ZEELAND GEBOEKT 'Nou ja, we kunnen altijd zelf iets verzinnen' Herinneringen aan de lessen van toen en nu 7 Van Oxhoofd tot Kattekopis een verrukkelijk boek over de wijnhandel in onze streken. Twintig eeuwen wijn op Zeeuwse bodem. Iuis en Leeuw zijn terug. Nee, niet als de theaterfi guren die Josien de Graaf in 1992 tot leven liet komen. Nu heeft ze de dierennamen ver werkt in haar pas verschenen jeugdboek Leon Mikki. Mikki en Leon zijn vrienden, Mikki noemt Leon Leeuw, Leon noemt Mikki Muis. Op een regenachtige mid dag vervelen ze zich zo ongeveer te pletter en geeft Leons moeder hen opdracht om de zolder op te ruimen. Daar hebben ze tijdens een vorige spelmiddag een enorme puinhoop achtergelaten. Met gezonde tegenzin gaan ze naar boven. Als ze het voorleesboek vinden van Leons overleden opa duikt meneer Bril op. Zomaar uit een oude kist op zolder. Hij slist. En maant de jongens een beetje voorzichtig om te gaan met het oude voorleesboek. 'Allesssj kan. In verhalen kan allesssjj,' zegt me neer Bril. Dat blijkt. Als de jon gens na hem in de oude kist afda len komen ze in een paleis terecht waar ze een lakei pesten, een ge vaarlijke draak kruist hun pad, ze bevrijden prinses Charlotte Isa bella Esmeralda Anastasia zeg maar Lotte, een heks wordt in een standbeeld betoverd en na nog wat avonturen belanden ze weer op hun zolder. Daar wacht Leons moeder met appeltaart. Uit opa's voorleesboek is een bladzijde ver dwenen. 'Nou ja', zegt Leons moeder, 'we kunnen altijd zelf iets verzinnen.' Zo is het maar net. Josien de Graaf (1958) is artis tiek leider van de Jeugdtheater- school Zeeland en theatermaker. In 2010 publiceerde ze het kinder boek Lotte Lawaaikind. Twee jaar geleden schreef ze het bundeltje Ik versta een beetje meeuws, korte uit het leven gegrepen schetsen met puntloze zinnen. Zeeuwse schrijvers Weinigen kennen zijn naam, iedereen kent zijn woorden. Jaap Toorenaar bedacht een aantal reclameslogans die door alle Nederlandse geheu gens dwarrelen. Leuzen als Calvé pindakaas. Wie is er niet groot mee geworden? en Een beter milieu begint bij jezelf. Toorenaar werd in 1954 geboren te Wilhelminadorp. Zijn vader was daar fruitteler. Thuis waren ze lid van de Gereformeerde Ge meente in Goes, maar van het ge loof is weinig bij hem blijven han gen, hooguit zijn eerbied voor het woord. Hij werd niet alleen een succes volle Zeeuwse reclamemaker, maar ook een succesvolle Zeeuwse schrijver. Zijn debuut, het jeugd boek De jongen ©met de tien ge zichten, trok Mijn niet veelaan- leraar dacht, zijn boe- vertelde kenmetfami- eeiiS liespreuken des te meer. it_uii Mijn moeder zei altijd (2015) en Mijn vader zei altijd (2017) werden bestsellers. Zijn Zeeuwse moeder was goed voor Bijbeltek sten en wereldse wijsheden, maar hij haalde de spreuken vooral bij de lezers op. Spreuken als Heb je geen zin? Dan maak je maar zin of Vreters worden niet geboren, maar gemaakt die mijn moeder regelma tig gebruikte. Maar ook mij onbe kende leuzen, zoals deze aan het adres van een te zwaar opgemaakt zusje: God schiep de mens en Max Factor zag dat het niet goed was. Er is nu een prachtig vervolg, Mijn leraar vertelde eens. Jaap Toor- enaar komt met een paar eigen herinneringen, aan meester Ma- zure, hoofd van zijn lagere school te Wilhelminadorp. Maar vooral baseert hij zich weer op anekdotes die anderen aanlever den. Het schoolleven is tegen woordig strikt gereglementeerd, ouders krijgen ieder misstapje van hun kind te horen. Dat fnuikt de vrijheid én de bijbehorende ver halen. Vandaar misschien dat de meeste anekdotes van behoorlijk lang geleden zijn. Toch is er ook een verhaal uit 2020, een school op de eerste dag na de lockdown. In een andere vrij recente historie verschijnt een gastdocent stipt op tijd op een middelbare school in Middelburg. Als zijn telefoon gaat, heel belangrijk gesprek, reageert de man met: 'De les gaat voor'. Ie dereen kent de naam van de do cent, hij heet Mark Rutte. Ik mag gasten er graag mee vervelen. Met mijn champagnekoeler en mijn cham pagnestoppers. Met mijn kurkentrekkers en karaffen. Met allerlei andere attribu ten als mijn wijnzeef, in te zetten bij zeer bejaarde flessen. In Van Oxhoofd tot Kattekop. Geschiedenis van de Zeeuwse wijnhandel wordt mijn belangstelling gewekt door een verwij zing naar 'een vermoedelijke wijnzeef', aange troffen bij opgravingen in Koudekerke, met vondsten uit de eerste eeuw van de jaartelling. Zoeken naar een zeef. Vooral dat woord 'vermoedelijke' is fascinerend. Zoals ook de twee wonderlijke woorden uit de titel van het boek fascinerend zijn. Ox- hoofd is een oude inhoudsmaat, gebruikt voor bier en wijn, zo'n 230 liter. De kattekop is een soort wijnfles. In deze uitgave vertelt men de geschiedenis van de wijnhandel in Zeeland aan de hand van bijzondere attributen en do cumenten, voorwerpen en de bijbehorende verhalen. Wijn dient eerst en vooral lek ker te zijn, vergeet al het geronk van de wijnschrijvers over saais uit Chili en middelmaat uit Zuid- Afrika. Hoe smaakt de wijn uit zo'n kattekop, opgedoken uit een schip dat in 1735 verging? De wijn zat er namelijk nog in, de fles glom, netjes afgedicht met een koperen draadje en een kurk. Alleen bleek de inhoud ongelooflijk smerig. De proever, zo wil het relaas, 'kon niet anders doen dan het gore goedje op de grond uitspugen'. Het beoordelen van de wijn, uiteraard heb ik daarvoor een attribuut, een ingenieus Frans proefglas, van liefst twee namen voorzien: 'Le Taster' en, nog mooier, 'L'Impitoyable', de ge nadeloze. En genadeloos is dit glas, ik ben bang dat geen van de wijnen die in dit boek aan de orde komen het vonnis zou overleven. Vooruitstrevende wijnliefhebbers zijn in de ban van natuurwijnen, wijnen waarvan men senhanden afblijven, bijvoorbeeld geen gisten uit een potje (ja, dat is de gebruikelijke wijn praktijk), maar gisten uit de lucht. In het ver leden behandelde men wijnen juist uitge breid. Dat móest zelfs vanwege houdbaarheid en drinkbaarheid. In een van de bijdragen aan het boek gaat het over een manuscript uit 1803 van een Goese wijnhandelaar, 'Eij- gen Proefondervindelijke Recepten van alle Wijnen'. Het is griezelen voor de moderne wijndrinker. De man onthult hoe je champagne schoonmaakt, ver moeide Spaanse wijnen kunt op peppen enzovoorts. Meer de me thoden van een gifmenger dan van een 'marchand de vin' zoals de man zich liet noemen. Twintig eeuwen wijn in Zeeland, het is een recente ontwikkeling dat in onze streek goede wijnen worden gemaakt. 'De Zeeuwse wijn heeft toekomst,' luiden de laatste woorden van dit boek, waarin men verder op aansteke lijke wijze het verleden belicht. Er waren vele auteurs bij de onderneming betrokken, archi varissen, archeologen en anderen. Hun artike len sluiten misschien niet onberispelijk op el kaar aan, maar men ontkurkt een bijzondere wereld. Op de oudste Zeeuwse wijnsporen, uit Zuid-Frankrijk afkomstige amforen en de vermoedelijke wijnzeef, stuitte men dus bij Koudekerke. Iets minder oud zijn de altaren voor de godin Nehalennia, eentje ervan waarschijnlijk besteld door een wijnhandelaar uit de Romeinse tijd. Later werd Middelburg een heuse wijnstad, namen van huizen getuigen daarvan. Wijnkoelers Waar wijn is, verschijnt ook al snel de fiscus, leert een beschouwing 'De Zeeuwse impost op wijn'. We kijken naar een proceszakje uit 1556, naar de schuttersstukken uit Goes, naar wijnkoelers uit het Zeeuws Museum en gek genoeg naar een theeservies met wijnherin neringen. Het gaat over de vendulijst van een gekaapt Frans schip en de boedelveiling van een herberg te Zierikzee. En wat dronken zij? Véél wijn, zoveel is ze ker, zij het vooral wijn waarvan je hoofdpijn in plaats van zin krijgt. Maar dit boek, fraai ge ïllustreerd en met verrassende invalshoeken, krijgt een ereplaats tussen mijn wijnattribu ten. maandag 15 november 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Bijzondere wereld ontkurkt Jan van Damme Vlissingen M Cover Leon Mikki. FOTO UITGEVE RIJ CLAVIS Josien de Graaf: Leon Mikki. Het Eindelozesprookjesboek - Uitgeverij Clavis, hardcover, met illustraties van Johan Klun gel, 100 pagina's, 13,95 euro. Mario Molegraaf Jaap Toorenaar: Mijn leraar ver telde eens. Onvergetelijke ver halen uit onze schooltijd - Uitge verij Thomas Rap, 176 pagina's, 16,99 euro. Mario Molegraaf Foto uit het boek Van Oxhoofd tot Kattekop, geschiedenis van de Zeeuwse wijn handel, de fotografie is van Ruden Riemens. uitgeverij het paard van troje Gerard van Keken en Veronica Frenks (eindredactie), fotografie Ruden Riemens: Van Oxhoofd tot Kattekop. Geschiedenis van de Zeeuwse wijnhandel - Uitgeverij Het Paard van Troje, 176 pagina's, 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27