Zo versla je de maandagblues <42 c Ingeborg Kroese: blinde vlek voor diversiteit 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Geen zin in de week, energiegebrek, irritatie en het liefst meteen weer te rug in je bed willen - de maandag blues zijn mij niet geheel onbekend. Hoe leuk ik mijn werk over het algemeen ook vind, er zijn maandagen waarop ik het vooral erg onrechtvaardig vind dat de week weer is begonnen. En welke flapdrol heeft bedacht dat ik op maandag vroeg moet op staan om me ergens op tijd te melden? Ik ben gelukkig niet de enige die op maan dag de blues heeft. Zo blijkt uit cijfers dat de gemiddelde productiviteit op maandag ach terblijft op de rest van de week. Bestellingen worden trager verwerkt, er worden minder targets gehaald en vergaderingen duren lan ger. Het schijnt zelfs zo te zijn dat van alle dagen op maandag de meeste ongelukken gebeuren. Natuurlijk geldt het 'maandag-ef fect' niet voor iedereen - er zijn mensen die er geen last van hebben en maandagochtend al meteen 'aan' staan (maar die heb ik altijd een beetje verdacht gevonden). Ik heb altijd gedacht dat mijn maandag blues vooral kwamen doordat maandag nu eenmaal de dag is dat ik na het vrije en blije weekend de koude, keiharde en asgrijze werkelijkheid van de werkweek word inge- sleurd. Ik heb inmiddels echter begrepen dat het ook een andere, minder existentiële oor zaak kan hebben: mijn slaappatroon. Uit recent onderzoek blijkt namelijk dat niet alleen het aan tal slaapuren telt voor de kwaliteit van je slaap, maar ook de regelmaat. Wanneer je normaal bijvoorbeeld slaapt van elf uur 's avonds tot zeven uur 's och tends, en 's week ends na een feestje om één uur je bed in tui melt om om een uur of tien pas weer wak ker te worden, raakt je biologische klok van slag. Je doet jezelf zo een soort jetlag aan. Het verleggen van je slaap heeft weer effect op je slaap van zondagavond (wanneer je weer je vaste ritme in moet), met een lo gisch gevolg op maandag: futloosheid en het gevoel weer onder de wol te willen kruipen. De maandagblues kunnen dus best ver oorzaakt worden door de negatieve gevol gen van een soort jetlag in het weekend. Het schijnt zelfs zo te zijn dat je na een feestje toch beter gewoon op je nor male tijd kunt opstaan, met een goed getimed dutje op de zaterdagmiddag. Het beste is natuurlijk helemaal geen feestje op zaterdag en op tijd je nestje in. Maar of dat nu de maandag veel positiever maakt... Je doet jezelf zo een soort jetlag aan Aandelen gedumpt Megadeal voor Airbus Op de werkvloer kan het voor een vrouw heel anders zijn dan voor haar mannelijke collega. Toch komen die verschillen niet aan bod tijdens bedrijfs- trainingen. Een gemiste kans, zegt promovenda Ingeborg Kroese. ,,Ik was vaak de enige vrouw in de teams waarin ik werkte en ik merkte dat ik op een andere ma nier beoordeeld werd dan mijn mannelijke collega's. Dat gebeurde niet zozeer door mijn directe man nelijke collega's, maar meer door externe partijen. Ik was niet alleen accountmanager, ik was de vrou welijke accountmanager. Ik kreeg bijvoorbeeld al vroeg in mijn car rière te horen dat ik minder moest lachen als ik serieuzer wilde over komen. Als gevolg daarvan pro beerde ik vooral hetzelfde te doen als mijn mannelijke collega's." ,,In 2016 volgde ik een mastermo- dule 'Kritisch kijken naar gelijke kansen in het onderwijs'. Op dat moment realiseerde ik mij dat in trainingen die ik had gevolgd en die ik zelf gaf, er geen rekening werd gehouden met diversiteit en gender in reguliere trainingen. Mijn eigen ervaringen als vrouw in commercie zijn nooit in trainingen besproken, ook niet in communi catietrainingen of persoonlijk heidstrainingen. Dat het op de werkvloer voor een vrouw anders kan zijn dan voor een man, is nooit aan bod gekomen. Het leek een soort blinde vlek. Ik ben toen gaan onderzoeken of die aanname klopte. Op dat onderwerp promo veer ik binnenkort." ,,Twee belangrijke punten. De eer ste uitkomst is dat trainingen uit gaan van één aanpak voor iedereen, maar dat dit niet betekent gelijke kansen voor alle deelnemers. Zo gaven in mijn onderzoek vrouwen aan dat zij zich op het werk meer moeten bewijzen, vaker onderbro ken worden tijdens vergaderingen, minder vragen durven te stellen om geen irritatie op te wekken bij mannelijke collega's. Als je die ver schillen tussen mannen en vrou wen niet meeneemt in trainingen, leren de deelnemers ook niet om met die verschillen om te gaan." ,,Laat ik een voorbeeld geven: stel je leert een diverse groep mensen zwemmen in een warm en kalm bad. Maar de realiteit is dat een deel van die groep later zwemt in een koude zee met gevaarlijke stro mingen. Als je dat niet bespreekt tijdens de zwemles, dan is die les dus alleen relevant voor mensen die die stromingen niet tegenko men. De groep die de gevaarlijke stroming wel tegenkomt, krijgt met die training niet dezelfde kansen om een goede zwemmer te zijn." ,,De tweede uitkomst is dat voor, tijdens en na de training gender op allerlei aspecten een rol speelt, maar niet wordt onderkend. Het begint bijvoorbeeld al met toegang krijgen tot trainingen. Europees onderzoek laat zien dat vrouwen minder ruimte krijgen om trainin gen te volgen. Ook logistiek speelt gender een rol. Trainingen worden soms gegeven op afgelegen loca ties waar je in het weekend naartoe moet reizen, wat voor vrouwen Paspoort moeilijk te combineren kan zijn met zorgtaken. Je ziet dat in het cursusmateriaal vaak cases worden aangehaald met succesvolle man nelijke leiders. En dan kan ook de samenstelling van de groep een rol spelen. Het kan lastig zijn als je als enige vrouw in een training zit en er een dominante sfeer heerst." ,,Hiermee wordt de huidige situa tie in stand gehouden of zelfs on gelijkheid versterkt. Een gemiste kans om de inclusiviteit in bedrij ven te vergroten." ,,Klopt. Maar meestal worden die programma's pas aangeboden als vrouwen al op een bepaald niveau zijn in hun carrière. Die aandacht voor gender en diversiteit zou er moeten zijn vanaf dag één, het mo ment dat iemand de eerste intro ductiecursus volgt in een bedrijf." ,,Trainers geven in mijn onderzoek aan niet altijd geleerd te hebben dat er een verschil is tussen hoe mannen en vrouwen de training ervaren of dat er een verschil is op de werkvloer. Ik denk daarom dat het begint met bewustwording bij de trainingswereld, gevolgd door de wil om te veranderen.'' GO MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 Elke maandag geeft psycholoog Thijs Launspach zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: het maandag-effect blijkt niet alleen psychologisch, maar ook feitelijke oorzaken te kunnen hebben. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). ELON MUSK Elon Musk heeft deze week voor meer dan 6,9 miljard dollar (6 miljard euro) aan aandelen Tesla verkocht. De massale uit verkoop van de effecten zette de beurskoers onder druk. Het aandeel verloor deze week ruim 15 procent aan waarde. -O-» af al# DUBAI Europese vlieg tuigbouwer Air bus heeft een order ontvan gen voor 255 toestellen van type A321 op de luchtvaartshow van Dubai. Hier mee is circa 26 miljard euro gemoeid. De order komt van Amerikaanse investeerder Indigo Partners. 'Bij trainingen is geen oog voor vrouwen' Natasja de Groot Rotterdam/Londen Wat heeft u zelf ervaren in uw carrière? Wanneer besloot u iets te doen met die ervaringen? Wat heeft u ontdekt? Hoe erg is dat? Econoom Ingeborg Kroese. foto marco okhuizen Wat is uw tweede bevinding? Econoom Ingeborg Kroese (53) werkte vijftien jaar in commerciële functies bij multinationals Procter Gam ble en PepsiCo in Europa, Azië en het Midden-Oosten. Daarna begon ze haar eigen trainingsbedrijf in Dubai. Binnenkort promoveert ze op het onderwerp bedrijfs- trainingen en gender aan de Open Universiteit in het Verenigd Koninkrijk. Wat zijn de gevolgen? Maar er is bij bedrijven toch iets meer aandacht gekomen voor het onderwerp? Kijk naar female leadership-programma's. Wat is volgens u de oplossing?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15