Al dat afgestrafte optimisme maakt 'moe en moedeloos' €6 4 overvallen daalt niet alleen CORONA Het vertrouwen in de corona-aanpak van het kabinet is gekelderd. Hoe herstel je dat vertrouwen? Experts zien het somber in. Als je als kabinet moei lijke maatregelen neemt om het aantal coronabesmettingen in te dammen, is er vertrouwen nodig om mensen mee te krijgen. Maar, zegt de Leidse hoogleraar publieke instituties Arjen Boin, het kabinet is 'heel on voorzichtig' omgegaan met dat ver trouwen. „Vertrouwen komt te voet en gaat te paard.'' En te paard ging het: van de 73 procent die volgens RIVM-onder- zoek in het voorjaar van 2020 nog (groot) vertrouwen had in de coro na-aanpak, was in de herfst van dit jaar nog maar 28 procent over. Ook het vertrouwen in de overheid op zich daalde fors: van 70 naar 30 pro cent, bleek uit groot onderzoek waaraan hoogleraar en oud-PvdA- minister Jet Bussemaker meewerk te. ,,Een ongeëvenaarde daling.'' Mensen zijn 'moe en moedeloos', zegt Bussemaker, tevens voorzitter van de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving. Maandenlang schetste het kabinet te optimisti sche verwachtingen over de aanpak van corona, die telkens werden ge volgd door tegenvallers. ,,Elke keer voelden mensen zich overvallen." Anders Met terugwerkende kracht, erkent Bussemaker, is het heel makkelijk om te zeggen wat anders had ge moeten. Maar dat het ook anders kan, zegt ze, bewijzen Denemarken en Zweden, waar de autoriteiten duidelijk spraken over de risico's die een bepaalde aanpak met zich meebracht. Daar is het vertrouwen in de aanpak groter. Bussemaker: ,,In Nederland was het idee dat je het virus plat kan slaan met een ha- mer. Dat was een te beperkte in valshoek. Het kabinet had moeten nadenken over andere scenario's.'' Wat ook niet helpt, zegt Boin, is dat het kabinet deze zomer zelf al uitstraalde 'klaar' te zijn, en toen de besmettingen opliepen zich focuste op ongevaccineerden. ,,Die werden de zondebok. Dat groepje was het probleem. Terwijl we in Israël en in het Verenigd Koninkrijk allang za gen dat het vaccin na verloop van tijd iets van zijn werking verliest.'' Bussemaker noemt het 'cruciaal' dat wordt gewerkt aan herstel van het vertrou- s s wen. Maar hoe? Wellicht dat een nieuw ka- Mensen binet ervoor voelden kan zorgen. voeiden ,,Want het zich vertrouwen door de coro- - Jet na-aanpak, Bussemaker maar ook door de toeslagenaf faire en de trage kabinetsformatie.'' Hoogleraar Boin ziet het somber in, juist doordat de hoofdrolspelers - premier Mark Rutte, minister Hugo de Jonge en RIVM-baas Jaap van Dissel - volgens hem telkens steken laten vallen. ,,Een maatregel die voor drie weken wordt afgekon digd blijft drie maanden, de corona pas die nooit zou worden ingevoerd is er nu, 2G zou nooit een optie zijn maar nu wel'', somt hij op. Boin ziet 'een gedegen virolo- gisch strijdplan' als enige optie voor herstel van het vertrouwen. ,,En dat het kabinet ruiterlijk erkent dat het er de afgelopen maanden helemaal niks van heeft gebakken.'' Boin vindt dat De Jonge na de kabinets formatie in elk geval moet worden vervangen. ,,Het is onbegrijpelijk dat hij nog aan het roer staat.'' Als dertien willekeurig aangesproken werkende, wandelende en winkelende mensen in de Rotterdamse binnenstad representatief genoeg zijn voor de stem ming in het land, dan is dit zo ongeveer de stemming in het land: Ik ben niet boos. Ik vind het wel heel jammer.'' ,,De vorige lockdown duurde vijf maanden. Drie weken zal dan ook nog wel lukken.'' ,,Ik zal wel iets voorzichtiger worden, maar ik ga me niet aan alle regels houden.'' ,,Dat gejojo met maatregelen, daar erger ik me aan.'' ,,Ik weet het ook niet meer, hoor. Ik houd me maar gewoon aan de regels. De breedst levende gevoelens: berus ting, teleurstelling, begrip en onbegrip. Misschien speelt het voorzichtig door komende zonnetje een rol, maar 'de straat' oordeelde verrassend mild over de extra maatregelen voor de komende drie weken die gisteravond door het ka binet werden aangekondigd. Woede is er nauwelijks. Je kunt eerder zeggen dat Nederland murw gebeukt is. Een lock- down, we hebben er echt geen zin in. Maar als het moet, dan moet het, en de meeste Nederlanders gaan weer even hun best doen om wat voorzichtiger te zijn. Dat is zo'n beetje de samenvatting van alle verhalen. Het scherpst is nog de kritiek op het loslaten van zo'n beetje alle corona maatregelen in september. ,,Grote eve nementen had je nooit moeten laten doorgaan, de overheid had veel strenger moeten zijn'', zegt bijvoorbeeld Ghalied Razab Sekh uit Den Haag. Dat vindt ook een vrouw die zelf in de zorg werkt. ,,Ze hebben het veel te vroeg losgelaten. Nu zit ik elke dag met mijn neus tegen het raam in een volle tram op weg naar mijn werk, omdat ik bang ben dat ik besmet raak.'' Makkelijk gezegd, werpt Jan Havenaar dan weer tegen. ,,Want de maatschap pelijke druk om de boel open te gooien was toen echt enorm. Als ze dat niet hadden gedaan, had het land ook weer op zijn kop gestaan.'' Wat mensen wel frustreert: dat be loofd werd dat de vaccins ons uit de zor gen zouden helpen, maar dat dit nog al tijd niet het geval is. ,,Al dat gevaccineer en dan toch weer een lockdown. Ik vind het een beetje raar'', sipt de 18-jarige Jeppe Lubbelinkhof. ,,Ik ben niet boos hoor. Maar ik vind het wel jammer. Ik Quinty van Dijk Rinus en Ditje de Vos jF' ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO 'Dat virus is er, we hebben niks te willen' Een coronatest wordt afgenomen in een teststraat. foto anp Hanneke Keultjes Den Haag {ii f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4