Zwemmers De Waard en Kroon genieten bij ISL in Eindhoven 8 De ontknoping van het derde seizoen van de International Swimming League (ISL) vindt deze weken in Eindhoven plaats. Het commerciële toernooi is voor de Nederlandse zwemmers niet alleen leuk en lucratief, maar ook heel leerzaam. Het tempo zit er flink in op de avonden van de ISL. Zwemmers zijn amper uit het 25 meterbad ge kropen of de volgende groep komt alweer bij een lichtshow het pool- deck opgelopen. De dj aan de badrand draait alleen bij de start even de volumeknop dicht. ,,Heel gaaf', noemt Maaike de Waard (25) het. Zij had het geluk dat er bij haar eerste wedstrijden op donderdag en vrijdag nog publiek het Pieter van den Hoogenband Zwemstadion binnen mocht. „Hebben mijn ouders me weer eens in het water gezien, de eerste en meteen de laatste keer in lange tijd. En dan mocht ik ook nog echt in actie komen. Het is in de ISL na melijk altijd onzeker of en wat je mag zwemmen." Geheel eigen opzet Oprichter Konstantin Grigorisjin, een puissant rijke Oekraïense za kenman, bedacht een teamcompe titie met een geheel eigen opzet. De managers van de gemengde inter nationale ploegen maken pas vlak voor de wedstrijd de indeling be- kend van hun twee banen per on derdeel. Omdat aan de klassering punten gekoppeld zijn en aan de tijden een jackpot vasthangt (de winnaar steelt de punten van de zwemmers die te ver achterop zijn geraakt), komt bij die opstelling tactiek kijken. Inclusief estafettes gaat het per match om 39 races in twee dagen. Luc Kroon (20) vindt zo'n korte avondsessie van twee uur fijn. ,,Dat bevalt me wel, ja'', al dus de Volendammer. ,,Je kunt uit slapen, daarna 's ochtends trainen, een paar uurtjes rust pakken en dan racen." Helaas voor hem zonder aan moedigingen van de Volendamse enclave won hij zaterdagavond voor Toronto Titans de sterk bezette 400 meter vrije slag. Op die afstand werd Kroon begin deze maand ook Europees kampioen op de korte- baan. ,,Na de EK zijn we weer seri eus begonnen met investeren rich ting de WK over anderhalve maand. Dat merk ik wel. Mijn armen zijn moe en ik zat bijna drie seconden boven mijn Nederlands record. Maar zo werkt dit toernooi. Ieder een is hier tussen de wedstrijd- blokken door aan het trainen." De ISL is dus (nog) zeker niet het belangrijkste toernooi op de zwem- kalender, maar de wereldtop loopt wel weg met het vernieuwende for mat. Zo is het laatste onderdeel bij de mannen en de vrouwen de zoge naamde skins. Een eliminatierace over 50 meter met starts om de drie minuten, waarbij het aantal zwem mers terug wordt gebracht van acht naar vier naar twee. Ook zonder snelle tijden spektakel gegaran deerd. Veel pijn Maaike de Waard mocht het in Eindhoven voor het eerst doen op de rugslag. ,,Dat is echt heel vet. Het doet ook heel veel pijn. De eerste kun je niet inhouden, want dan lig je er direct uit. Ik kwam uit het bad en zag dat ik nog een minuut of dertig had voor de volgende. Dan denk je wel: 'Wat gaat dit snel'. Maar een heel team achter je in de box helpt", aldus de zwemster uit Rozenburg, die er met haar zege mede voor zorgde dat Cali Condors de eerste match in de play-offs won. LA Current greep gisteren de winst in de tweede van zes matches op weg naar de finale. De ISL is overgoten met een Amerikaans sausje. Zo is het draft-systeem geïntroduceerd. De winnaar van 2020, Cali Condors, Het is echt heel vet, maar het doet ook veel pijn was als laatste aan de beurt en koos in de eerste ronde direct voor De Waard als aanwinst. ,,Heel speciaal dat ik zo snel en in zo'n goed team opgenomen werd. Ook wel span nend, want het moeten presteren tussen al die toppers brengt toch druk met zich mee. Cali is Ameri kaans en zij hechten heel veel waarde aan het teamgevoel. Daar moest ik aan wennen, maar inmid dels ben ik daar in meegezogen", al dus De Waard, die in Eindhoven traint bij Patrick Pearson. Kroon kwam terecht bij Toronto Titans. ,,Ik kende daar niemand, maar dat is eigenlijk ook wel weer leuk. Het team bestaat vooral uit Canadezen, onze captain is Kylie Masse. En het is tegen Arno Kam- minga en Kira Toussaint", zegt Kroon, normaal met hen in Am sterdam trainend onder Mark Fa- ber. Smeltkroes Uiteindelijk brengt die smeltkroes en het vele racen in een competitief veld de Nederlanders vooruit. ,,Je ziet van dichtbij hoe andere zwem mers en coaches werken. Daar word je beter van, net als van al die races waarin je de opbouw kunt oefe nen", aldus Kroon. De Waard be aamt dat. Zij veroverde eerder deze maand bij de EK kortebaan indivi dueel brons op de 50 meter rugslag en zilver op de 100 meter rugslag en 50 meter vlinderslag. ,,Veel pr's ook, heel bijzonder. Wij hebben echt la ten zien dat er een nieuwe lichting in Nederland aankomt, daar ben ik echt trots op." Met dank ook aan het podium dat de ISL biedt. Griekspoor boekt zege nummer 26 Van der Haar nog steeds in vorm Geen stunt voor Oranje-vrouwen MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 PM Show en spektakel vormen een belangrijk onderdeel van de International Swimming League, waarvan de ontknoping in Eindhoven is. FOTO SEM WIJNHOVEN Garantie op spektakel, ook zonder snelle tijden Linda Derksen Eindhoven - Maaike de Waard TENNIS Tallon Griekspoor heeft zich met zijn 26ste zege op rij ook verzekerd van winst van het challengertoernooi van Bratislava. Het is al zijn achtste titel in het challen- gercircuit van het jaar, een record. De nummer 2 van Nederland was in de finale van het indoortoernooi in Slowakije de Hongaar Zsombor Piros met 6-3 6-2 de baas. De 25-jarige Griekspoor begon de week als de nummer 72 van de wereld. Hij gaat nu stijgen naar plek 65. Hij staat daar mee acht plekken lager dan Botic van de Zandschulp. Griekspoor won de afgelo pen weken ook de toer nooien van Murcia, Napels (2x) en Tenerife. VELDRIJDEN Lars van der Haar (foto) heeft de zesde cross om de wereldbeker gewonnen. Op het snelle parcours van het Tsjechische Tabor nam Van der Haar in de slotfase af stand van de Belg Eli Iser- byt, de leider in de wereld beker. Voor Van der Haar was het zijn tweede grote overwinning in acht dagen. Vorige week kroonde hij zich op de VAM-berg in Drenthe tot Europees kam pioen. Ook Lucinda Brand trok de lijn van het EK door. De wereld- en continentaal kampioene hield in Tabor Puck Pieterse en Annemarie Worst achter zich. Brand staat nu alleen in de leiding in het wereldbekerklasse ment. BASKETBAL De Nederlandse vrouwen hebben hun tweede wed strijd in de kwalificatie voor het Europees kampioen schap van 2023 nipt verlo ren. Belarus was in Minsk net wat sterker. De nummer 4 van het laatste EK had een verlenging nodig om met 83-72 te winnen. De basketbalsters waren de kwalificatie donderdag be gonnen met een zege in Amsterdam op Ierland: 82-60. De ploeg van bonds coach Julie Barennes nam tot twee keer toe een voor sprong van zeven punten op Belarus, maar een stunt zege zat er niet in. Emese Hof was topschutter bij Oranje met 16 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40