'Wat zijn hart hem ingaf, is nu crimineel' Lockdown voor ongevaccineerden in Oostenrijk: 'Vaccinatiegraad te laag' 4 c Hulpverlener voor de rechter ^Grahams HORECA Liesbeth Bloemendal leefde met een gevaarlijke misdadiger. Men sensmokkel, spionage, fraude, wit wassen van crimineel geld en deel name aan een criminele organisatie wordt hem verweten. Tenminste dat is wat Griekse jus titie haar partner Pieter Witten berg nu ten laste legt omdat hij en kele jaren geleden mensen redde van de verdrinkingsdood en zich bekommerde om het lot van vluch telingen die aankwamen op het Griekse eiland Lesbos. Donderdag moet hij zich daarvoor, evenals 23 anderen, verantwoorden voor de Griekse rechter. Allen riskeren een lange gevangenisstraf. Wittenberg, afkomstig uit Peest in Drenthe, is sinds vrijdag in Athene om zijn zaak voor te berei- den met zijn advocaten. Bloemen dal sprak gistermiddag op een soli- dariteitsbijeenkomst van de orga nisatie Free Humanitarians, in het Amsterdamse Westerpark. Ze hebben er samen lang over ge sproken of het wel verstandig was terug te gaan naar Griekenland. ,,Als je Pieter kent, kan het niet an ders; hij is een bevlogen man die diep van binnen voelt dat hij staat voor wat hij doet", zegt zijn vrouw alvorens de ongeveer honderd aan wezige sympathisanten toe te spre ken. ,,Gek genoeg wordt wat zijn hart hem heeft ingegeven nu als crimineel beschouwd. Pieter wil de rechter in de ogen kunnen kijken en laten zien wie hij is. Hij wil op recht zijn. Het is beter daar in ge sprek te gaan dan dat erover je wordt gesproken zonder dat je erbij bent." Hommage De betrokkenheid van Pieter Wit tenberg en Liesbeth Bloemendal is groot. Hun inzet voor vluchtelin gen is ook een hommage aan hun zoon die op 19-jarige leeftijd op een scooter verongelukte. Het leidde onder meer tot de door Pieter en Liesbeth opgezette stichting Sho wer Power waardoor vluchtelingen uit kamp Moria op het Griekse ei land Lesbos de gelegenheid hebben op een schone en veilige manier te douchen. Volgens de aanklacht bestuurde Wittenberg, ex-zakenbankier en een ervaren zeezeiler, in 2016 drie maanden lang een boot van hulpor ganisatie Emergency Response Centre International (ERCI). Hij nam zelf geen mensen aan boord maar deelde op zee onder meer zwemvesten uit en loodste gam mele vluchtelingenbootjes naar de kant. Niet lang daarna klopte de Griekse politie aan bij zijn stichting op Lesbos. Dat horecazaken de coronaregels negeerden valt te verklaren, stelt hoofddocent Ingrid Leijten van de Universiteit Leiden. Ze maakt zich zorgen over het dalend vertrouwen in de overheid. Ingrid Leijten van de Universiteit Leiden, die is gepromoveerd op grondrechten: ,,We leven welis waar in een democratie, maar zijn niet gewend om de werking er van zo direct te ervaren. ,,De overheid maakt voortdu rend wetten en neemt continu maatregelen, maar in de corona- tijd worden vandaag maatregelen afgekondigd die morgen ingaan en waarvan we de gevolgen al meteen voelen. „Normaal hebben we niet zo'n last van beperkingen van onze grondrechten, maar nu voelt de macht van de overheid al snel als een bedreiging, ook al kunnen we ons natuurlijk nog steeds wenden tot onze volksvertegenwoordi gers in het parlement of de rech ter. ,,In dit specifieke geval - dat geldt meestal bij coronamaatregelen - gaat het om maatregelen waar po litieke speelruimte in zit. Er is niet één juiste oplossing: de ho reca moet om 20 uur dicht, maar dat had ook pakweg 22 uur kun nen zijn. ,,Dit kan willekeurig overko men. Het wordt in deze tijd pijn lijk duidelijk dat ook een demo cratie niet altijd goed functio neert, al is het nog steeds het beste systeem dat we hebben.'' Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' HollandÖBarrett De Oostenrijkse autoriteiten zien zich genoodzaakt in te grijpen, omdat het aantal coronabesmet tingen weer snel oploopt. Een con ceptversie van het lockdownplan was al uitgelekt. Daar stond in dat mensen die niet zijn gevaccineerd of hersteld van het virus, hun wo ning alleen mogen verlaten voor essentiële activiteiten, zoals bood schappen doen en werken. Het Alpenland heeft een vacci natiegraad van ongeveer 65 pro cent. Die moet omhoog, beklem toonde Schallenberg op een pers conferentie. Hij noemde de vacci natiegraad 'beschamend laag'. De regeringschef had vorige week al duidelijk gemaakt een lockdown voor gevaccineerden niet wense lijk te vinden. Die groep zou dan gedupeerd worden, omdat ande ren aarzelen over vaccins, vond hij. Ongevaccineerde mensen krij- gen in Oostenrijk al te maken met beperkingen. Het land stapte deze maand over op een zogenoemd 2G-model. Dat houdt in dat som mige binnenlocaties, zoals restau rants en bioscopen, alleen toegan kelijk zijn voor mensen die zijn ge vaccineerd of genezen van Co- vid-19. Invoering van die regel leidde al tot rijen bij vaccinatie centra. Het was afgelopen week al duidelijk dat Oostenrijk afste vende op een lockdown voor on gevaccineerden. De beperkende maatregelen gelden voor ongevac cineerde mensen boven de 12 jaar. - ANP FflM Leeuwarden MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 GO De Nederlandse vrijwilliger Pier Wittenberg (73) staat donder dag terecht in Griekenland we gens hulp aan vluchtelingen op het eiland Lesbos. Hij riskeert een lange celstraf wegens 'men sensmokkel'. Bob van Huët Amsterdam Liesbeth Bloemendal in Am sterdam. FOTO DINGENA MOL Alexander van Eenennaam Leiden Kunt u verklaren waarom de vlam zo vaak in de pan slaat? Nu hielden horecazaken in Breda zich weer niet aan de vervroegde sluitingstijd. In Leeu warden braken rellen uit. 'Macht van de overheid voelt al snel als een bedreiging' bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! natural alternatives Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl 'Dit is een metÈch hulpmiddel lees voorgeb/vik de gebnjiksednmpng. WENEN In Oostenrijk wordt vandaag een lockdown ingevoerd voor mensen die niet volledig zijn gevaccineerd tegen het co ronavirus. Dat is de uitkomst van topoverleg tussen bonds kanselier Alexander Schallen- berg en de leiders van de deel staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4