Stikstofdeal in formatie is nabij Max Verstappen ziet voorsprong slinken Lockdown horeca Sprinkhanen op het menu Walcheren Spectaculaire zege van Lewis Hamilton in Brazilië VVD, D66, CDA en Christenunie zijn bereid om diep in de buidel te tasten voor een oplossing van het stikstofprobleem, zeggen bronnen rond de formatie. Tot 2030 wordt 20 tot 30 miljard euro apart gezet voor een 'transitieplan' voor de land bouw. Met het miljardenplan wordt niet alleen de stikstofcrisis aangepakt. Het moet ook zorgen voor fors min der CO2-uitstoot en betere water kwaliteit. Boeren kunnen worden uitgekocht, verplaatst of krijgen subsidie voor natuurbeheer en -ontwikkeling. ,,We willen het nu in één keer goed regelen, boeren moeten weten waar ze aan toe zijn'', zegt een ingewijde. De agra rische sector draagt veruit het meeste bij aan het stikstofoverschot in de natuur, via ammoniak uit mest van dieren. De formerende partijen richten zich op melkveehouders in de re gio's rond natuurgebieden. Uit nieuwe berekeningen van het RIVM blijkt dat de natuur het meest gebaat is bij 66 procent min der ammoniakuitstoot in land bouwgebieden in Gelderland, Noord-Brabant, Overijssel en Drenthe. Dat levert meer natuur- winst op dan wanneer alle boeren samen in Nederland zo'n 30 pro cent minder ammoniak zouden uitstoten. Voor VVD en CDA is Voor VVD en CDA is krimp van de veestapel niet langer onbespreekbaar krimp van de veestapel niet langer onbespreekbaar. De formerende partijen leggen niet vast in welke mate de veestapel verkleind moet worden: minder stikstofuitstoot kan ook door stallen aan te passen of boerderijen te verplaatsen, zo is de gedachte. Vrij spel in Zeeland Daarbij ligt ook een scenario op ta fel waarin Nederland wordt ver deeld in vier zones. In zone A (grote delen van Noord-Nederland en Zeeland) zou de landbouw vrij spel krijgen. In zones B en C wordt een middenweg bewandeld. In zone D (natuurgebieden) mag helemaal geen bedrijvigheid meer zijn. Het demissionaire kabinet liet afgelo pen zomer twee varianten doorre kenen, waarbij de komende jaren 14 of 30 miljard euro in de stikstofaan- pak wordt gestoken. In beide geval len wordt rekening gehouden met het onteigenen van boeren. In Breda blijven de kroegen uit protest wat langer open, en in Zeeland houdt de horeca zijn hart vast P4, 5 en ZEELAND 2 En ook de huis krekel en zwarte soldatenvlieg zitten eraan te komen Het wordt morgen erop of eronder tegen Noorwegen in een lege Kuip SPORT2EN3 Mes in veestapel rond natuurgebied Er is een akkoord in de maak over de aanpak van de stikstof crisis. Vooral rond natuurgebie den moet het mes in de veesta pel. Het plan kost 20 tot 30 mil jard euro. Peter Winterman Den Haag P10 Akkoord in Glasgow maandag 15 november 2021 Grijs en tamelijk bewolkt 8°C weer NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 11688 555554 EOranje lubbert na afgang SPORT 1, 3 EN 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1