Boosterprik ouderen en zorgpersoneel vanaf 19 november Opnamegolf naar hoogste niveau sinds een half jaar Drietal gearresteerd na vervalsing van QR-codes 5 Berusting, teleurstelling, begrip, onbegrip. Nederland heeft weinig zin in drie weken vol nieuwe beperkingen vanwege corona, blijkt uit een rondgang op straat. Maar woede is er nauwelijks. ,,Je voelt je gewoon machteloos." Rob Baan hoorde dat sportwedstrijden nu ook weer zonder publiek zijn. Kan ik niet naar Feyenoord.'' Ditje de Vos uit Brielle had kaartjes voor de kraker tussen Nederland en Noorwegen, dinsdag in de Kuip. ,,Ik had me er zo op verheugd. Maar daar mag nu geen publiek bij. Echt zonde.'' Quinty van Dijk (16) wordt ook een beetje simpel van 'keer op keer' een nieuwe lockdown. ,,Ik denk dat het te voorkomen was geweest. Toen niemand nog gevaccineerd was, snapte ik het. Maar nu?'' Zelf heeft ze de prik nog niet gehaald. Of ze dat alsnog gaat doen? ,,Ik weet niet, ik kijk het nog heel even aan.'' Horeca Dan de horeca vroeger dicht, dat vinden sommigen een lastige. ,,Alsof daar alle besmettingen plaatsvinden", zegt Wou ter van Middelkoop (21). ,,Wat ga je weer krijgen? Huisfeestjes. En dat is helemaal niet te controleren. Ik vind het gewoon bullshit.'' Ook Rob Baan noemt de vervroegde sluiting van de cafés en restaurants 'een drama'. ,,Was gewoon wat langer door gegaan met de QR-code en laat mensen overal mondkapjes dragen!'' Het is goed om hier te vermelden dat Baan zelf mondkapjes verkoopt, hij is net zijn kraampje aan het opzetten bij de Rot terdamse Koopgoot. ,,Nee, maar serieus. Zwalkend beleid? Het is toch hetzelfde in bijna alle landen? Ga eens kijken in Duitsland, of in Parijs. Mensen dragen daar massaal een mond kapje. Als je daarmee andere maatrege len kunt voorkomen, wat doen we dan moeilijk?'' Hans de Roon is in december veertig jaar getrouwd. ,,Ik heb een tafeltje ge boekt in een van de beste restaurants van het land, ik hoop echt dat het door kan gaan.'' De Barendrechter vindt het onterecht om alle pijlen op demissio nair premier Rutte en minister De Jonge te richten. „Zwalkend beleid? Het is toch in bijna alle landen hetzelfde? Ik ben een diehard wintersporter, maar Oostenrijk voert ook al extra maatrege len in. Je kan boos zijn, hoor. Maar dan ben ik eerder boos op mensen die het vaccin niet nemen.'' Hossen De mensen die donderdag stonden te hossen tijdens de opening van het car navalsseizoen in Den Bosch, die wekken hier en daar ook woede. ,,Snap jij dat nou?'', zegt een oudere vrouw. ,,Dat doe je toch niet? Voor mijn part voeren ze de avondklok weer in!'' Zoveel mensen, zoveel meningen. En zo zal het nog wel een tijdje zijn, vreest Rinus de Vos, de man van Ditje. ,,We kunnen allemaal wel moeilijk doen, maar het virus is nog lang niet weg.'' Ditje: ,,Dan gaan we maar een keer om vier uur 's middags uit eten!'' Zorgminister Hugo de Jonge maak te de planning gisteren bekend. Eerder mikte het kabinet op begin december om te beginnen met de boosterprik. De GGD'en worden verantwoor delijk voor het prikken van oude ren, waarbij de oudsten eerst aan de beurt zijn. 'De zorg prikt de zorg', aldus het ministerie van Volksge zondheid. Ziekenhuizen enten hun eigen mensen in, en ook huisartsen en ambulancepersoneel. Andere zorgmedewerkers worden ook door zorgpersoneel geprikt, maar dan op GGD-locaties. Ouderen die zelf naar een GGD-lo- catie kunnen komen, kunnen daar vanaf 19 november terecht. De eer ste uitnodigingen vallen vanaf 18 november op de mat bij 80-plus- sers. Deze groep mag ook hun part ner meenemen voor een prik, mits die minimaal 60 jaar oud is. Vanaf23 november komen inwo ners van zorginstellingen aan bod. Instellingen met een eigen arts zijn als eerste aan de beurt en kunnen vanafvolgende week maandag vac cins bestellen bij het RIVM. Instel lingen die zelfniet kunnen vaccine ren, kunnen een beroep doen op de GGD. Eind december worden de grof weg vier miljoen 60-plussers uitge nodigd voor een prik. Daarna zijn de 60-minners aan de beurt. Minister De Jonge verwacht dat het een aantal maanden zal duren voordat iedereen die een booster- prik wil, er ook een heeft gehad. Hij spreekt van een 'enorme ope ratie'. De verpleegafdelingen namen 225 coronapatiënten op en de intensive cares 34. De afgelopen zeven dagen registreerde het Landelijk Coördi natiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) gemiddeld 218 nieuwe op names per dag. Dat is het hoogste niveau sinds 16 mei. Het gemid delde stijgt nu voor de 31e dag op rij. In totaal behandelen de ziekenhui zen nu 1755 coronapatiënten, het hoogste aantal sinds 21 mei. Voor het eerst in maanden liggen er meer dan 1400 coronapatiënten op de verpleegafdelingen en meer dan 350 op de intensive care. Een maand geleden lagen er iets meer dan 500 coronapatiënten in de ziekenhuizen, er zijn dus ruim 1200 mensen bij gekomen. Ic's zijn druk bezig hun capaciteit uit te breiden, maar dat is voorlopig niet genoeg om de instroom bij te hou den omdat er ook bedden nodig zijn voor niet-coronapatiënten. De capaciteit van de ic's is inmiddels uitgebreid naar 1017 bedden, het hoogste aantal sinds 13 juli. De politie heeft twee vrou wen en een man aangehou den die worden verdacht van het aanmaken van valse QR-codes bij een GGD-lo- catie in Kennemerland. Volgens RTL Nieuws zijn er door de fraude tienduizenden valse QR-codes in omloop ge bracht, maar het Openbaar Mi nisterie wil over de omvang van de zaak vooralsnog niets zeg gen. Het OM verdenkt een van de vrouwen van het delen van haar wachtwoord van het com putersysteem. Of zij zich hier voor heeft laten betalen is nog in onderzoek, zegt de woord voerder. Alle verdachten wor den beschuldigd van computer vredebreuk, het vernielen van een geautomatiseerd netwerk en valsheid in geschrifte. De verdachten zijn opgepakt na een melding van het ministerie van Volksgezondheid, dat het internet afstruint naar het ver handelen van QR-codes. Een deel van de valse codes is in middels geblokkeerd. Een woordvoerder benadrukt dat niet alleen de handel, maar ook de aankoop en het gebruik van de QR-codes strafbaar is. GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 Chris van Mersbergen Rotterdam - Hans de Roon Ouderen en zorgpersoneel met direct patiëntencontact kunnen vanaf volgende week vrijdag een boosterprik tegen het coro navirus krijgen. Inwoners van zorginstellingen zijn vanaf de week daarna aan de beurt. ANP Den Haag Ziekenhuizen hebben gisteren 259 nieuwe coronapatiënten op genomen. Dat is het hoogste aantal opnames in een dag sinds 15 mei, bijna zes maanden gele den. ANP Zeist FOTO'S FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5