h Herfstweer (H)eerlijke letters Een topbaan, een geweldige relatie en rijden in de beste auto. Wat doen al die hoge verwachtingen met ons? Schrijver spreker Jan Wolter Bijleveld (55) leert je realistisch te zijn. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Zink, ijzer, magnesium: in een pot multivitamine zit van alles, maar wat heb je nou echt nodig? Dit moet je weten over de acht populairste voedingssupplementen. c pagina 24 De juiste regenjas kiezen is geen sinecure. Je wilt droog blijven maar niet luchtdicht verpakt zijn. Wandeljournalist Nanda Raaphorst helpt kiezen. c pagina 22 Waar de stoomboot vandaag aankomt is geheim, wat we wel weten is dat fair trade chocolade beter smaakt dan gewone. Hoe scoren eerlijke chocoladeletters bij ons deskundigenpanel? c pagina 27 ,,Als je erop let, zul je ontdekken dat je over van alles en nog wat verwach tingen hebt. Over jezelf, je baas, je relatie, een product dat je hebt ge kocht, hoe je vindt dat je leven zou moeten verlopen. Toen ik zo'n vijf tien jaar geleden over het thema los laten begon te schrijven, groeide mijn interesse in verwachtingen. Ook bij The School of Life Amster dam, waar ik onder meer de work shop 'Hoe blijf je kalm?' geef, viel me op dat verwachtingen voor onrust kunnen zorgen. Verwachtingen kun nen leuk en motiverend zijn, maar vaak zijn ze te optimistisch. Hoge verwachtingen zijn de oorzaak van veel frustraties en teleurstellingen. De kans op moeilijkheden en tegenslag onderschatten we juist.'' Hoe krijg je realistische verwachtingen? ,,Je kunt je bewuster worden van je verwachtingen. Gaat er iets niet goed in je leven, voel je je boos, teleurge steld of onrustig, dan kun je je afvra gen of het (deels) komt door je eigen verwachting. Is het bijvoorbeeld je familie waardoor je je gefrustreerd 'Een verwachting is maar een eigen gedachte en die kun je ook weer bijstellen' TIPS VAN DE EXPERT Schrijf of praat Maak een lijstje Op de agenda voelt? Of komt het door jouw ver wachting van je familie dat ze altijd aardig en belangstellend zijn? Die verwachting is maar een gedachte en die kun je ook weer bijstellen.'' ,,Dat is onmogelijk. Bovendien is het ook leuk om ergens naartoe te leven en kan een verwachting je stimule ren om iets te doen. Het belangrijkste is dat je je bewust bent van de ver wachting. Bedenk dat het een moge lijkheid is, maar geen zekerheid. Je kunt er dus maar beter flexibel mee omgaan. Het goede van nadenken over je verwachting is dat je helder krijgt wat jij wilt in een situatie. Of het ook kan, is een andere vraag. Soms ligt dat buiten je macht. Als je de werke lijkheid niet kunt veranderen, stel dan je verwachting bij. Dat geeft rust en soms ga je nieuwe mogelijkheden zien.'' ,,Je hoeft niet altijd je verwachting bij te stellen. Er zijn grenzen. Stel dat ie mand, bijvoorbeeld je baas, met jou omgaat op een manier die jij niet oké vindt. Je hebt erover nagedacht en je vindt je eigen verwachting realis tisch. Is het onmogelijk om iets te veranderen? Dan kun je je afvragen ofje nog wel met die persoon wilt omgaan of wilt samenwerken." ,,Je kunt terugkijken op een frustre rende situatie en je afvragen: wat had ik dan verwacht? Dat is heel leer zaam. Je kunt je iedere ochtend afvra gen welke verwachtingen je van de dag hebt. Schrijf ze op en check wat je hebt opgeschreven: wat weet je ze ker en wat vul je zelf in? Ook kun je een verwachting opdelen in een minimale verwachting - 'het zou mooi zijn als' - en een maximale ver wachting: 'het is geweldig als'. Door te werken met zo'n bandbreedte, denk je flexibeler.'' GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 'Gefrustreerd? Wees flexibel met verwachtingen' CARIN RÖST Waarover hebben we allemaal verwachtingen? - JAN WOLTER BIJLEVELD Breng je verwachtingen onder woorden. Schrijf ze op of praat erover met iemand die je ver trouwt. Dat helpt om je verwachtingen helder te krijgen. Krijg meer inzicht door je verwachtingen een week bij te houden. Als partner, als werknemer, als ouder, over het le ven of van jezelf. Schrijf elke dag minstens twee verwachtingen op Zet op het werk in een teamoverleg verwach tingen op de agenda. Wat wordt van iedereen individueel verwacht? Welke ondersteuning mag je verwachten vanuit de organisatie? Dat geeft duidelijkheid en rust. Is het beter om te proberen geen verwachtingen te hebben? Hoe voorkom je dat je over je heen laat lopen? Hoe kun je zelf actief met je verwachtingen aan de slag? Waf had je dan verwacht? Een realistische kijk op het ideale leven verschijnt dinsdag bij Lev (€20,99)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69