen. Dat leidt, is de verwach ting, tot (veel) meer drukte op de toevoerwegen via Arnemuiden, Le wedorp en Wolphaartsdijk. Nogal wat omwonenden, maar ook buur- Wij zijn niet tegen de bouw van het park. Er moet alleen een detail worden aangepast gemeenten, maakten bezwaar bij de Middelburgse gemeenteraad, maar die keurde het plan afgelopen zomer toch goed. Tien bezwaarmakers accepteren dat niet en stappen naar de Raad van State. Dat is de hoogste be stuursrechter. Onder hen is Zee land Airport. Het vliegveld is zeker niet tegen de komst van het park, benadrukt directeur Enno Belde rok. „Sterker nog: wij hopen dat onze buurman zo snel mogelijk kan beginnen. Zoals het er nu bij ligt, daar wordt niemand blij van." Het probleem van het vliegveld is een detail in het bestemmingsplan. ,,Er kan nu ontheffing verleend worden om te bouwen in onze risi cozone. Als dat zou gebeuren, kan er bij ons niet meer gevlogen wor den. Wij willen dat stukje aange past zien." Er loopt ook een proce dure om de start- en landingsbaan een stukje te draaien. ,,Maar die staat hier los van", zegt Belderok. ,,De rotatie van de baan heeft meer dere voordelen, maar het park kan gebouwd worden met de huidige baan." Een andere bezwaarmaker is de Stichting Vrije Recreatie, die op komt voor de belangen van kleine (boerderij)campings. Verder wil ook een direct omwonende een uit spraak van de Raad van State. Hij vindt dat de bedrijfsvoering op zijn landbouwbedrijf onmogelijk wordt als het park wordt aangelegd. Heel druk Minstens één bewoner van de Nieuwe Kraaijertsedijk bij Lewed- orp is naar de Raad van State ge stapt. Aanwonenden van die dijk protesteren - gesteund door de dorpsraad van Lewedorp - al ge ruime tijd tegen de plannen. Ze zijn bang dat het na de aanleg van het park heel druk wordt voor hun neus. Overheden (provincie, water schap en gemeenten) praten over een oplossing, zoals een directe ver binding tussen snelweg A58 en het park, maar het duurt nog jaren voordat die er ligt. Lewedorp ziet liever eerst een oplossing, en wil anders dat er bij het dorp vergaande maatregelen getroffen worden. Voor de zitting is nog geen datum bekend. De broers Arend-Jan en Lennard Koopman mogen van de gemeen te Tholen hun timmerbedrijf ver huizen naar de Kastelijnsweg bij Sint-Maartensdijk, en ernaast een zorggebouw voor begeleid wonen beginnen. De Thoolse gemeente raad is akkoord met het plan. Unaniem was de raad echter niet. Zeven van de twintig aan wezige raadsleden drongen erop aan het plan nog niet in behande ling te nemen. Dat komt doordat een buurman bezwaar heeft aan getekend en mogelijk naar de Raad van State stapt. Deze buur man, die zelf een plan heeft om vlakbij een landgoed aan te leg gen, wil dat Tholen alle plannen voor de directe omgeving in één keer behandelt. De fracties van PvdA/GL, ABT, CDA en SP wil den dat B en W daar nog eens goed naar kijken. Twee grote schuren plat Met name PvdA/GL en SP hadden ook inhoudelijke kritiek op het plan, dat bij wijze van uitzonde ring de vestiging van een tim merwerkplaats in het buitenge bied toestaat, omdat het gecombi neerd wordt met de zorgonderne- ming. Koopman breekt daarvoor twee grote, verpauperde schuren op het erf af. ,,Maar tegenover dat ene voordeel staan wel acht nade- len", vond SP-raadslid Theo Kore- vaar. Hij wees onder meer op de kans op procedures en toename van verkeer. Nancy Raas (PvdA/GL) ging in op de moge lijke precedentwerking. ,,Als we het hier toestaan, moet het straks elders ook." Volgens wethouder Peter Hoek gaat het om een uitzonderlijk plan, dat maatwerk verdient. Wachten op de plannen van de buurman duurt volgens hem te lang. De coalitiepartijen, die het niet eens nodig vonden te reage ren op het verzoek van de opposi tie, volgden de wethouder en gin gen akkoord. Het is nu afwachten of de buurman naar de Raad van State stapt. Het voedselbos is een initiatief van Karin Singh. Het werd zaterdagoch tend aangeplant door een groepje enthousiaste dorpsbewoners. Karin is niet voor niets de trekker van het bosje, zo blijkt. Tientallen namen van planten en struiken, hun producten en hun werking le pelt ze moeiteloos op. Ze vertelt over de lindeboom ('van de jonge blaadjes kun je sla maken'), de Ja- panse wijnbes ('lekker als snack tussendoor'), de nashipeer ('maak je heerlijke jammetjes van'), de Si berische erwtenstruik ('een prima vervanger voor linzen') en rozen- bottels ('daar kun je natuurlijk gelei van maken, maar van de blaadjes kun je ook thee trekken. Goed voor je huid!'). De plantdag van zaterdag was niet de laatste. In het midden van de lap grond worden volgend voorjaar ook nog vier perken aangelegd. Van nashipeer maak je heerlijke jammetjes ,,Met groente en fruit, met kruiden, een theeperk en eentje met eetbare bloemen." Natuurlijk is nu eerst wat geduld nodig voordat de eerste oogst kan worden binnengehaald. Als het zo ver is, mag iedereen gewoon zelf gaan plukken. Nu heeft natuurlijk niet iedereen er net zoveel verstand van als Karin. Hoe weet je straks als nu wat er rijp is? ,,Bij sommige din gen wijst dat zichzelf, hoor", zegt ze. ,,Maar ik ben van plan ook een nieuwsbrief op te zetten. Daar zet ik dan in wat er op dat moment bloeit, wat geschikt is om te plukken, en wat je ermee kan doen. En we roe pen op om maar een béétje mee te nemen. Er moet wel iets voor an dere mensen overblijven. En voor de vogels." maandag 15 november 2021 BE YERSEKE 'Kom niet naar de Sint, hij komt naar jou toe.' Met die oproep zorgde het Sinter klaascomité in Yer- seke ervoor dat de in- tocht niet tot een volksoploop zou lei den. En dus reden Sint en Piet zaterdag in een open vracht auto het hele dorp door. De vrachtwagen stopte nergens en Sint was dus wel erg snel weer uit het zicht, maar de Pieten namen wel de tijd voor elk kind. Zelfs toen het keihard begon te regenen. Hadden de Pieten hun kleurige para pluutjes tenminste niet voor niets mee genomen. Zeeland Airport, Stichting Vrije Recreatie en acht bewoners uit de streek stappen naar de Raad van State vanwege de bouw van Waterpark Veerse Meer bij Ar- nemuiden. Sommigen willen het hele plan tegenhouden, anderen vragen slechts wat kleine veran deringen. Martijn de Koning Arnemuiden - Enno Belderok, directeur Zeeland Airport Martijn de Koning Tholen De ene boom kent iedereen, van een andere plant heeft nauwe lijks iemand ooit gehoord. In het nieuwe voedselbos in Kats staat een bonte mix aan flora. Natuur lijk zit aan alles iets eetbaars. Martijn de Koning Kats -Karin Singh, initiatiefnemer FÖTOjgpANVAN DER HEIJDEN Karin Singh, de initiatiefneemster van het voedselbos in Kats, FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51