II Verhuizing wereldwinkel lijkt goed uit te pakken 5 SINTERKLAAS INTOCHT IN VLISSINGEN Sinterklaas kwam niet zoals gebruikelijk met de stoomboot, maar hij arriveerde zaterdagmiddag wel in Vlissingen. Sprakeloos kijkt de vijf jarige Finn naar de hand met pepernoten voor hem. Hij mag er zoveel pakken als hij wil, zegt een breed glimlachende pikzwart geschminkte Zwarte Piet tegen hem. Voorzichtig pakt hij er twee, waarna zijn moeder Romy de rest pakt. ,,Die geef ik hem straks wel." Sinterklaas arriveerde zaterdag middag in Vlissingen. En rond half twee 's middags is het al behoor lijk druk op de kruising Wal- straat/Zeilmarkt. Want het ge rucht doet de ronde dat Sinter klaas en zijn gevolg via die krui sing de binnenstad zal intrekken. Deze keer arriveert hij niet zoals gebruikelijk met zijn stoomboot in de Koopmanshaven van Vlissin- gen om daarna de stad in te trek ken. Om te voorkomen dat het te druk wordt is besloten dat hij ge woon plotseling daar zal zijn. Middenstand Maar op de een of andere manier verspreidt het bericht van de Wal- straat/Zeilmarkt zich als een lo pend vuurtje door de stad en ko men steeds meer mensen naar dit kruispunt. Als in de verte het ge luid van een drumband is te horen weet iedereen dat hij eraan komt. Even later is die drumband er, alle muzikanten zijn zonder uitzonde ring zwart geschminkt en gesto ken in pietenpakken. En vervol gens zijn daar die Pieten die snoep Roy Blijenberg met dochter Faya die Sinterklaas een tekening geeft. foto lex de meester uitdelen, op de foto's gaan met kinderen, grappen uithalen. Ook zij zijn allemaal zwart geschminkt, geen enkele andere kleur of varia tie is te bekennen. Dat zal volgend jaar anders zijn. Want de Vlis- singse middenstand, die de in tocht financieel ondersteunt, heeft verandering geëist want Zwarte Pieten zijn wat hen betreft niet meer van deze tijd. In Middelburg, waar zaterdag ook de Sint zich liet zien, is dat al gebruikelijk. Daar was onder druk van de gemeente een paar jaar ge leden al de roetveegpiet te zien. En daar bleek ook dat zo'n piet niet bang moet zijn voor herkenning door kleine kinderen. Een met roetvegen versierde vrouwelijke piet werd daar tijdens de eerste aangepaste intocht niet eens her kend door haar buurmeisje. Kinderfeest In Vlissingen is tijdens de intocht geen wanklank te horen over de kleur van de pieten. Twee mannen van Surinaamse afkomst houden hun kinderen in de armen en zwaaien vrolijk naar de langstrek kende stoet. Een van hen, Van En- gel, zegt dat hij het liefst ziet dat Zwarte Piet niet terugkeert in het Vlissingse straatbeeld. ,,Maar we zijn hier voor de kinderen, we wil- Ik moest vroeger, toen ik jong was, heel wat flauwe grapjes over Zwarte Piet aanhoren len het leuk houden." Maar hij vertelt wel dat de sinterklaastijd voor iemand met een donkere huidskleur niet de leukste tijd is van het jaar. ,,Ik moest vroeger, toen ik jong was, heel wat flauwe grapjes over Zwarte Piet aanhoren." De vijfjarige Finn geniet intus sen van zijn pepernoten. Hij vindt zwarte pieten vooral lief omdat ze Sinterklaas helpen. En hij weet dat zij de cadeautjes in zijn schoen stoppen. Zijn moeder, Romy, maakt het niet uit welke kleur Zwarte Piet heeft. ,,Het moet een kinderfeest blijven." Emile Calon Serooskerke De Wereldwinkel Serooskerke be staat 33 jaar en het gaat betrekkelijk goed, aldus Louwerse. Wel heeft ook deze instelling last van de coro- nacrisis. ,,We kunnen niet meer op de markten staan. Dat merken we, want daardoor missen we omzet en kunnen we klanten ook niet naar onze stenen winkel verwijzen." Nieuw pand aan de Torenstraat trekt nu al meer bezoekers Maar hij gaf ook aan dat het nog steeds lukt met de 22 vrijwilligers de wereldwinkel te runnen. Meer vrijwilligers zijn volgens hem van harte welkom, want hij wil de ope ningstijden verruimen. ,,We zitten nu in een straat waar veel verkeer doorheen rijdt. Daar willen we van profiteren. Zeker in het seizoen als hier veel toeristen passeren." Wethouder Chris Maas (PvdA/GL) complimenteerde de vrijwilligers van de wereldwinkel met hun inzet. Hij zei dat ze mon diaal denken en lokaal handelen. ,,En jullie bevorderen een eerlijke handel en milieuvriendelijke pro ductie." Als voorbeeld wees hij naar de kleding die verkocht wordt. ,,Daar worden geen arbeiders voor uitgebuit." Vrijwilligster Leny Geschiere is ook blij met de nieuwe winkel. Ze zet zich al meer dan twintig jaar in voor de wereldwinkel. En ze hoopt dat nu meer mensen naar binnen komen om iets te kopen. ,,In het be lang van een betere wereld." maandag 15 november 2021 'Het moet een kinderfeest blijven' Emile Calon Vlissingen -Van Engel, bezoeker De wereldwinkel in Serooskerke merkt nu al dat de verhuizing van de Charlotte van Bourbon laan naar de Torenstraat positief uitpakt. De wereldwinkel zit nog maar enkele dagen in het nieuwe pand en de vrijwilligers merken nu al dat er meer men sen even binnen komen om iets te kopen. ,,We zitten dus goed", zei voorzitter Peter Louwerse zaterdag bij de officiële opening. ,,We zijn meer zichtbaar." Klanten op zoek naar iets moois in de wereldwinkel in Seroos kerke. fotolex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25