Minder rokers, wel nog 11,7 miljard euro winst 15 begonnen van 181 landen over het antitabaksverdrag van de WHO, waarbij ook regelgeving over e-sigaretten aan de orde komt. Desgevraagd zegt Miguel Matos dat Philip Morris 'op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de activiteiten van de World Vapers' Alliance in Nederland'. Hij zegt zich 'niet te herkennen in het artikel van The Investigative Desk'. Die wordt, volgens hem, op zijn beurt 'gefinancierd door giften van onder meer Amerikaanse belangenorganisaties die er een uitgesproken agenda op nahou den tegen de tabaksindustrie en rookvrije alternatieven in het bijzonder'. Mensen die de tabaksindu strie en de transitie kritisch volgen, geloven helemaal niet in de goede bedoeling van uw bedrijf. Hoe verklaart u dat? ,,Het is achterdocht, denk ik. Alles wat de tabaksindustrie doet, is fout. Ook al zegt de we tenschap dat het beter is. Ik vermoed dat het iets ideolo gisch is. Ik bespeur cynisme en zie dat mensen feiten negeren. Opmerkelijk, want Nederland is een pragmatisch land. Kijk naar het drugsbeleid. Wat ik in dat opzicht ook bijzonder vind, is dat een commissie van de Tweede Kamer in 2018 gebrui kers adviseert om cannabis niet langer te roken maar te ver dampen, omdat dat minder schadelijk is. Waarom doet de overheid dat dan niet bij siga rettenrokers?" ,,Wat willen de mensen nou? Dat wij sigaretten blijven ma ken zonder te investeren in een gezondere toekomst? Het gaat niet om ons bedrijf alleen, maar ook om onze leveranciers, de tabakstelers en uiteindelijk de consumenten. Het debat zou volgens mij moeten gaan over de vraag of je een industrie laat transformeren naar iets beters of dat je haar blijft afrekenen op het verleden. De wereld veran dert, wij staan open voor dia loog. Waarom zou de overheid niet openstaan voor zo'n ge sprek?" ,,Dan zou zonde zijn, want veel rokers blijven dan doorroken. Wij zijn ervan overtuigd dat de overheid een grote kans laat liggen door rokers nu niet te in formeren over onze alternatie ven. In andere landen, met name in de VS en het Verenigd Koninkrijk, herkent de over heid de gezondheidswinst van rookvrije alternatieven wel. In Engeland is deze maand nota bene het plan gelanceerd om e- sigaretten als stopmiddel voor rokers op te nemen in het Britse ziekenfondssysteem. Niet dat wij daar in Nederland meteen voor pleiten, maar dat is toch iets heel anders dan de dogmatische Nederlandse be nadering over roken van quit- or-die (stop of sterf, red.)." Philip Morris zegt bij de transi- tie over de horizon te kijken, naar een toekomst zonder verslavende, nicotinehoudende producten. Re cent lijfde de multinational voor een kleine 3 miljard euro drie far maceutische bedrijven in: het Deense Fertin Pharma, het Ame rikaanse OtiTopic en Vectura, een Britse producent van onder meer inhalators en medicijnen voor (long)patiënten. Daarmee zet de tabakstycoon voet aan de grond op de gezondheidsmarkt, tot ver bijstering van kritische volgers. Zij zien de acquisities vooral als een poging om het bedrijfsimago op te poetsen. Marc Willemsen, onderzoeker van verslavingsorga nisatie Trimbos Instituut én pro fessor tabakontmoedigingsbeleid, reageerde in augustus in de Volks krant sceptisch: ,,Ze gaan het lij den verlichten van mensen die ze zelf ziek hebben gemaakt. Onder tussen blijven ze nicotineproduc- ten produceren.'' ,,We ontwikkelen al platforms zonder nicotine, zoals wellness- producten en plantaardige ge neesmiddelen. De vijfhonderd wetenschappers in ons lab in Neuchatel in Zwitserland hebben een enorme kennis over bijvoor beeld inhalatietechniek en de op name van stoffen door inhala tie. Die expertise gaan we gebrui ken om nieuwe producten te ma ken. Denk aan het toedienen van medicijnen of wellnessproducten via inhaleringsapparaten en puf- jes. In 2025 moeten producten zonder nicotine al 1 miljard bij dragen aan de (wereldwijde netto-)omzet. Dus ja, wij kunnen nicotine achter ons laten.'' GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 Miguel Matos, directeur van Philip Morris Benelux, bij de fabriek in Bergen op Zoom. FOTO PIX4PROFS/TONNY PRESSER Rookvrije producten uit lijfs behoud, is de kritiek, want de schoorsteen moet blijven ro ken. Gaat het daar bij de be- drijfstransitie inderdaad vooral om? Critici willen pertinent niet dat de overheid, zoals zij dat zeggen, 'gratis reclame' gaat maken voor uw alternatieve producten. Mensen zeggen: u houdt nicoti- neverslaafde gebruikers in gij zeling door hun nicotinehou- dende alternatieven aan te smeren. Kan een tabaksreus als PMI uiteindelijk zelf wel zonder nicotine? analisten het vermoeden dat de omslag bij PMI (en de an dere tabaksreuzen) niet zo zeer is ingezet uit morele over tuiging en in het belang van de volksgezondheid, maar vooral voor de eigen (financiële) ge zondheid en die van zenuw achtige aandeelhouders. Met andere woorden, het miljar denbedrijf heeft het nieuwe, rookloze verdienmodel op de lange duur keihard nodig om te overleven. Vorig jaar kwam een kwart van de netto-omzet van de onderneming al uit rookloze producten. Rond 2025 moet dat de helft zijn. wereldwijde tabaksconsump tie neemt af, vorig jaar met 10 miljard euro naar 760 miljard euro (bron: Statista). Een voorbeeld: in Nederland stijgt het percentage jongeren van 16 tot 20 jaar dat nooit heeft gerookt al jaren. In 2019 was het al ruim 80 procent (gegevens CBS). De rook- trend is dus dalende. Dat wekt ook bij economisch Vorig jaar maakte Philip Morris wereldwijd 11,7 miljard euro winst op een omzet van zo'n 80 miljard euro. Met name in Europa, Japan en VS loopt het aantal rokers echter al jaren lang gestaag terug, mede als gevolg van decennia van steeds stringenter ontmoe digingsbeleid met stij gende accijnzen, min der verkooppunten en meer rook verboden in (openbare) ruimtes. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63