Oud-Vossemeer Dag huis! Knus slapen op de orgelzolder Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Papendrecht 4 in Breskens. 19 De voormalige kerk van de Vrije Evangelische Gemeente aan Pa pendrecht 4 in Breskens doet al heel wat jaartjes dienst als wo ning. Wie binnenkomt in het ge bouw, wordt verrast door de fraaie moderne inrichting. Al zijn er ook onmiskenbaar elementen terug te vinden van toen het ge bouw nog kerk was. Na er vijfjaar gewoond te hebben, heeft huidig bewoonster Dian Lammens het kerkje te koop gezet. ,,Dat klopt inderdaad. Vijf jaar ge leden heb ik het kerkje samen met een goede vriend gekocht. Hij is in het voormalige 'sacrale' gedeelte (waar alle rituelen plaatsvonden) gaan wonen, ter wijl ik in het 'profane' gedeelte ben gaan wonen. Alleen mijn ge deelte staat te koop, maar 'de buurman' blijft er wel gewoon wonen. Ik was destijds eigenlijk op zoek naar een woonschuur totdat mijn dochter me tipte over het kerkje. Toen ik binnenkwam, was ik gelijk verkocht en zag het als een perfect alternatief voor een woonschuur. Zeker ook om dat het gebouw in de bebouwde kom staat. Dat geeft toch meer sfeer." ,,Toen ik het gebouw kocht, deed het al geen dienst meer als kerk. De vorige bewoners waren kun stenaars en mijn gedeelte deed dienst als atelier. Vervolgens heeft het een tijdje leeg gestaan en raakte het wat vervallen. Het hele huis is vervolgens gestript en de Biesbosch gefietst. Dat was mijn vakantie. Ik heb een clubje om me heen dat helpt als het no dig is, de dochter van de buren van wie ik het land erbij doe en een andere buurman." Ploegen is één van haar favoriete bezigheden. Sinds de tractor gps- gestuurd rijdt, kijkt ze nog meer achterom: ,,Het keren van de grond boeit me uitermate. Je leert elk jaar nog bij. Als er luzerne staat valt de grond fantastisch van je ploeg, want die is helemaal door- worteld. Is er een moeizame oogst geweest met zwaar materieel op de akker, dan valt de grond slecht." Na wat nadenken noemt ze het maaidorsen met de eigen combine het mooist: ,,De hele sfeer daarom heen, het moet mooi weer zijn, er heerst een soort vakantiestem ming." Of de boer van tegenwoordig het moeilijk heeft? Mariët: ,,Hier zit een boer die niet klaagt. Ik ben blij met de zon, de regen, de wind, blij als de oogst van het land is en er afgerekend is. Een boer is een bij zonder wezen. Ik ben blij dat een week geleden de bieten op tijd zijn gerooid. Straks ben ik blij als alles is geploegd. Ik maak me druk over collega's die klagen. Stop er dan mee." Ze zegt het eerlijk: 's maandags voelt ze zich 30, donderdag merkt ze dat ze toch echt 61 jaar is. „Boe ren is topsport. Soms sta ik om half 6 's ochtends aardappels te la den en ben ik 's avonds tot laat aan het ploegen." Hoe lang nog? Er wordt aan een regeling gewerkt dat het bedrijf in de familie blijft. Ze heeft interesses buiten het boe renbedrijf. Met haar man is ze ac tief lid van de Citroënclubs in Zee land en Vlaanderen. In de schuur staan drie oude snoeken, waarvan Henk er eentje honderd procent elektrisch heeft omgebouwd. Rei zen, dat wil ze ook nog doen. ,,Met collega's die alleen over aardappe len en bieten praten, ben ik gauw klaar." En oh ja, ze is mede-grond legger het Tholenaartje, een zoet koekje met een zoute bite. Ze zou graag meer tijd hebben om dat in de markt te zetten. onder andere het beschadigde kerktorentje is in ere hersteld. De verbouwingen heb ik niet zelf ge daan, maar alles uitbesteed aan een aannemer. Voor de inrichting heb ik samengewerkt met een ar chitect, die gespecialiseerd is in dit soort klussen. Ik krijg vaak complimenten over de inrichting, maar deze schuif ik toch vooral door naar architect en aannemer. Zij hebben echt fantastisch werk geleverd." ,,Ik weet niet precies meer wat, maar er stonden absoluut wat bij zondere bepalingen in het koop contract. Zo mocht ik bijvoor beeld geen bordeel van het kerkje maken. Nu was ik dat sowieso niet van plan hoor, haha. Er zijn nog heel wat elementen in de ori ginele staat gebleven. Het halletje is nog zo goed als origineel. Mijn zus heeft hier deze week nog nieuwe glas-in-loodraampjes voor gemaakt, dat was een van de laatste projectjes die ik nog had staan. De hoge ramen heb ik in tact gehouden en verder naar be neden doorgetrokken. Er is dan ook van alle kanten ontzettend veel licht, dat is heel fijn. De voor malige orgelzolder is uitgebreid om er een slaap- en badkamer te maken. De balkenpartijen aan het plafond zijn ook nog in de origi nele staat. Deze zijn gemaakt van accoyahout, een duurzame hout soort die zijn kwaliteit behoudt." ,,Ik vind het mooi dat iedere ruimte zijn eigen sfeer heeft. De slaapkamer op de voormalige or gelzolder is heel knus en behaag lijk, net als mijn praktijkruimte onder de zolder. De woonkamer geeft dan weer een ontzettend ruimtelijk gevoel. In het algemeen vind ik dat het huis overal een heel behaaglijk gevoel en rust geeft." ,,Letterlijk in de eerste week nadat ik het huis gekocht had, heb ik mijn huidige partner ontmoet. Na vijf jaar hebben we besloten om te gaan samenwonen. Ik vind het best lastig om te verhuizen, want ik ga het huis, de plaats Breskens en ze ker mijn geweldige buurman erg missen." Kijk op de site bij /video GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 BAS DINGENOUTS Niet het hele gebouw staat te koop toch? U hebt vast veel moeten ver bouwen. De woning uit 1880 verkeert in originele staat. FOTO'S RUBEN OREEL De achtergevel van de schuur, bouwjaar 1880. Foto boven: Interieur van het ver bouwde kerkje. FOTO MYHOUSE MAKELAARS Foto links: Papen drecht 4. ARCHIEFFOTO BOAZ TIMMERMANS Moest u zich nog aan bepaalde regels houden bij de verbou wing? Wat is uw favoriete ruimte in het huis? En toch hebt u besloten te ver huizen. Papendrecht 4 ligt in het centrum van kens. Het woongedeelte meet 110 m2, het hele perceel is 220 m2 groot. De kerk is gebouwd in 1952 en heeft een verkoopprijs van 495.000 eurak.k. De makelaar is MYHOUSE Makelaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67