Dit zijn de nieuwe maatregelen op een rij S [gesloten 3 CORONA De komende drie weken werkt het kabinet aan wetgeving die ongevaccineerden minder vrijheid geeft. Andere opties zien Rutte en De Jonge niet meer. Demissionair premier Mark Rutte had zo gehoopt 'van de ellende af te zijn' bekende hij gisteravond tijdens de persconferentie. En met hem heel Nederland. Maar inmiddels houdt het kabinet er serieus rekening mee dat het coronavirus nog meerdere winters het land kan lamleggen. En dus gaat Nederland weer ge deeltelijk op slot om te voorkomen dat mensen te veel met elkaar in contact komen en elkaar besmet ten met het coronavirus. Drie we ken lang zal het rustiger moeten worden op straat. Door sluiting van de horeca en avondwinkels na acht uur 's avonds, maar ook door maatregelen thuis en op de werk vloer. In de tussentijd werkt het kabi net aan maatregelen die moeten voorkomen dat over een tijdje weer horeca of andere sectoren dicht moeten. Want ook al komt er nu weer een steunpakket voor on dernemers, de impact is simpel weg te groot, oordeelt het kabinet. Maar het alternatief dat het kabi net voorstaat heeft óók grote im pact: ongevaccineerden krijgen uiteindelijk minder bewegings vrijheid. Ongevaccineerden moeten, als het kabinet zijn zin krijgt, zich straks ook laten testen als ze naar een winkel willen anders dan een supermarkt of andere essentiële winkel. Tevens kunnen de onge vaccineerden door hun werkgever om een test worden gevraagd én ze kunnen worden geweigerd door eigenaars van een horecagelegen heid of organisator van een evene ment. Die krijgen, als het aan het kabinet ligt, de wettelijke vrijheid om het onderscheid tussen gevac cineerde en ongevaccineerden te maken aan de ingang. Het onderscheid is omstreden, erkent minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid), die weet dat de Tweede Kamer hier net zo ver deeld over is als de bevolking. ,,Maar wat moeten we dan? Steeds een deel van de samenleving plat leggen als het virus opleeft? Of kunnen we de samenleving met een coronatoegangsbewijs zo veel mogelijk openhouden? Als we dat onderscheid niet willen maken, is de kans groter dat we met beper kingen moeten leren leven.'' Berusting Bij het grote publiek lijkt er inmiddels sprake van berusting. Hoewel het vertrouwen in de co rona-aanpak van het kabinet naar een dieptepunt is gedaald, is er ook weinig verzet. Uit een peiling van EenVandaag blijkt dat zes op de tien Nederlanders begrijpen dat er nieuwe maatregelen nodig zijn. Maar bijna niemand gelooft dat die maatregelen over drie weken (op 3 december is de volgende persconferentie van het kabinet) alweer zullen worden afgeschaft. Ook binnen het kabinet is er chagrijn. ,,De weging van belan gen wordt steeds ingewikkelder", erkent Rutte. Begin van de week werd nog gehoopt dat er al wat te merken was van de eerder afgekondigde maatregelen, zoals herinvoering van de mondkap jesplicht. Maar het aantal besmettingen was met ruim 16.000 per dag niet eerder zo hoog. De specialisten van het OMT kwa men met een veel harder advies dan gedacht. Het hoge aantal Nederlanders dat zich liet vaccineren blijkt niet genoeg om de coronagolf er onder te krijgen. Doordat Nederland het idee had dat de pandemie onder controle was, werden basismaatre gelen als thuisblijven bij klachten, en handen wassen nog slecht na geleefd. Reden voor Rutte om een 'hartenkreet' te slaken: ,,Ook als je gevaccineerd bent, moet je je aan de regels houden.'' Want het vaccin biedt geen 100 procent bescherming. Reden voor het kabinet om de zogeheten 'boostercampagne' vervroegd te beginnen. Komende week krijgen de eerste 80-plussers en medewer kers in de zorg al een extra inen ting. GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 En weer moeten Rutte en De Jonge 't land teleurstellen Hans van Soest Den Haag Horecamedewerkers in Eindhoven luisteren aandacht naar de persconferentie van Rutte en De Jonge. foto rob engelaar Houd 1,5 meter afstand op plek ken zonder coronatoegangspas. Ontvang thuis nog maximaal 4 gasten per dag. Horeca en essentiële winkels als supermarkt en drogist sluiten uiterlijk om 20:00 uur. In cafés en restaurants is een coronatoegangsbewijs en een vaste zitplek verplicht. Niet-essentiële winkels en dienstverleners als kledingwinkels en kappers moeten om 18:00 uur sluiten. Bioscopen, theaters en con certzalen hoeven niet vroeger dicht. Wel moet het publiek een vaste zitplaats hebben en is de coronatoegangspas verplicht. Publiek bij sportevenementen, zowel bij de profs als de amateurs, is niet toegestaan. Alle sport activiteiten kunnen doorgaan. Voor alle evenementen is een coronapas verplicht. Er is per zaal plek voor maximaal 1250 gasten. Elke gast moet een vaste zitplek hebben. Het evenement moet ui terlijk 18.00 uur afgelopen zijn. Bruiloften gelden als evenement. Werk zoveel mogelijk vanuit huis. Sinterklaasintochten kunnen vandaag nog doorgaan tot uiterlijk 18.00 uur. Draag een mondkap binnen waar geen coronapp verplicht is Als een huisgenoot besmet is dan geldt de quarantaine ook voor alle andere - gevaccineerde en ongevaccineerde - huisgenoten In het mbo, hbo en wo mogen maximaal 75 personen in een ruimte. Dit geldt niet voor lokalen en zalen voor tentamens en exa mens De regels gaan om 18.00 uur in en duren tot 4 december. Het kabinet wil ondernemers op de langere termijn de optie bieden om te gaan werken met een zoge heten 2G-protocol: alleen gene- zen of gevaccineerde personen zijn dan nog welkom in een bedrijf. Ongevaccineerde personen kun nen geweigerd worden door be drijven die het 2G-protocol omar men. 2G blijft wel een keuze. De Tweede Kamer moet hier nog in meegaan. Ook krijgen werkgevers de moge lijkheid om aan hun personeel een coronatoegangsbewijs te vragen als deze naar het werk komen. Het QR-codebewijs gaat als het aan het kabinet ligt ook gelden voor toegang tot niet-essentiële winkels, zoals woonwinkels. Een horecaondernemer in Amsterdam. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3