November is in de tuin, de maand van bessen en bottels inaldDuck.nl/actie 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA 6 Laarzen: pas op voor blaren en zweetvoeten De klassieke rubberen kaplaars (vanaf€35) ademt niet, waardoor hij zweet en blaren kan veroorzaken. Ook heeft hij nauwelijks pasvorm, daardoor kun je gaan slippen en nog meer blaren krijgen. Anders is dat met de waterdichte kaplaars anno 2021. De nubuckleren laars van Adisa bijvoorbeeld (€200) heeft uitneembare voetbedden in twee diktes. Voor 20 euro extra heb je de versie met lamswollen voering. 7 Schoenen: steeds meer merken zijn waterdicht Naast bekende outdoormerken als Lowa, Hanwag en Meindl mogen steeds meer andere fabrikanten het waterdichte membraan van de firma Gore-Tex in hun schoenen verwer ken. Zoals Vans, populair onder ska ters. Het casual merk Angie verwerkt het Aquastop membraan in zijn fraaie leren schoenen. Gespot: waterdichte sokken die volgens enthousiaste gebruikers je voeten kurkdroog houden, zelfs als je ermee in een teiltje water staat. Ze zijn er onder meer van het merk Seal- skinz. En dan is er nog de water dichte schoen die als een nauwslui tende condoom om je schoenen past. Misschien waterdicht, gegarandeerd honderd procent zweterig. 8 Waterdichte rugzak: ook je laptop past erin Nu je spullen nog. Die kun je opber gen in losse plastic zakken, maar handiger is een waterdichte rugzak. De Commuter Daypack City Rugzak (21/27 liter, €149,95) van Ortlieb is een betrouwbare, net als de Phantom Proof 28 (fiets)rugzak van Vaude (28 liter, in zwart of oranje). Er past met gemak een laptop in en hij is gepro duceerd volgens de Vaude-filosofie: duurzaam en met respect voor het milieu. Je kunt ook losse regenhoezen ko pen, die maak je met een elastiek en wat bevestigingslusjes vast aan je rugzak of fietstas. 9 Spray: jas en schoen opnieuw waterdicht Een jas kun je (weer) een tijdje waterdicht maken met een wasmid del of spray (dat geeft het beste resul taat); schoenen met een spray of crème. Impregneren verhoogt de waterdichtheid, maar vermindert het ademend vermogen van stof of leer. Nikwax en Grangers zijn bekende merken. Regen en brillen: een 10. grote ergernis Het is misschien wel de grootste ergernis van brildragers: beslagen glazen. Dé oplossing is daar nog niet voor. Wel enkele tips van natuurlief hebbers: een coating (werkt niet bij iedereen), poetsen met een stukje zeem om je wijsvinger (kan krassen geven), contactlenzen en - als echt niets helpt - bij regen of wind ach teruitlopen of -fietsen. ruimte bij de knieën, verstelbare pijpmanchetten, reflectiestroken en schoenkleppen. De AGU Com muter (€120, van gerecycled po lyester) is zo'n regenbroek. Ook fijn: Rainlegs (ca. €27,50), een waterdicht kledingstuk dat alleen je bovenbenen bedekt: je trekt het snel aan en uit (via een riem om je middel), je zweet er niet in en je hebt veel bewe gingsvrijheid. Er bestaan ook fietsoverschoe- nen. AGU heeft waterdichte exem plaren (€33) die sluiten met klitten band en drukknopen. ijn carrière als tuin- schrijver begon in Enge land, ik schreef daar voor het tijdschrift Ama teur Gardening. En omdat ik een Hollander was, werd ik geacht alles van tulpen en hyacinten te weten en mocht ik elke maand over bloembollen schrijven. Na een jaar bloembollen vroeg ik de hoofd redacteur permissie om ook eens over iets anders te schrijven. 'Geen sprake van', was zijn antwoord. 'Volg de kringloop van de seizoenen en begin gewoon weer van voren af aan. Lezers zijn kort van memorie.' Of dat zo is, betwijfel ik. Sommige lezers hebben een geheugen als een olifant, maar het volgen van de sei zoenen is geen slecht idee. Vandaar een antwoord op de vraag: valt er in de tuin nog wat te beleven in novem ber? Nou en of; november is de maand van bessen en bottels. Bottels aan rozen en bessen aan veel andere struiken. Bessen zijn vaak rood of oranje, maar ook andere kleuren komen voor. Viburnum davidii is een laag struikje - een halve meter hoog en twee keer zo breed - met leerachtig, donkergoen blad dat 's winters aan de struik blijft en met in november knalblauwe bessen aan rode vruchtsteeltjes. Er zijn mannelijke en vrouwelijke planten. De man draagt geen bes sen, maar bevrucht in zijn eentje met gemak een harem van vijf vrouwen. zijn groenblijvend in de winter. Viburnum pli- catum is een brede stuik met bijna horizontaal groeiende takken. Deze viburnum kent twee hoogtepunten: in mei/ juni bloeit hij met witte bloemen, in de herfst zijn die veranderd in rode bessen. Later ver kleuren die naar zwart. Er zijn nogal wat variëteiten; 'Dart's Red Robin' staat bekend om haar overvloed aan bessen. Veel struiken kennen maar één moment van glorie; hun bloeitijd duurt drie weken, waarna ze terug zinken in nietszeggendheid. Voor sommigen is die korte glorietijd vol doende. Zij vinden de bloei van jas mijn zo mooi en de geur zo bedwel mend, dat ze bereid zijn om meer dan elf maanden van het jaar tegen een saaie struik aan te kijken. In een grote tuin kan dat gemakke lijk. Daarin is er een opeenvolging van bloeiende heesters die in ver schillende tijden van het seizoen op de voorgrond treden, om daarna weer discreet in de coulissen te ver dwijnen. In een kleine tuin ligt dat anders. Daar is misschien maar ruimte voor één struik en dan is drie weken schit teren per jaar niet genoeg. Het min ste wat je mag ver wachten is dat een heester twee hoog tepunten per jaar kent. Viburnum opulus 'Compactum' is een dwergvorm van onze inheemse Gelderse roos. Het struikje bloeit in mei met grote, witte bloemtuilen. In het najaar ver kleurt het blad naar rozerood; het vormt dan een geraffi neerde combinatie met de bessen, die tinten aannemen tussen geel en abrikoos. Ze ruiken naar zweetvoe ten. Daardoor laten zelfs de merels ze de hele winter hangen. GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 Niet alle viburnums Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71