H c Paard van Sinterklaas moet een uniek karakter hebben 7 Het ultieme sinterklaaspaard staat in een stal in Muiderberg. Voor de Sint is het steeds lastiger om aan een geschikte schimmel te komen. op vertrouwen en lef. ,,Veel meer als militaire paarden.'' Hij heeft een treffende vergelij king: ,,Een Nederlands sportpaard is de auto van Max Verstappen. Als je een tikje op het gaspedaal of aan het stuur geeft, schiet hij alle kanten op. Onze paarden zijn meer four- wheeldrives, die door bermen en greppels kunnen. En dan nergens van opkijken.'' Want paarden die schrikken, daar moet je bij De Jong niet mee aanko men. Ook Amerigo - die ze hier Mentor noemden - was onver schrokken. ,,Hij stapte gemakkelijk een vol Ahoy binnen.'' In de manege hangen nog foto's van het dier. Naast karakter is er natuurlijk het probleem van de kleur. Schimmels worden minder vaak geboren. Hoe veel procent van de paarden een schimmel wordt, valt moeilijk te zeggen, aldus Tom Stout, hoogleraar Diergeneeskunde aan de Universi teit Utrecht. De verschillen per ras zijn groot, bovendien geven twee schim- mel-ouders geen garantie op een nieuw wit paard. ,,Maar als je er echt bewust op zou gaan fokken, dan ko men de schimmels vanzelf.'' De Jong loopt langs de tientallen paarden in zijn stal. Ze zijn klein, groot, gespierd, rank, bruin, zwart en soms wit. Zelf had hij nooit ge dacht met zoveel passie over het paard van Sinterklaas te vertellen. De Jong was lid van het Korps Mari niers. ,,Het paard van Sinterklaas paste niet zo goed bij me, dacht ik.'' Totdat hij inzag hoe groot de ver antwoordelijkheid van Iko is met a"l v die kinderen. En dat het paard altijd onverschrokken moet zijn. En die eigenschap maakt Iko geschikt voor de intocht. J V Daar is-ie, het paard waar het allemaal om draait. De 12-jarige ruin staat slechts achter een dun kettinkje in zijn stal. Als de schimmel zou willen, zou hij gemakkelijk kunnen uitbreken. Maar dit paard, waarvoor eigenaar Arjen de Jong superlatieven tekort- komt, gaat nergens heen. Met zijn hoofd wrijft hij tegen de schouder van zijn verzorger Michelle. Iko is de naam waarmee iedereen hem op deze stal in Muiderberg aanspreekt. Maar de rest van Neder land kent hem als Ozosnel, inder daad: het paard van Sinterklaas. En dit is de echte, die van de televisie en het Sinterklaasjournaal, de opvol ger van Amerigo die ook hier woonde, tot aan zijn dood in mei van dit jaar. ,,Iko heeft alles'', zegt De Jong. ,,Chic, elegant, vertrouwen, lef.'' Over zijn witte vacht ligt een donkerrode deken. Zijn lange ma nen hangen over de rechterkant van zijn gezicht. Met zijn donkere ogen bekijkt het paard zijn bezoek. ,,Ga je mee?'' zegt De Jong tegen de schim mel. De fotograaf staat al te wach ten. De beroemdste schimmel van Ne derland stapt rustig over het terrein. Gisteren stond hij nog bij het natio nale pietenhuis, met honderden kinderen en een cameraploeg van het Sinterklaasjournaal. De Jong heeft filmpjes op zijn te lefoon, van kinderen die het paard schouderklopjes geven, over zijn neus aaien en haast aan zijn benen hangen. Volgens De Jong is Iko het ultieme sinterklaaspaard. Uiterst betrouwbaar, onder de moeilijkste omstandigheden. ,,Met al die kinde ren bij hem, zonder een uitwijkmo gelijkheid om te vluchten, blijft hij rustig. Altijd.'' Zulke schimmels zouden sinter klaascomités in Nederland ook wel willen hebben voor hun lokale intochten. Maar een betrouwbaar sinterklaas paard is moeilijk te vinden. ,,Ik ben wel- eens bang dat er ongelukken gebeu ren, omdat ongeschikte paarden worden ingezet.'' Het probleem van schaarste van schimmels is al jarenlang bekend, zegt Linda de Groot van het sinter klaascomité in Hoogkarpsel. Al ja ren doen ze het in het dorp in Noord-Holland met een donker paard, omdat er in de wijde omge ving geen goede schimmel te vin den is. Bij hulpsinterklazen rondom Den Bosch brak in 2019 lichte pa niek uit toen de schimmel Varla uit Sint-Michielgestel overleed, en de comités zonder sinterklaaspaard kwamen te zitten. En in Sneek komt de schimmel helemaal uit Assen delft, op 118 kilometer afstand. ,,Omdat ik goede connecties heb in de paardenwereld, kon ik er één vin den'', zegt organisator Herbert de Vries. ,,Een tekort aan schimmels? Vooral aan paarden die braaf genoeg zijn.'' Nederlands bloed Nederland staat te boek als het land met de beste paardenfokkerij te we reld. Buitenlandse ruiters en ama zones kiezen vaak voor Nederlands bloed. Tijdens de laatste olympische dressuurfinale was de helft van de paarden uit Nederland afkomstig. In 2012 en 2016 werd de Britse Char lotte Dujardin olympisch kampioen met Valegro, geboren in Burgh- Haamstede. En wij zijn niet in staat om goede schimmels voor Sinterklaas te fok ken? Het heeft alles te maken met onze manier van fokken, zegt Arjen de Jong. En die Nederlandse manier is extreem goed voor de sport. Ne derlandse paarden zijn 'heet' of 'ril', zoals dat in de paardenwereld heet. Ze hebben een sterke drang naar vo ren, reageren pijlsnel op signalen van de berijder. Qua spanning zit ten ze eigenlijk altijd op het randje. En dat maakt ze juist zo goed in de ring. ,,Met hele snelle reacties, krijg je een topsportpaard'', zegt Alex van Silfhout, bondscoach van de Neder landse dressuurruiters. Hij gaat wel mee in het verhaal van De Jong, dat de Nederlandse toppers niet geschikt zijn als paard voor Sinterklaas. ,,Ze zijn uiterst sensibel. Reageren ook als ze iets griezelig vinden.'' Er zijn genoeg voorbeelden van sportpaarden die de ring niet in durfden. ,,Maar als je heel goed zoekt, naar een paard met het juiste karakter, en je leidt hem goed op, dan moet een Nederlands paard het kunnen'', zegt hij. Toch geeft Ozosnel-eigenaar De Jong zijn voorkeur aan een Spaans paard, zoals Iko is. Daar fokken ze Met al die kinderen bij hem blijft hij rustig. Altijd GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 Hulpsinten zoeken zich suf naar schimmel zoals Ozosnel 'V:, Arjen de Jong met Iko, beter bekend als Ozosnel, het paard van Sinterklaas. FOTO MARCO OKHUIZEN Jurriaan Nolles Muiderberg Bij de intocht in 2018 in Deventer had deze hulpsint wat moeite met zijn schimmel. foto hissint - Arjen de Jong, eigenaar van Iko (Ozosnel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7