Tien partijen met bezwaar naar RvS II Anton Wattel zag de Duitsers die de vreselijke mijn legden 'Het strand moet er voor iedereen zijn' 4 Waterpark Veerse Meer Ontwikkelaar Driestar wil aan het Veerse Meer, ten noordoosten van Arnemuiden en ten noordwesten van Lewedorp, een nieuw vakan tiepark bouwen met bijna duizend woningen. Dat leidt, is de verwach ting, tot (veel) meer drukte op de toevoerwegen via Arnemuiden, Le- wedorp en Wolphaartsdijk. Nogal wat omwonenden, maar ook buur- Wij zijn niet tegen de bouw van het park. Er moet alleen een detail worden aangepast gemeenten, maakten bezwaar bij de Middelburgse gemeenteraad, maar die keurde het plan afgelopen zomer toch goed. Tien bezwaarmakers accepteren dat niet en stappen naar de Raad van State. Dat is de hoogste be stuursrechter. Onder hen is Zee land Airport. Het vliegveld is zeker niet tegen de komst van het park, benadrukt directeur Enno Belde rok. „Sterker nog: wij hopen dat onze buurman zo snel mogelijk kan beginnen. Zoals het er nu bij ligt, daar wordt niemand blij van." Het probleem van het vliegveld is een detail in het bestemmingsplan. ,,Er kan nu ontheffing verleend worden om te bouwen in onze risi cozone. Als dat zou gebeuren, kan er bij ons niet meer gevlogen wor den. Wij willen dat stukje aange past zien." Er loopt ook een proce dure om de start- en landingsbaan een stukje te draaien. ,,Maar die staat hier los van", zegt Belderok. ,,De rotatie van de baan heeft meer dere voordelen, maar het park kan gebouwd worden met de huidige baan." Een andere bezwaarmaker is de Stichting Vrije Recreatie, die op komt voor de belangen van kleine (boerderij)campings. Verder wil ook een direct omwonende een uit spraak van de Raad van State. Hij vindt dat de bedrijfsvoering op zijn landbouwbedrijf onmogelijk wordt als het park wordt aangelegd. Heel druk Minstens één bewoner van de Nieuwe Kraaijertsedijk bij Lewed- orp is naar de Raad van State ge stapt. Aanwonenden van die dijk protesteren - gesteund door de dorpsraad van Lewedorp - al ge ruime tijd tegen de plannen. Ze zijn bang dat het na de aanleg van het park heel druk wordt voor hun neus. Overheden (provincie, water schap en gemeenten) praten over een oplossing, zoals een directe ver binding tussen snelweg A58 en het park, maar het duurt nog jaren voordat die er ligt. Lewedorp ziet liever eerst een oplossing, en wil anders dat er bij het dorp vergaande maatregelen getroffen worden. Voor de zitting is nog geen datum bekend. Afgelopen week werd in Seroos- kerke herdacht dat het dorp 77 jaar geleden werd bevrijd, maar ook dat diezelfde sloeg het noodlot toesloeg. De 8e november 1944 ar riveerden vier Buffalo's in Seroos- kerke, dat op dat moment al verla ten was door de Duitse bezetters. De geallieerde militairen van de 48th Royal Marines Commando werden hartelijk ontvangen. Toen ze verder gingen richting Gapinge, want daar zaten nog Duitsers, reed een van de amfibievoertuigen op een zware mijn die er in de nacht was geplaatst. Inwoners van Se rooskerke hadden de nacht voor de aanslag het geluid van een roei boot gehoord en vermoedden dat die gebruikt was door Duitsers om de mijn neer te leggen. Wattel zat destijds samen met zijn vader, broers en zus op Hoeve Vogelenzang tussen Veere en Ga- pinge. Door de inundatie waren ze verdreven van hun boerderij bij Middelburg. Maar hij weet nog goed dat kort na de aanslag een roeiboot met acht Duitse militai ren arriveerde. Zij hadden zich in het gebied tussen Gapinge en Se- rooskerke schuilgehouden en wil den zich bij hun kameraden in Middelburg voegen. Wattel senior bood aan ze per paard en kar naar Middelburg te brengen. Maar ze wilden niet overdag reizen. ,,Dat was te gevaarlijk." Anton en zijn vader gingen daarop naar Veere om een Buffalo te regelen waarmee de Duitsers konden worden opgepikt. Dat duurde even en in tussentijd re den de Wattels terug om de Duit sers te vertellen dat vervoer was geregeld. ,,Daar wilden ze niets van weten, ze wilden absoluut niet in een Buffalo." Ze kozen daarop toch voor vervoer per paard en kar en zo gingen ze naar Veere, waar ze krijgsgevangen werden gemaakt. 'Het was oorlog' Wattel is er na al die jaren nog steeds van overtuigd dat zij de mijn destijds hebben gelegd. ,,Want voor de bevrijding van Se- rooskerke lagen daar geen mijnen. Dat moet gebeurd zijn in de nacht voordat de geallieerden kwamen. En ze wilden onder geen enkele voorwaarde in een Buffalo stap pen. Dat is toch verdacht", zegt de Vlissinger. Zover hij weet zijn de daders die de mijn hebben gelegd nooit opgepakt. ,,En die Duitse of ficieren zijn nooit ter verantwoor ding geroepen. Het was oorlog en er gebeurde van alles." Om dat doel te bereiken gaat een bedrijf in opdracht van het dage lijks bestuur van de gemeente Veere onderzoeken wat allemaal nodig is om ervoor te zorgen dat mensen met een beperking op het strand kunnen komen. Wouters: ,,We hebben bijvoorbeeld al speci- ale rolstoelen die het mogelijk ma ken over het strand te rijden en ook matten waarop dat kan. Maar als dat niet bekend is, blijven mensen die daar gebruik van kunnen maken thuis. Zo hoorde ik pas van iemand dat hij al veel eerder naar het strand was gekomen, als hij van het be staan van die speciale rolstoelen had geweten." Kleurengebruik Het onderzoek richt zich de ko mende tijd op het strand van Zou- telande. Maar wethouder Pieter Wisse geeft aan dat het wel de be doeling is de uitkomst van het on derzoek te gebruiken om ook an dere stranden straks toegankelijker te maken. ,,We willen de uitkom sten breed inzetten." Hij zegt ook dat sommige stranden niet toegan kelijk zijn te maken voor iedereen. Omdat bijvoorbeeld de duinover- Niet alle stranden zijn toegankelijk te maken, maar waar het kan, willen we het gang te steil is of omdat de route niet geschikt is te maken voor alle mindervaliden. ,,Maar waar het kan, willen we het." Wouters is benieuwd met welke voorstellen het bedrijf komt. Hij geeft aan dat de SSV nu ook al pro- beert het strand zo toegankelijk mogelijk te maken. ,,Zo schilderen we bijvoorbeeld witte stippen op de trappen zodat mensen die pro blemen hebben met het zien van diepte, daarmee geholpen worden." Hij kan zich voorstellen dat door het gebruik van bepaalde kleuren dat nog makkelijker wordt. Wouters verwacht dat het bedrijf eind 2022 of begin 2023 met aanbe velingen komt. ,,Zodat we dan daar mee aan de slag kunnen gaan." Voor het zover is gaat het bedrijf alle doelgroepen langs en wordt per groep gevraagd wat er nodig is om voor hen het strand van Zoutelande bereikbaar te maken. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan mensen die een blijvende beperking hebben. Maar ook mensen die een tijdelijke hebben, bijvoorbeeld een gebroken been. En uiteindelijk moet het zo zijn dat iedereen online te weten We hebben bijvoorbeeld speciale strandrolstoelen kan komen hoe zij of hij bij en op het strand kan komen. Van de route ernaartoe, het reserveren van een parkeerplaats, informatie over aan gepaste toilet en het strandpavil joen, tot en met de huur van een aangepaste dagcabine en een stran- drolstoel voor een 'duik' in zee. maandag 15 november 2021 Zeeland Airport, Stichting Vrije Recreatie en acht bewoners uit de streek stappen naar de Raad van State vanwege de bouw van Waterpark Veerse Meer bij Ar- nemuiden. Sommigen willen het hele plan tegenhouden, anderen vragen slechts wat kleine veran deringen. Martijn de Koning Arnemuiden -Enno Belderok, directeur Zeeland Airport De begrafenis van de twintig omgekomen geallieerde militairen in Serooskerke. Emile Calon Serooskerke De toen vijftienjarige Anton Wattel stond in 1944 oog in oog met de Duitsers die volgens hem verantwoordelijk waren voor de aanslag met een zware mijn. Daarbij sneuvelden tussen Serooskerke en Gapinge twin tig geallieerde militairen toen hun Buffalo op de bom reed. M De zwaar beschadigde Buffalo. foto's: BEELDBANK ZEELAND Het strand is er voor iedereen en we moeten ervoor zorgen dat ie dereen ook op het strand kan komen en er kan genieten. Ook mensen die door een beperking nu niet komen of daar moeite mee hebben, aldus directeur Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV). Emile Calon Zoutelande -Pieter Wisse, wethouder -Tim Wouters, SSV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24