iFt 'l i! i n Animo voor lichtjestour over Schouwen is groot i 5 WERELD PREMATURENDAG HOPEN OP MEER BEGRIP Voor Amber Bontekoe (24) is Wereld Prematurendag op 17 november een belangrijk moment. De Haamsteedse werd na een zwangerschap van 24 weken en zes dagen geboren en ervaart nog dagelijks de obstakels daarvan. ,,Ik ging totaal over mijn grenzen heen", vertelt ze V, f 'V*' 5 mber Bontekoe hielp mee met de plannen voor een symposium in het Erasmus MC- ^^^^^^Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam. Ze is één van de vijf ervaringsdeskundigen in het zogenoemde 'Prematuren Pa nel'. Deelnemers zouden vragen gaan stellen aan 'volwassen pre- maturen' die dagelijks te maken hebben met de gevolgen van hun ontstaansgeschiedenis. Voor dit weekend werd vanwege corona beslist dat het fysieke symposium wordt doorgeschoven naar vol gend jaar. Drie van de vijf panelle den kampen met ernstige lon gaandoeningen. Amber zelf niet, al heeft ze zelf wel een kleinere long- inhoud. De Wereld Prematurendag zelf blijft wel bestaan. ,,En daar mag zeker aandacht voor zijn", laat Bontekoe weten. Haar team is al twee jaar bezig om er een mooi evenement van te maken. Waar Bontekoe zich vooral op ver heugde was spreker Sabrina Twil- haar. ,,Deze onderzoeker uit Frankrijk toonde aan dat vroegge- borenen op de lange termijn tegen allerlei obstakels en klachten aan lopen vanwege hun medische aan doeningen. Voor mij is dat geen nieuws, voor de medische wereld schijnbaar wel. Voor mij kwam haar onderzoek als een erkenning. ,,Hè, hè, eindelijk worden we ge hoord. Zie je wel, wij zijn niet gek." Het frustreert Amber soms dat in het dagelijks leven weinig be grip is voor haar aandoening. Waar anderen op honderd procent mee doen, doet Amber dat in vergelij king op zeventig procent, maar dat is voor haar volle bak. ,,Tijdens sta- Ik heb gewoon extra tijd nodig om dingen te doen ges bijvoorbeeld kreeg ik te horen dat ik sneller en beter moest. Ik zat dan al aan mijn taks. Maar dat werd niet gezien. Zo ging ik vaak totaal over mijn grenzen heen. Ik heb gewoon extra tijd nodig om dingen te doen. Gelukkig heeft mijn directe omgeving, ouders, grootouders en goede vrienden, daar wel begrip voor." Lege koelkast Amber schetst enkele praktijk voorbeelden waar ze tegenaan loopt. ,,Ik heb moeite met over zicht houden en het langetermijn- denken. Stel dat ik 's ochtends een ontbijtje wil maken, maar heel mijn koelkast is leeg. Gebeurt een ander ook weleens, maar die zorgt na twee of drie keer dat het niet meer gebeurt. Voor mij is dat las tig. Ik ben vaak extra vermoeid, mijn banden en pezen zijn te soe pel, haal links en rechts door el kaar, en moet alles heel goed plan nen. Het helpt dat ik begeleid woon. Het gaat nu goed, maar een paar jaar terug ben ik letterlijk in- gestort." Specialisten dachten aan een burn-out. Bij het flauwvallen maakte ze ongecontroleerde be wegingen met armen en benen. Ze werd opgenomen in een kliniek voor mensen met psychosomati sche klachten. Mentaal opgekrabbeld werkt Amber nu op haar eigen wijze aan haar digitale platform: Klein Meisje Maakt een Reisje. Ze pro beert meer bekendheid en begrip over vroeggeboorte te krijgen. ,,Dat geeft veel voldoening. Ik kom in contact met 'lotgenoten' die hetzelfde ervaren. En ontmoet zorgspecialisten die weer speci fieke dingen relateren aan mijn aandoening. Samen komen we tot meer kunde en begrip. Een We reld Prematurendag, hoewel in af geslankte vorm, helpt daar enorm bij." Organisator Joan Dorst had vorig jaar het idee om gewoon een rondje met versierde trekkers te rijden. ,,Dat was volgens de gemeente niet zomaar de bedoeling. In samen spraak met de burgemeester heb ben we het toen toch door laten gaan vanwege het vele werk door deelnemers en het goede doel. Dit jaar hebben we een vergunning aangevraagd en gekregen." De voertuigen, met enkele vrachtwagens ertussen, rijden één route. Allemaal achter elkaar. ,,We vragen van deelnemers een klein bedrag, omdat de vergunningaan vraag kosten gaf en er bij tussen stop Café 't Veerhuis op Bru eten en drinken aan deelnemers wordt ge geven.'' Versnapering De tour start om 17.00 uur op het parkeerterrein bij de sportvelden van Nieuwerkerk en gaat via Oos- terland, Bruinisse (langs verzor gingstehuis t' Opper), Sirjansland, Dreischor, Zonnemaire, Brouwers- haven, Kerkwerve naar eindlocatie Zierikzee. Op parkeerterrein Ha venpoort hopen de voertuigen zich tussen 20.00 en 21.00 uur op te stel len. Op Brouw zorgt de onderne mersvereniging voor een versnape ring. Prijs mooiste voertuig ,,Voorwaarden zijn voertuigen met een minimale snelheid van 25 km/uur en versiering met (kerst)lichtjes. Er is een prijs voor het origineelste en mooist versierde voertuig. Omdat de stoet continu in de buitenlucht in beweging is, zijn er geen extra coronamaatregelen van kracht. We hopen dat we co rona snel de baas kunnen zijn en zonder beperkingen te kunnen le ven", aldus Dorst. maandag 15 november 2021 SD Amber voelt eindelijk de erkenning Gerrit van Loon Burgh-Haamstede Amber Bontekoe. „Samen komen we tot meer kunde en begrip." fotomarieke mandemaker -Amber Bontekoe Binnen een dag was de deelna- melijst vol. De lichtjestour Schouwen-Duiveland op don derdag 30 december is in trek. Vijftig versierde voertuigen rij den langs verzorgingstehuizen en dorpen. ,,Voor licht in don kere tijden en omdat het ge woon een mooie verschijning is." Gerrit van Loon Oosterland Vorig jaar reden verlichte trekkers in groepjes van vijf over het parcours van de lichtjestour. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50