Saskia Noort Spotje tegen abortus is anno 2021 een gotspe Lezers over hun pensioen: 'Ik Drie dagen onderweg Stoppen met werken, is dat erg? Of is het juist heerlijk? Nieuwbakken pensionado Frank Poorthuis vroeg u onlangs om uw ervaringen. U reageerde massaal, hieronder een bloemlezing in vijf thema's. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt Al bijna, of nog maar veertig jaar is de Nederlandse vrouw baas in eigen buik. Wij kunnen bij een ongewenste zwangerschap kie zen voor een abortus, en zijn er dan van verzekerd dat het in een steriele, veilige omgeving gebeurt. Dankzij de makkelijke toe gang tot voorbehoedmiddelen, en goede voorlichting, is het abortuscijfer in ons land laag, en vindt de meerderheid ervan plaats in de eerste acht weken. 97,5 procent van de vrouwen die een abortus ondergin gen, heeft er geen spijt van. Misschien wel verdriet, maar dat is logisch. Een zwangerschap laten afbreken om welke reden dan ook, is een zeer heftig besluit dat niemand lichtzinnig neemt. In landen waar abortus verboden is, worden meer abortussen gepleegd dan hier, maar dan illegaal, met breinaalden bijvoorbeeld. Onveilig, niet steriel, pijnlijk en gevaarlijk voor zowel moeder als foetus. Een verbod op abortus leidt dus niet tot het door religieus-rechts zo gewenste resultaat van vrolijk rondhuppelende ongewenste kindertjes. Integendeel. In Polen, waar de strengste abortuswet van Europa geldt, overleed onlangs een 30-ja- rige vrouw die haar niet levensvatbare foetus pas mocht laten weghalen als het kind in haar buik was overleden. Uiteindelijk stierf zij aan sepsis, een direct gevolg van de weigering om de foetus uit haar buik te halen. Leg me uit wat dit te maken heeft met 'de Week van het Leven'. Het recht op abortus is een zwaarbevochten grondrecht van vrouwen en het is te gek voor woorden dat dit nog steeds ter discussie staat. Dat er weer gekken bij de klinieken staan, dat we godbetert dagelijks op de radio moeten horen dat een acht weken oude foetus meer rechten heeft dan de vrouw die deze draagt. Welk leven staat deze kinderen dan precies te wachten, bij ouders die niet in staat zijn voor hen te zorgen? Welk leven staat deze moeders te wachten? En vanwaar toch dat paternalisti sche wantrouwen naar vrouwen, alsof zij niet nadenken, lui zijn, en egocentrisch? Wat hierachter zit, is de drang het vrouwenlichaam te beheersen en te controleren, en te zien als het bezit van een God, de overheid, de man. De Vrouw als broedmachine, aan banden gelegd door heersers, barend voor het grotere goed. In Texas, Trump county, is elke abortus na zes weken verboden, en de burger heeft het recht ieder een aan te klagen die een abortus ondergaat, of mogelijk maakt. Wie een zwangere vrouw naar de abortuskliniek rijdt, riskeert een boete van tien duizenden dollars. Hiermee is de Texaanse vrouw alle privacy over haar seksleven en bijbehorende keuzes kwijt, en krijgen bedrijven, echtgenoten, vrienden, buren, de overheid, macht over haar reproductieve status. Als de vrouw haar hart wil luchten, om raad vraagt, steun zoekt bij dierbaren, belast zij hen met mogelijke hoge boetes en gevangenisstraffen. Het kan erop uitdraaien dat zij wordt aangegeven door haar verkrachter, tenzij ze zijn kind baart. 'Baas in eigen buik? Bekijk het eens van de andere kant, en vergeet het baasje in eigen buik niet!' is de slogan van de Week van het Leven. Het is een gotspe dat in 2021 dergelijke teksten uit de radio en tv komen, dat de zenders dit platform geven aan een stichting die zo manipulatief aan de fundamenten van onze grondrechten knaagt. ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO Afgelopen woensdag schreef ik mijn laatste stukje in de krant. Sindsdien ben ik met pensioen. Ik geef toe: het is een beetje gek om dan nu weer in diezelfde krant te staan. Maar dat is een spelletje met de tijd. Ik heb dit stukje maandag al geschreven. Dat u het maar weet. Deze bijlage gaat voor een groot deel over mensen in mijn situatie: zij die gestopt zijn met werken. Van hen zijn er een heleboel in Neder land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek en de ministeries hebben er ladingen cijfermateriaal over. Al les weten ze daar. Dat er 2.618.874 mensen in Nederland leven tussen de 65 en de 80, en dat er 883.661 80-plussers zijn bijvoorbeeld. Hoe veel mensen een AOW uitkering krijgen: 1.814.000. Ook kan ik u precies vertellen hoeveel de AOW in 1957 was, het eerste jaar van uit kering: 32,45 euro voor een alleen staande per maand, 54 euro voor een echtpaar. In 1965 pas werd dat bedrag opgetrokken naar het soci aal minimum. Op dit moment krijgt een alleenstaande 1226,60 euro per maand, iemand die getrouwd is ontvangt 838,35 euro. Mooi en interessant, zulk cijferma teriaal. Maar zoals altijd zit er een wereld achter de cijfers. Want wie weet er nou echt het meest over de gepensioneerden in Nederland? Zijzelf natuurlijk. Weken geleden al legde ik de gepensioneerden on der onze lezers (en zij die ernaar toe leefden) een aantal vragen voor: wat was de reden voor uw (vroeg)pensioen, hoe was het af scheid, hoe ervaart u de tijd na het stoppen met werken; en hoe staat u er financieel voor? Honderden reacties kwamen bin nen. Lange verhalen over geluk en soms een beetje ongeluk, mooie ervaringen, fijne anekdotes en een paar rotverhalen. Maar als ik een grote lijn mag trekken uit de brie ven en mails: u hebt het gemiddeld niet slecht getroffen. Er is veel op luchting over de vrijheid zonder werk, over al die dingen die nu ein delijk eens kunnen, over de wekker de wekker laten. Lees het allemaal verderop maar, als u de tijd hebt. En als u nu even geen tijd hebt maar later veel meer, doet u het toch later een keer. Dat is het voordeel van een krant als je met pensioen bent: je kunt hem wegleggen en later nog eens te ruglezen. Ikzelf overigens weet er, behalve uit uw brieven, nog weinig van. Ik ben net drie dagen onderweg in het leven zonder baan. We gaan het zien. Frank Poorthuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50