6 'Ik ben nu 19 jaar met pensioen. Een heel dure dus voor het ABP' een collega op bezoek. Ik kreeg een cadeaubon van 25 euro uit de pot waar ikzelf ook aan meebetaald had. Vijf dagen later werd er een boeket bezorgd van mijn teamlei der, met een kaartje 'geniet van je pensioen'. Dat was het, na 47 jaar werken, waarvan de laatste 14 jaar bij deze werkgever. Ik geniet elke dag van mijn vrije tijd en mis mijn werk absoluut niet! Mijn pensioen is als een ge wone werkdag voorbijgegaan. Ik ben om 16.00 uur mijn collega's maar langsgegaan om gedag te zeggen. Van de directie zag ik er één, die zei: ,,Oh ja, vandaag laat ste dag. Nou, we bellen je nog.'' Nooit meer iets gehoord, nu bijna tien jaar geleden. Zo kan het dus ook gaan. Ik heb helemaal geen af scheid gehad. Sterker nog: op de dag dat ik met pensioen ging, moest ik nog twee uur komen werken anders werd ik gekort op het maandloon. En dat na ruim dertig jaar en vijf maanden dienst verband. Er viel wel een flink gat in het inkomen, maar door een dag per week nog te werken en onze levensstijl aan te passen was het goed te doen. Nu, met onze AOW erbij, hebben we geen klagen. - Joh. P de Ridder Na diverse reorganisaties werd mijn functie overbodig. Er was geen alternatief. Op 57-jarige leeftijd kwam er een eind aan mijn bijna 43-jarige carrière. Uit eindelijk zag ik ernaar uit om te kunnen vertrekken. De lente van 2008 werd de mooiste van mijn le ven! Het afscheid zelf was overi gens waardeloos. Vanwege een vrijwillige vertrekregeling werd geen echt afscheid gevierd. Op de laatste dag kreeg ik een waarde loze toespraak van een tijdelijke manager met allerlei fouten en on waarheden. Een plastic bekertje koffie, zonder gebak, dat was alles. Ik zag er tegenop om me bij het UWV te melden voor een WW- uitkering. Uiteindelijk heb ik, dankzij een coach die mij begreep, voor mijn uitkering vrijwilligers werk gedaan, twintig uur per week. Hoewel dit niet mocht, ik had immers sollicitatieplicht. Zo ben ik niet in een zwart gat geval len en heb ik de WW-periode nuttig kunnen invullen. Ik heb zelfs een lezing gegeven bij het UWV, omdat meer mensen met hetzelfde probleem zaten. - Christ van lersel 'We kopen En geniet u nu van het leven? 'Realiseer je dat je de meeste aardappelen al hebt gegeten.' De laatste tien jaar fietste ik iedere dag gemiddeld 50 kilome ter naar mijn werk. Tot mijn dochters zeiden: ,,Pa, wordt het niet eens tijd om vervroegd uit te treden?'' In 2005 ben ik na een mooi afscheid en 42 jaar gewerkt te hebben gestopt met werken. Fi- nancieel was dit geen groot offer. Mijn kleindoch ter Linde is een paar maanden eerder geboren. Wat ik heb mogen beleven, is met geen goud te betalen. Ik heb zoveel voor mijn klein dochter mogen doen: op passen, luier verschonen, flesje geven. Ik heb haar leren fietsen. Ze werd door mij naar school, dansen, gitaar, judo en korfbal ge bracht. We hebben nog een goede band en als er na de studie tijd over is, gaan we de stad in om te shoppen en de bioscoop te bezoe ken. Heb gevaren en de laatste 23 jaar was ik loods in Rotterdam. In 2008 ging ik verplicht met prepensioen. Had er vrede mee. Altijd maar onregel matigheid en op afroep werken gaat je niet in je koude kleren zit ten. Nooit met tranen in mijn ogen aan de Waterweg gestaan om naar schepen te kijken. Finan cieel niks te klagen. Van een zwart gat nooit wat gemerkt en een hobby heb ik ook niet. En dat bevalt me prima. Dat laatste vin den mensen raar. Eind 2008 werd het mogelijk om vrijwillig door te varen en best veel collega's tuin den daar in. Bang voor het grote onbekende pensioenleven en fi nanciële achteruitgang. Sommi gen moesten wel omdat hun las ten te hoog waren (te luxe leven, scheiding, nieuwe vrouw, tweede leg, te duur huis, kinderen aan de uni) of dat ze niet graag thuis wa ren. Heb die collega's altijd ge zegd dat er nog meer was dan het loodswezen. Staan ze je appelig aan te kijken. Niks mooier dan pensioen, geloof dat maar van mij. Ik werkte al decennia in ploegendienst en dat werd beloond. Met 59 j aar kon ik weg. Ik ging twee weken later op va kantie. In de gutsende regen op weg naar Frankrijk met de ruiten wissers aan speelde de cd Old and Wise van The Alan Parsons Project. Ik zat te janken achter het stuur na veertig jaar emotio neel werk in het hart van de samenleving. Maar misschien waren het ook wel tranen van vreugde. De laatste jaren waren een hel. Ik wilde geen officieel af scheid nemen, maar liet mij over halen door mijn directe chef: ,,Het wordt betaald.'' En dus gin gen we karten en nodigde ik tien mensen uit van wie ik wist dat ze niet zo'n goede beoordeling had den. Ik vond er niks aan. In de we ken en maanden en jaren daarna heb ik 8500 dia's gedigitaliseerd, twee boekjes geschreven en zo de overgang naar weinig doen glij - dend laten verlopen. Ik ben nu negentien jaar met pensioen. Een heel dure dus voor het ABP. In het begin had ik geen financiële zor gen, maar nu, na zo veel jaren ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 5 - K.Kelders - Luc Winters v - Bram Hund Na een win ter rekenen van wege een veel kleiner inkomen voor de komende acht jaar, waren we eruit: mijn man zou stoppen met werken. Ge zondheid is een veel groter goed. We kopen wel minder kleding. De kasten zijn nog goedgevuld en ik kan goed met mijn naaimachine overweg om tex tiel te repareren en te veranderen. Ook op voedselge- bied is het simpel om zelf aardappels, groenten en fruit te wassen en te snijden, wat veel winst oplevert. Uit eten gaan, doen we thuis! Gelukkig zijn we snel te vreden, ook met kleine dingen, maar die moet je wel zien. We zijn er prima doorgekomen, geen zwart gat voor mijn man hoor, genoeg hob by's en een kleinkind was op komst! - Sjaan van der Harts-Korpel - John van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54