9 AFGHAANS ELFTAL NATIONAAL VOETBALTEAM VOOR HET EERST SINDS MACHTSGREEP OP TRAININGSKAMP M s er nog een nationaal I team? Gaan jullie door?' I De Afghaanse internati- I onal Omid Popalzay I (25), geboren in Kaboel en opgegroeid in Nederland, kan de vragen van de vele voetbal gekke Afghanen op zijn sociale- media-accounts tot voor kort niet beantwoorden. Hij wist het ant woord simpelweg niet. Nadat in augustus de taliban de macht grepen in Afghanistan, is veel onzeker. Collega-internatio nals van Popalzay die in Afghani stan wonen, vreesden voor hun leven en probeerden net als dui zenden andere Afghanen het land te ontvluchten. De een slaagde daarin, de ander lukte het niet. ,,Het was een verschrikkelijk zware periode. Niemand wist precies wat er zou gebeuren en juist die onzekerheid zorgt voor veel angst'', vertelt hij vanuit de lobby van het Gloria Sports Arena in het Turkse Antalya. Daar streek het Afghaanse voetbalmannen- elftal onder leiding van de Neder landse bondscoach Anoush Dast- gir afgelopen week neer voor het eerste trainingskamp onder het bewind van de taliban. De Leeu wen van Khorasan, zoals het nati- maar dit kan last minute toch doorgaan. Het team zag elkaar in juni in Qatar voor het laatst, toen het drie WK- en Azië Cup-kwali ficatiewedstrijden speelde en zich kwalificeerde voor de finale ronde van de Azië Cup-kwalifica tie, komende zomer. Daar kan ge schiedenis geschreven worden. Nog nooit wist Afghanistan zich voor dat eindtoernooi te plaatsen. ,,Het is dan ook jammer dat we die kwalificatie niet met het zelfde team kunnen afmaken'', zegt Intezar, doelend op het feit dat de internationals uit Afghani stan voor deze trip niet op tijd een topsportvisum hebben gekre gen. Het Afghaanse elftal speelt al jaren in buurlanden vanwege de onrust in eigen land, maar de in ternationals uit Afghanistan zelf konden wel altijd afreizen. Door de chaos die plots uitbrak in het land en ook bij de voetbalbond was er nu niet voldoende mens kracht en tijd om visa voor hen te regelen. Heeft het tweetal nog getwij feld om voor hun land uit te ko men na wat er de afgelopen maanden gebeurd is in Afghani stan? Ze kijken elkaar aan, alsof ze bij elkaar willen checken hoe de ander erover denkt. ,,Geen mo ment'', zegt Popalzay al vrij snel. Intezar: ,,Ik denk dat heel veel mensen in Nederland dat mis schien niet kunnen begrijpen, maar Afghanen worden echt ont zettend blij als ze ons zien spelen. Een paar uur om op te gaan in het moment, en waarin ze niet na hoeven te denken over hun moei lijke leefsituatie.'' Dinsdag speelt Afghanistan een vriendschappelijke interland te gen Indonesië. „Ondanks dat het een oefenduel is, voelt dat voor ons als team als een WK-finale'', stelt Popalzay. ,,Als wij winnen, weten we dat we miljoenen Af ghanen een stukje vreugde bren gen dat ontbreekt in hun huidige leven. Wij voetballen voor hén, het volk, en niet voor de taliban en ook niet voor de regeringen die daarvoor aan de macht waren.'' Als Intezar en Popalzay een uurtje later op het trainingsveld in de Turkse avondzon beginnen aan hun eerste training in maan den, roept bondscoach Dastgir zijn team na de warming-up bij elkaar. In Antalya is ook de presi dent van de Afghaanse voetbal bond Mohammad Yousef Kargar aanwezig. Hij komt een bood schap van de taliban overbrengen aan de spelers: De taliban heb ben mij verzekerd dat ze het voet bal blijven steunen.'' Tragisch ge noeg speelt het uit Kaboel geëva cueerde Afghaanse vrouwenelftal op hetzelfde moment in Doha een oefenwedstrijd tegen Qatar. Zij voelen die steun allerminst, nadat de taliban sporten voor vrouwen verbood. Aan de 31-ja- rige Dastgir in de komende peri ode de taak om bij zijn team voet bal en politiek gescheiden te hou den, zodat zijn spelers zich kun nen blijven richten op hun grote droom: deelname aan de Azië Cup in 2023. Nationale vlag Sinds zijn aantreden in 2018, des tijds als jongste bondscoach ter wereld, heeft Dastgir al meerdere brandjes geblust en stormen overleefd. De politieke onrust in het land werkt ook door binnen de voetbalbond, waardoor hij al jaren met minimale middelen moet werken. Ondanks alles blijft Dastgirs team succes boeken, en omdat hij dat doet met een team bestaande uit spelers met ver schillende etnische achtergron den is hij ongekend populair in Afghanistan. Waar de politiek faalt en verdeeldheid creëert, houdt het goed samenwerkende nationale elftal de politiek zo een spiegel voor. Het eerste potentiële politieke brandje is de keuze voor de natio nale vlag en het volkslied vooraf gaand aan de interland met Indo nesië komende dinsdag. Het nati onale cricketteam speelde afgelo pen week met de 'oude' vlag en kreeg daarvoor een officiële waar schuwing van de taliban. Dastgirs team gaat hun voorbeeld volgen. Hij vreest geen ontslag. ,,En als dat wel zo is, vertrek ik met opge heven hoofd. Ik ben bondscoach van Afghanistan, niet van het re gime.'' In Turkije belegde het Afghaanse mannen- voetbalelftal afgelopen week het eerste trainingskamp sinds de taliban de macht grepen in Kaboel. Aan de Nederlandse bondscoach Anoush Dastgir de lastige taak om voetbal en politiek gescheiden te houden. onale team wordt genoemd, gaan door, weet Popalzay inmiddels. Tijdens het vorige bewind van de taliban, ruim twintig jaar gele den, werden voetbalstadions ge bruikt voor publieke executies. Nu de stofwolken in Kaboel deels zijn opgetrokken, is nog niet op grote schaal gebeurd waar men in augustus voor vreesde. ,,Aan de ene kant haal je dus opgelucht adem, maar tegelijkertijd denk je: wanneer gaat het een keer ophou den? Wie de macht ook heeft, de situatie in het land is al veertig jaar slecht. Ik weet niet beter dan dat er oorlog is.'' Topsportvisum Popalzay is net als het merendeel van de Afghaanse internationals in het buitenland opgegroeid, na dat zijn ouders het land moesten ontvluchten vanwege de zoveel ste oorlog. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor Milad Intezar (29), de vaste kamergenoot van Popalzay tijdens interlandperiodes. Hij is ook in Afghanistan geboren en in Nederland opgegroeid. Ze zijn zichtbaar blij elkaar na lange tijd weer te zien. De afgelopen twee interlandpe riodes in september en oktober werden trainingskampen van het Afghaanse nationale elftal van wege de onrust nog geschrapt, GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 'We voetballen voor het volk en niet voor de taliban' Ivo Roodbergen Antalya Het team staat onder leiding van de Nederlandse bondscoach Anoush Dastgir (blauw shirt), links staat Milad Intezar. fotos anp/epa Afgelopen week was het Afghaanse team op trainingskamp in het Turkse Antalya.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9