'Ik weet eigenlijk helemaal niet hoe dat moet: teksten uit mijn hoofd leren' Klabam, boem. De auto tolt om zijn as, en nog eens, en misschien nog een keer. Het voelt als honderdmaal. Willeke van Ammelrooy stapt trillend uit haar Volvo, en man keert niets. Geen schrammetje. De vijftien jaar oude cabrio is total loss, zowel aan de linkerzijde als rechts ligt de carrosserie in de kreukels maar de airbags hebben hun werk gedaan. 'Er kwam een ziekenauto, ze hebben me nagekeken en in mijn oren en zo, maar ik had niets. De volgende dag alleen een beetje spierpijn.' De grande dame van de Neder landse cinema was half oktober op weg naar de repetitie van The Mousetrap in Amsterdam Noord toen ze van achteren werd aangereden, door 'een lieve man'. 'De klap kwam uit het niets. Verschrikkelijk. Ik ben alles nagegaan, maakte ik een fout? Maar ik weet zo zeker dat ik alles goed gedaan heb.' Ze vertelt het beduusd, alsof het zojuist gebeurd is. 'Ik was helemaal de weg kwijt. Het was vreemd, iedereen was druk bezig met papieren en zo en ik stond daar maar te bibberen. Op een gegeven moment duwde een agent een papier onder mijn neus. 'Doe even uw handtekening,' zei hij. Ik antwoordde nog: mijn hand tekening is veel te lang, die past daar nooit op.' Ze glimlacht flauwtjes. Nou goed, Marco regelde in de gauwigheid een tweedehands autootje, want hoe moest het anders met die repetities en straks de toneelvoorstelling? Nu staat er een Toyota op de parkeerplaats van het kampeerterrein in Wijk aan Zee waar de actrice de komende maanden verblijft. 'Kom, we lopen naar mijn huisje,' zegt ze als ze haar bezoek oppikt. Het houten chaletje is in de jaren 40 eigenhandig gebouwd door haar vader zaliger, onder de rook van de Hoogovens. Als kind ging ze hier iedere zomer zeven weken naartoe, op de fiets vanuit Amsterdam. Het ziet eruit alsof het betere tijden heeft gekend. Gammele tuinstoelen in het natte gras. Een wiebelig opstapje leidt naar een voordeur die klemt, het houtwerk bladdert. 'We gaan het niet meer opknappen,' zegt ze schouderophalend. 'Over vijf jaar gaat alles hier tegen de vlakte.' BINNEN IS HET BEHAAGLIJK, er brandt een gaskacheltje. Koffie komt op tafel. Sinds Willeke van Ammelrooy en haar man een jaar geleden verhuisden naar een boerderijtje in Margraten, Limburg, is dit haar thuis als ze voor werk in de Randstad moet zijn. Op-en- neer reizen zou gekkenwerk zijn. Ach, zegt ze, het voldoet. En als het gaat vriezen, is er een logeerbed bij haar zus in Amsterdam, of bij haar dochter. Haast verontschuldigend: 'Ik hou niet van kou.' Wat bezielt een dame op leeftijd die heel wat te verhapstukken heeft gehad, kanker en een nieuwe hartklep bovendien, in deze fase van haar leven nog op een kampeerbed te gaan slapen voor een toneelstuk? Nou, dat ging zo: producent Rick Engelkes zocht een oudere actrice voor The Mousetrap van Agatha Christie, de rol van mrs. Boyle, en belde haar op. Of ze zin had. 'Het leek me enig. En bovendien: ik had door corona anderhalf jaar geen werk gehad. Alles lag stil. Dus ik zei ja. En je weet in dit vak nooit wat zich aandient.' Ze laat haar stem zakken, en vervolgt geheimzinnig: 'Er zit nog wat in het vat, een horrorfilm. Dat heb ik nog nooit gedaan. Met regisseur Frank van Geloven, ik vind het geweldig met hem te werken.' 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94