Jan Vantoortelboom in onze nietigheid In het nieuws Uit het nieuws Schoenendozen worden schatten Wim Hofman: een prijs went nooit 'Vorigjaar hadden we een mooie actie voor kinderen op Lesbos 'Misschien moet ik ook maar weer eens gaan dichten' HE2 Een mens moet het met zijn kinderen ergens over hebben 12 Voor mijn tweeling lees ik nog elke avond voor. Zelfs non-fictie. Daar vroegen ze zelf naar. Ik lees voor uit een boek over slangen en uit Het dikke boek van ons bijzondere heelal. Vooral dat laatste vinden ze boeiend. Over vallende sterren bijvoor beeld: dat is stof dat onze dampkring binnendringt en botst tegen de lucht, met als gevolg dat het gas ervoor verhit en daardoor het stofkorreltje gaat gloeien om daarna te ver dampen, terwijl het door de lucht schiet. Ik lees over de fel geelwitte zwavelzuurwolken van Ve nus, veel giftiger dan de lange luide presidentiële wind van Biden eerder deze week waar Camilla, de hertogin van Cornwall, danig van onder de indruk was. Als de wind een paringslied was, dan had Biden haar zonder moeite beto verd en klaargemaakt. Ik lees over aardeschijn, maanzeeën, regen op de zon en een geologisch litteken op mars met dieptes tot wel tien kilometer. Daarmee vergeleken is de Grand Canyon een muurtje van een zandkasteel. Ik geloof niet dat mijn tweeling het werkelijk snapt, evenmin als ik, maar feit is dat ze in die duistere en ijzingwekkende onme telijkheid van ons melkweg stelsel, planetaire nevel, gas reuzen en immer uitdijende ruimte, de veilige warmte van een eigen bedje hebben. Marnix en Marjolein Maljaars heb ben twee kinderen die naar de Middelburgse Regenboogschool gaan. Ze zijn erg enthousiast over 'Schoenendoosacties'. Door zulke acties krijgen kinderen in bijvoor beeld vluchtelingenkampen en kinderen die opgroeien in ar moede een mooi ingepakte schoe nendoos. De doos zit vol school spullen, speelgoed en wat verzor gingsartikelen. ,,Vanuit de Ontmoetingskerk in Middelburg deden we al mee. Vo rig jaar hadden we een mooie actie voor kinderen op Lesbos. We vroegen dit jaar de school van onze kinderen ook zo'n actie te ondersteunen", vertelt Marjolein Maljaars. Groep 4-lerares Marjo lein Koster was één van de men sen binnen de Regenboogschool die al snel enthousiast was. Mid den oktober startte de school met de Schoenendoosactie. ,,We keken een filmpje over zo'n Schoenen doosactie met de kinderen", zegt Koster. ,,Ze wilden daarna meteen aan de slag." De bedoeling was wel dat kin deren samen met klasgenootjes en ouders zelf de dozen vullen. Mar jolein Maljaars zegt over de actie: ,,Wat voor kinderen hier gewoon een schoenendoos met school spullen, zeep, een tandenborstel en tandpasta, een knuffel en wat speelgoed is, is voor kinderen op andere plekken in de wereld echt een 'schat'." De kinderen pakken de dozen ook mooi is, zodat het echte cadeaus worden. Vanaf aanstaande maandag mo gen kinderen hun gevulde schoe nendoos mee naar school nemen. De laatste inleverdag is woensdag 17 november. Dan gaan de dozen naar het inleverpunt in Vlissingen. De christelijke Stichting Gain, een afkorting van Global Aid Net work, zamelt de dozen uiteindelijk in en regelt het vervoer. Zo gaan ze naar kinderen in bijvoorbeeld Afrika, Oost-Europa of in een vluchtelingenkamp in Grieken land. De stichting heeft een inza- melingspunt in Vlissingen. Mochten andere scholen of ge zinnen ook zo'n actie willen doen, dan is het goed even op de site schoenendoosactie.nl te kijken. Daar vind je alle informatie. Je ziet er bijvoorbeeld wat wel en wat niet mee kan in de Schoenendo zen en welke afmetingen ze maxi maal kunnen hebben. Ik zou ze ook nog kunnen vertellen over de wrieme lende mieren die de men sen zijn, over het feit dat wij in ruimte- en tijdstermen geen ruk voorstellen, maar wel in staat zijn een planeet naar de knoppen te helpen. Ik zou ze ook willen vertel len dat we, gezien we elkaar en deze planeet naar de knoppen helpen, wel moe ten uitzwermen in de ruimte op zoek naar een an dere planeet om naar de knoppen te helpen en elkaar daar ook. Maar dat is stof voor later. Een mens moet het met zijn kinderen ergens over hebben. Als ik ze de volgende och tend vraag wat de tempera tuur is op Mercurius, terwijl ik in de zwarte gaten van hun pupillen kijk, dan ant woorden ze met een schalks glimlachje dat ik beter de ha gelslag op tafel kan zetten. Ja, er zit een schoonheid in onze nietigheid natuurlijk. Dus dan ga ik ook maar weer aan de slag met het bakken van twee verse eitjes die ik uit mijn kippenhok heb gehaald, sunny-side up, en ik zie een donker vlekje in het oranjegeel dat lijkt op een zonnevlek, terwijl de boter opspettert als vulkaanlava en ik dan maar eerst de halvemaanbroodjes afbak, opgeluisterd met de oer knal van een ochtendwind die vanuit de woonkamer hoor baar is, waarvan ik door de schrik de hagelslag die ik net had opgepakt op de grond laat vallen en die honderden over de tegels verspreide muizenstrontjes eruitzien als de Oort- wolk. Van de honger en mijn hemeltergende gevloek komt de tweeling dan de keuken binnen en ze staan als twee witte dwergen naar hun aardse hagelslag te kijken, terwijl de hond Mickey zich eraan tegoed lebbert. Omdat ik me in houd om niet als een supernova te exploderen, zeg ik tegen de jongens dat er inderdaad een schoonheid zit in onze nie tigheid. Maar ook dat is stof voor later. ,,Een prijs winnen, went nooit", zegt schrijver/illustrator/dichter Wim Hofman. Afgelopen dinsdag kreeg hij de Zeeuwse Boekenprijs voor zijn boek We vertrekken voor dat het licht is. Hij voelt zich nu wel heel vaak gelauwerd. ,,Bij een nieuwe prijs komen ook al mijn vorige prijzen ter sprake en dat zijn er nogal wat. Maar ik ben na tuurlijk ook al oud." Het winnende boek stelde Hof man samen naar aanleiding van zijn 80ste verjaardag dit jaar. Toen hij was genomineerd heeft hij de concurrentie, de andere schrijvers op de shortlist, ook even gecheckt. ,,Het boek van Jan Zwemer vond Hofman kijkt de komende tijd uit naar zijn signeersessies bij di verse boekhandels in Middelburg, Goes, Vlissingen en Zierikzee. ,,We hebben veel leuke en goede boekhandels in Zeeland. ,,Ik hoop echt dat het een goede week van het Zeeuwse boek wordt, boek handels hebben het moeilijk ge noeg." „Misschien moet ik ook maar weer eens gaan dichten", zegt Hof man. ,,Ik heb net een bloemlezing van mijn gedichten samengesteld, die is ook net uit. Laatst zei ie mand dat ik weer meer moest dichten. Maar dat doe je ook niet zomaar, gedichten kun je niet for ceren, die moeten eigenlijk vanzelf komen." Wat Hofman de ko mende tijd doet, weet hij nog niet precies. ,,Ik zal wel zien." ik bijzonder, het is met veel allure geschreven." Hij was ook onder de indruk van Anna de Bruyckeres dichtbundel Voor permanente be woning. ,,Je merkt dat ze erg na denkt, de gedichten zijn mooi en reflectief." Hoe gaat het leven verder nadat je een prijs wint? ,,Ik ben woens dag snel naar boekhandel 't Spui in Vlissingen gegaan om een paar exemplaren van mijn twee laatste boeken te kopen. Mijn zoon Maar ten woont in de Verenigde Staten en mijn dochter Machteld in Aus tralië, ik wilde hen graag de boe ken toesturen." Hofman schreef naast het prijswinnende boek We vertrekken voordat het licht is ook het geschenk voor de Week van het Zeeuwse Boek, dat de titel In de sneeuw geboren draagt. ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO Leuk, nuttig én educatief: schoolspullen, speelgoed, toi letartikelen en een knuffel. FOTO BRAM VAN DE BIE ZEN Bij de uitreiking van de Zeeuwse Boe kenprijs: winnaar Wim Hofman met zijn boek We ver trekken voordat het liCht iS. FOTO BOAZ TIM-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60