Bedrijven voelen zich klemgezet door gemeente 4 Vijfentwintigduizend euro aan budget voor f ietsplan Schouwen-Duiveland Een goed plan voor fietsparkeren is nodig, blijkt in de dagelijkse prak tijk. Het rijtje fietsen naast eetgele genheid Concordia, schuin tegen over Intertoys staat schots en scheef. Toch plaatst Efraïm Pronk zijn fiets er op het hoekje bij. ,,Iedereen zet hem eigenlijk overal maar neer", vat hij het probleem samen. Op de fiets van zijn vader is de 18-jarige Zierikzeeënaar uit Plan West naar het centrum gekomen om een ca deau voor zijn moeder, die zondag jarig is, te kopen. ,,Nu je het zegt. Er is niet echt een vaste parkeerplek voor fietsen in Iedereen zet hem overal maar neer. Er is niet echt een vaste parkeerplek voor fietsen in Zierikzee Zierikzee. Ik fiets dagelijks en zet hem meestal neer voor de winkels. Een goede locatie voor een (over dekte) fietsenstalling? Moeilijk in een oud stadscentrum. Zou ik zelf niet weten." Miranda Huijer, eige naresse van de Intertoys, heeft wel diverse ideeën. ,,Hopen dat we deze kunnen uitvoeren. Met de ge meente zijn we druk bezig opties te bekijken. Zeker voor e-bikes zou een beveiligde fietsenstalling wel kom zijn." Concrete locaties Huijer heeft concrete locaties op het oog waar fietsen beter gestald zouden kunnen worden. ,,We wil len graag fietsnietjes in plaats van dranghekken bij de Grote Kerk en het Kraanplein. En meerdere op- laadpunten creëren. Van de uitwer king van de plannen moeten we lang plezier hebben. Goed naden ken is dus van belang. De stalling naast Concordia staat altijd te vol, een punt van zorg. Het is jammer voor het straatbeeld, neem bijvoor beeld het kruispunt Poststraat/Ap- pelmarkt/Dam. Daar staat het ook erg vol." Er is geïnformeerd naar het oude parkeerterrein achter de oude ING Bank. ,,Dat zou een mooie lo catie zijn voor een beveiligde stal ling. We hebben op dat idee nog niets vernomen. Een oplossing waarbij iedereen dicht bij de stad kan parkeren, maar dat het ook te overzien blijft, is een grote uitda ging." Her en der Huij er vindt het fijn dat het CDA de gehele raad meekreeg in het plan Het terrein achter de oude ING Bank zou een mooie locatie zijn voor een stalling om vijfentwintigduizend euro be schikbaar te stellen voor meer en betere plekken. Politicus Rutger Punt wees op Renesse en Zierikzee waar afgelopen zomer 'parkeerpro- blematiek ontstond rondom fiets- verkeer'. „Inwoners, ondernemers en bezoekers van deze centra erva ren overlast van her en der gepar keerde fietsen." De CDA is van mening dat ook het toerisme baat heeft bij een combi van fietsparkeren en e-bike- oplaadpunten. ,,Eventueel zou Stichting Eilandmarketing Schou- wen-Duiveland mee kunnen doen in de onderzoeksopdracht." Verhage is al meer dan 100 jaar ac tief als leverancier in graan, dier voeders, kunstmest en aanver wante artikelen. Het familiebedrijf, bij Molen de Zwaan aan de Oude Hoofdweg, diende zes jaar terug een plan in om een bedrijfsloods te bouwen. Op een eigen stuk land van 2,7 hectare, tegenover het be drijf. ,,De huidige schuren liggen vol. Er is behoefte aan opslag. Dan kunnen we onze producten ook be ter bewerken en bewaren", aldus eigenaar Elmar Verhage. Ik denk wel eens aan verhuizen Hij hield rekening met zichtlij nen van zijn buurman en de molen en wil desnoods rondom de loods bomen planten. Voor alle plannen kreeg hij nul op het rekest. De ge meente moet door bouw het omge vingsplan wijzigen. ,,Er zit een agrarische bestemming op. Een loods bouwen voor agrarische doel einden is niet goed? Ik zit als bedrijf klem. Heel wat van mijn toeleve ranciers uit de buurt zijn al verdwe nen. Ik heb klanten uit Goeree, Voorne-Putten en de Bevelanden. Dan denk je wel eens aan verhuizen buiten de gemeente. Dat kan toch niet de bedoeling zijn? Ik zit hier al sinds 1919." Uitbreiden William Bal (40) van Duivelands Meubelhuis zit er net zo in. ,,Bij Oude-Tonge kun je zo één-twee drie gaan bouwen maar ik wil dat helemaal niet. We zijn nog jong en willen op het eiland uitbreiden; verhuizen met onze meubelzaak richting Bru. We hebben een loca- tie op het oog maar daar ziet de ge meente liefst een andere bestem ming. Schouwen-Duiveland op perde een indoorspeeltuin op die plek, met dagrecreatie als bestem ming. Dus zonder onze meubels. Wij hebben een verleden met at tracties. Ik zou dat kunnen combi neren, maar twee aparte zaken is niet mijn plan. Mensen zien Bou- man Potter of Morres in Hulst toch ook als dagje uit? De gemeente is huiverig over wat er op onze hui dige locatie terugkomt. Nou, geen leegstand, ik kreeg onlangs nog een aanbod. Waarom kan de gemeente niet meedenken in plaats van alles af te wijzen. Wat mag er dan wel?" VVD'er Margo Lemsom stoort zich aan deze houding van het col lege. ,,Het gaat ons om het brede plaatje. Wij willen ondernemers ondersteunen en helpen waar no dig. Niet wegjagen omdat hier niks kan of niet wordt meegedacht." Als reactie geeft Daniël Joppe aan dat Kan de gemeente niet meedenken in plaats van alles af te wijzen? de gemeente er is voor nieuwe be drijven en meedenkt met be staande. ,,Maar als wethouder doe ik geen uitspraken over individuele gevallen bij bedrijven." maandag 15 november 2021 Meer plek om fiets te parkeren Weg met rommelige rijtjes fiet sen in de binnenstad van Zierik- zee. De gemeente trekt geld uit om fietsen beter te parkeren. De eerste plannen zijn in de maak. ,,Nu gooit iedereen ze zomaar neer." Gerrit van Loon Zierikzee -Efraïm Pronk, inwoner - Miranda Huijer, Intertoys Familiebedrijf Verhage uit Kerk- werve en Duivelands Meubel huis uit Oosterland worden bij uitbreidingsplannen niet be paald geholpen door de ge meente. De VVD-fractie springt in de bres voor bedrijven die an ders van het eiland dreigen te vertrekken. Gerrit van Loon Kerkwerve/Oosterland -Elmar Verhage, Verhage -William Bal, Duivelands Meubelhuis Efraïm Pronk: ,,Een goede locatie voor een fietsenstalling? Moeilijk in een oud stadscentrum." foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49