c* Zeeuwen blijven er voorlopig nog wel voor betalen, ook in2022 Van Oxhoofd tot Kattekop Twintig eeuwen wijn op Zeeuwse bodem* zeeland 7 Alles was klaar voor de eerste editie van Hier, het indoorzusje van Concert at Sea. De jongste coronamaatregelen zetten op het laatste moment een streep door het festival in Rotterdam Ahoy, waarbij behalve gastheer Bl0f onder anderen Racoon, Ronnie Flex, Suzan Freek en Maan zouden optreden. Een enorme domper voor de organisatie. De mannen van Bl0f lieten zich niet kennen en traden zaterdagavond alsnog op in de enorme zaal, die - afgezien van de medewerkers van het festival en familie en vrienden van de band - pijnlijk leeg bleef. Het optreden werd als troost live gestreamd via allerlei kanalen en oogstte lovende reacties. Vooral het nummer Wasje maar hier kreeg ineens een dubbele lading. ,,Het is super k*t dat we ons feestje niet kunnen vieren", zei zanger/gitarist Paskal Jakobsen. ,,Maar ik vind het heel bijzonder dat we voor de paar mensen hier en voor alle mensen thuis, die voor de televisie of de laptop zitten, kunnen optreden. Het is gek genoeg alsof je vanavond toch voor heel veel mensen speelt." De kaarten die waren verkocht voor het festival blijven geldig voor de volgende editie van Hier, die voor zaterdag 19 november 2022 op het programma staat. Kopers krijgen ook de mogelijkheid hun geld terug te vragen. Netbeheerder Enduris en waterbe drijf Evides zijn vanaf 1 januari ver lost van de miljoenen aan kabelbe lasting die zij jaarlijks aan de Zeeuwse gemeenten en water schap Scheldestromen moeten be talen. Evides verlaagt daarom de tarie ven, maar Enduris zegt dat nog niet te kunnen doen. Dat betekent dat Zeeuwen voorlopig toch extra blij- ven betalen. Eerder berekende En- duris dat het om gemiddeld 21 euro per huishoudens per jaar gaat. De soap rond een van de wonder lijkste belastingen is dus nog niet ten einde. De kabeltaks (officieel: precarioheffing) is het bedrag dat overheden kunnen heffen op on dergrondse kabels en leidingen. Hulst ontdekte als eerste Zeeuwse gemeente die mogelijkheid en voerde kabelbelasting in 2014 in. Hoogste rekeningen Enduris en Evides kregen de hoog ste rekeningen gepresenteerd. Zij berekenden op hun beurt de bedra gen door aan hun klanten. In het geval van Enduris betekende het dat heel Zeeland meer ging beta len. Als reactie daarop zagen andere Zeeuwse gemeenten zich gedwon gen ook kabelbelasting te heffen. De Tweede Kamer zette in 2017 een streep door de kabeltaks, waar bij een overgangstermijn van vijf jaar werd afgesproken. Per 1 januari 2022 is de belasting definitief afge schaft. Voor veel gemeenten heeft dat niet direct grote gevolgen. Zij had den de inkomsten toch al deels op zijgezet, omdat er nog altijd een ju ridische procedure van Enduris te gen de Zeeuwse gemeenten over de kabeltaks loopt. Die zou ertoe kun nen leiden dat zij geld moeten te rugbetalen. Bij het waterschap, dat al langer de heffing kende, slaat het verdwij nen ervan een flink gat van twee miljoen euro in de begroting. Dat betekent dat de belastingtarieven volgend jaar extra omhoog gaan. Het waterschap had er daarom bij Evides en Enduris op aangedron gen hun tarieven voor 2022 te verla- Enduris laat in een brief aan het waterschap weten dat zij de prijzen nu nog niet kan aanpassen gen, zodat Zeeuwse huishoudens per saldo niet de dupe worden. Enduris laat in een brief aan het waterschap weten dat zij het ver- dwijnen van de kabelbelasting nog niet in haar prijzen kan verwerken. Daarvoor moeten eerst nieuwe af spraken worden gemaakt met de Autoriteit Consument Markt. Daar kan nogal wat tijd overheen gaan. Een complicerende factor daarbij is dat Enduris volgend jaar opgaat in Stedin. Termijnbedrag Evides geeft wel direct gehoor aan de oproep van het waterschap. Het waterbedrijf verwerkt het einde van de kabelbelasting bij de vol gende periodeafrekening. Als dat pas in de loop van 2022 is, betalen klanten tot dat moment de belas ting nog via hun termijnbedrag. Bij de afrekening ontvangen zij het te veel betaalde terug. 1% I maandag 15 november 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO MARCO DE SWART Kabelbelasting is verleden tijd Eind dit jaar is de omstreden 'ka belbelasting' definitief verleden tijd. Toch blijven Zeeuwen er voorlopig nog deels voor op draaien. Ook in 2022 betalen ze ervoor. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21