8 5 En redt u het financieel? Als de hebberigheid voorbij is, kun je met weinig rondkomen.' Die financiële klap na het pen sioneren is hard. Het niet indexe ren van de pensioenen is een on eerlijke zaak. En oeps, komen daar ook nog heel hoge energieprijzen aan! Maar wij hangen zoveel mo gelijk zelf de slingers op! We heb ben al veel van de wereld gezien in het werkzame leven. Nog een paar reizen maken zou leuk zijn. Kan het niet? Jammer dan. Ik heb ge leerd dat je de tering naar de ne ring moet zetten. Ga ook niet zit ten koukleumen. Bezuinig op iets anders. Ik heb mijn tokootje weer opgezet: bijles. Levert een habbe- krats op, maar ik vind het leuk om te doen. Daar ga ik van genieten! - Anneke Diephuis Mijn man kon er op zijn 56ste uit met behoud van 80 procent sa laris, geen sollicitatieplicht tot aan zijn pensioenleeftijd. Een gouden kans, maar we zaten wel elke dag met tien personen aan tafel, van wie de meesten nog studeerden. Mijn man ging bij een tuinder werken om de 20 procent loon bij te verdienen. Ook dat was toege staan, het waren heel mooie speci ale jaren voor hem. Nu is hij, 73 jaar oud, ziek. Parkinson heeft hem in zijn greep. Ik kan niet zeg gen hoe blij ik ben met de jaren dat we alle tijd hadden om samen te fietsen en door de bossen te struinen. Wat is genoeg geld heb ben? We hebben nooit honger ge had, nooit in de kou gezeten, altijd een (tweedehands) auto kunnen rijden. Vroege pensioenjaren, mooie jaren! Als alleenstaande met een baan in de zorg moest ik wegens gezondheidsredenen drie jaar voor de eindstreep stoppen. Gesloopt door het harde werken, met maar 70 procent van een toch al mager Ik kon mijn pensioen naar voren halen en me zo bijna vijf jaar zelf bedruipen. Jammer om na veertig jaar van iedereen afscheid te moe ten nemen, maar daar kwam iets leuks voor terug. De zoon van vrienden en partner kregen een baby. Daar gingen mijn man en ik een dag in de week oppassen. Begonnen met cursus boetse ren. Mijn zus had alzheimer. Daar kon ik nu ook wekelijks op bezoek. Een dag door de week spreken we meestal iets af met vrienden. Fietsen, samen eten. Er opuit met de caravan. Vrijwilli gerswerk. Zo vullen de weken zich vanzelf. Mijn pensioen is nu aan zienlijk minder, maar we kunnen ons goed redden. Vijf mooie ja ren gehad en dat heeft zijn prijs. Een wereldreis zit er fi- nancieel niet meer in, maar we hebben een heel waardevolle peri ode daarvoor in de plaats gekre gen. Dan maar een sik minder, maar dan heb je ook wat, zoals we in Twente zeggen. In oktober 2020 ben ik bijna ongemerkt met pensioen gegaan. Financieel heb ik het mijn hele leven nog nooit zo goed gehad! Ik begon als meisje op de middelbare school, 17 jaar oud, al met lesgeven. Kreeg mijn loon per week in een papieren zakje. Mijn inkomsten zijn elke maand een grote traktatie, ook al weet ik dat ik er zelf heel hard voor ge werkt heb. Ik geef regelmatig aan goede doelen, omdat ik nu zo wel varend ben. Ik werk nog steeds, geef les en wil dat zeker nog tot mijn 80ste doen! Mijn grootste be zit is trouwens niet mijn pensioen, maar mijn puike gezondheid! - Maria Ik leverde 40 procent van mijn inkomen in. Maar als de hebberig- Sinds twee maanden met pen sioen en ik geniet ervan. Na 32 jaar in de zorg was ik er echt aan toe. Schulden zijn afbetaald en mijn inkomsten nu zijn 150 euro minder dan toen ik nog werkte. Ik kan zelfs nog wat sparen. Manlief heeft WAO en is pas over 3,5 jaar gepensioneerd. Hij heeft geen pensioen opgebouwd, Maar zoals ik het nu bekijk, redden wij het dan ook. Verwarming gaat hier ook nog niet aan, zonde van het geld. Als het echt koud gaat wor den, doen wij de cv echt wel aan, maar nu liggen wij nog samen op de bank met een fleecedekentje. Wij genieten van al het goede dat het leven ons biedt. heid voorbij is, kun je met weinig rondkomen. Het is zelfs een boei ende sport. Ze vragen soms: Gon- nie, wat wil je voor je verjaardag? Mijn antwoord: Liever niets, ik heb alles al en het meeste dubbel! - Gonnie van der Vorst 'Ik geef rondleidingen in de tuinbouw en laat zien hoeveel moois er groeit' salaris. Elke dag weer proberen om de eindjes aan elkaar te knopen en bidden dat er geen onvoorziene dingen gebeuren. ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 7 - Nelly Kastelijn - Carin - Lenny Ik was 61, had er 44 jaar op zit ten bij hetzelfde bedrijf in de tuinbouw. Ik kreeg een leuk af scheid en dat was het dan. De tijd daarna? Mijn vrouw en ik maakten al jaren mooie fietsreizen door Nederland en Europa. Nu fietsten we 2200 kilometer, tot in Barcelona. Thuis ging mijn vrouw weer aan het werk. Ik werd drie ochtenden postbezorger. Een wereldbaan, altijd buiten en in beweging. Ook zocht ik contact met Roel de Bak ker van Bakkie Fietsen. Een organisatie die rondleidin gen geeft in de tuinbouw om te laten zien hoeveel moois daar groeit. Doe het nog steeds. Het geld? Je krijgt elke maand op tijd gestort waar je recht op hebt, weinig verhogingen, maar wij zijn er tevreden mee en kunnen nog genoeg genieten van het leven. - Theo v.d. Valk - M. van Essell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56