1 c Onderwijsinspectie geeft betrokken besturen 'herstelopdracht' Tijdelijk extra voordelig naar Diergaarde Blijdorp! 12 Op zes Nederlandse scholen heerste volgens de inspectie het afgelopen schooljaar een onvoldoende veilig schoolklimaat. Dat meldt het kabinet aan de Tweede Kamer. Op elke school moet volgens de wet een veilige en posi tieve sfeer heersen. Dit betekent onder meer dat directie en medewerkers van de school op treden tegen pesten, uitschelden, discriminatie, geweld en andere vormen van ongepast gedrag, en dat zo veel mogelijk voorkomen. Voldoet de school niet aan de eisen, dan krijgt het bestuur een 'herstelopdracht' van de Onder wijsinspectie. Ook neemt die scholen op de korrel die de veilig heid niet regelmatig of niet goed genoeg monitoren. Een zoektocht door honderden inspectierapporten levert twee basisscholen en vier middelbare scholen op waar het misging. Over het schooljaar 2020-2021 scoorden ze allemaal een onvoldoende op één of meer veiligheidseisen. Het gaat om de protestants- christelijke basisschool Karel Eykman (Amstelveen), de evan gelische basisschool Crescendo (Amsterdam), de islamitische middelbare school Avicenna College (Rotterdam), de refor matorische middelbare school Gomarus Scholengemeenschap (Gorinchem), het Theda Mansholt College (Delfzijl) en het Ieders- land College (Amsterdam). De scholen met een onveilig schoolklimaat hebben allemaal hun eigen problemen. De directie krijgt in alle inspectierapporten de gelegenheid te reageren. Karel Eykman Crescendo Gomarus Avicenna Theda Mansholt Iedersland Ontdek de best bezochte dierentuin von Nederland Geniet alleen in de maand november van maar liefst 10,- korting per ticket. Wees er snel bij en boek nu je tijdslot! Loop onder haaien en schildpadden door in het Oceanium Kom oog in oog te staan met giraffen en zebra's in de Afrikaanse Savanne Laat de kinderen klimmen en klauteren in de Oewanja Kinderjungle! cjXb Bestel nu je tickets op pzc.nl/blijdorp MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 PC Sociale veiligheid op zes scholen onvoldoende Edwin van der Aa Utrecht Begin dit jaar doet de vader van een leerling op de school op sociale media een boekje open over de 'geestelijke mis handeling' van zijn zoon door leraren. Als bewijs heeft hij heimelijk opgenomen geluids fragmenten. De inspectie deelt vijf onvoldoendes uit. Zo is het onduidelijk wie het aanspreek punt is voor het beleid in het tegengaan van pesten, staat er in de schoolgids niets over vei ligheids- en antipestbeleid en evalueert de school het pestpro- tocol niet genoeg. Het bestuur is 'teleurgesteld'. Er is een interim directeur aangesteld en er wordt een verbeterplan uitge voerd. Komend voorjaar bezoekt de inspectie de school opnieuw. De inspectie doet onderzoek omdat uit een analyse van de prestaties risico's naar voren komen. Vervolgens blijkt dat leerlingen te weinig leren en on voldoende worden voorbereid op het vervolgonderwijs. Verder voelen ze zich niet veilig. Er wordt gepest, groepen met ver schillende achtergronden res pecteren elkaar niet. De leraren leren leerlingen ook niet om pro blemen op te lossen of hen in te schakelen. Ook het bestuur is bezorgd over de veiligheid, luidt de reactie. 'Constaterend dat de school en de wijk daar voortdu rend, in meer of mindere mate, mee worden geconfronteerd.' Het veiligheidsplan zal geactua liseerd worden. Binnen een jaar komt de inspectie weer langs. Het Gomarus kwam al eerder negatief in het nieuws. foto cor NRC Handelsblad schreef in maart 'School duwt kinde ren ongevraagd uit de kast' over de re formatorische school. Daar zou homoseksu aliteit worden gezien als 'zonde tegen de natuur'. Ook zou er beleid zijn om ouders te informeren over homoseksuele ge- voelens van leerlin gen. Uit het onder zoek van de onder wijsinspectie, waar van de school publicatie tevergeefs via de rechter pro beerde tegen te hou den, blijkt dat de vei ligheid van alle leer lingen onvoldoende gewaarborgd is. De inspectie doet zelfs aangifte bij het OM vanwege een ver moeden van een strafbaar feit: discri minatie. In januari vindt opnieuw onder zoek plaats. Het be stuur van de school wil meewerken aan verbeteringen, maar stelt ook dat de con clusies in het rapport 'ons te ver gaan'. Binnen deze school is lange tijd sprake van een bestuurscri sis, die zo hoog op loopt dat leerkrach ten het werk mas saal neerleggen. Lessen vallen uit en de gemeente geeft leerlingen zelfs de mogelijkheid om ge- durende het school jaar over te stappen. De inspectie conclu deert achteraf dat leerlingen zijn betrok ken bij de conflicten en onder druk zijn gezet. 'De kwaliteit van het onderwijs heeft ernstig te lijden gehad onder een felle, hoogoplopende strijd om de macht.' Er wordt ook in de toekomst gevreesd voor de veiligheid. Daarom doet de inspectie dit najaar opnieuw onderzoek. Het bestuur is bezig met 'een duurzame kwaliteitsverbetering'. De ouder- en perso- neelsvertegenwoordi- ging zegde vorig jaar het vertrouwen op in de directie. In maart van dit jaar constateert de inspectie: er is geen gedeelde visie op een veilig pedagogisch kli maat en burgerschap, geen vastgelegd veilig heidsbeleid en geen aanspreekpunt voor leerlingen bij pest- situaties. Het bestuur zegt dan al bezig te zijn met veranderingen. Vol gende maand neemt de inspectie de school en het bestuur nogmaals onder de loep. Deze school voor vmbo basis kader is onderzocht omdat de inspectie risico's sig naleerde. Dat blijkt ook uit het februarirapport: de leerresultaten, kwali teit van de lessen en de 'veiligheidsbeleving' van de leerlingen moeten beter in beeld komen. In juli scoort de school weer een voldoende, omdat de veiligheid regelmatig wordt gemo- nitord. De kwaliteit van het onderwijs moet van de inspectie binnen een jaar omhoog. Het bestuur zegt te werken aan verbeteringen, maar is blij dat de veilig heid nu op orde is. Om te zorgen datje veilig en onbezorgd kunt genieten volgt Diergaarde Blijdorp strikt de richtlijnen van het RIVM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12