Breskens telt weer twee bommen minder ondernemers zijn somber over omzet ZEELAND 11 CORDEJONGE Zeeuwse ondernemers zijn minder positief over de ko mende periode dan hun meeste collega's in de rest van het land. Vooral het tekort aan personeel blijft een struikelblok. Het bedrijfsleven in Zeeland is pessimistischer over het econo misch klimaat dan het landelijk gemiddelde. Het aandeel bedrij ven dat dit kwartaal een stijging van de omzet verwacht, is zelfs het laagst van alle provincies, zo blijkt uit de jongste kwartaalen quête van de Kamer van Koop handel en statistiekbureau CBS. Het gebrek aan medewerkers blijft, zeker in Zeeland, nijpend. Dat belemmert de ontwikkeling van bedrijven. Een op de zes on dernemers verwacht niettemin in het laatste kwartaal van dit jaar het personeelsbestand uit te breiden. Landelijk ligt dat een stuk hoger. In alle provincies zijn bedrij ven over het algemeen optimis tisch over 2022. Zij verwachten komend jaar meer te gaan inves teren dan ze dit jaar hebben ge daan. Zeeuwse ondernemers zijn minder uitgesproken, al zijn hun collega's in Utrecht en Drenthe nog minder positief. Zo is het. Het is vrijdag al vroeg dag voor Ward Kerkhofs uit Hasselt. Hij viert met familie en vrienden een paar dagen vakantie in Breskens. ,,Dat kennen jullie niet hè? Wapen stilstandsdag. Dan vieren we het einde van de Eerste Wereldoorlog." Ontvlucht je dat, krijg je dit. ,,Ach, thuis kunnen we zeggen dat we zijn gevlucht voor een bom." Voor achten moest Ward al uit zijn huisje zijn. Met vrouw, kinderen en vrienden gaat hij naar De Korre, het multifunctioneel centrum in het dorp. Iedereen uit de buurt die niet naar werk of elders kan, wordt er opgevangen. Een man of twintig zit er. ,,Na een telefoontje woensdag over de bom, hebben we even ge twijfeld, maar we zijn toch naar Breskens afgereisd", vertelt Ward. ,,Het is mooi weer, we gaan zo fiet sen." Ondertussen is het hoogspan ning in vakantiepark Zeebad, een paar kilometer verderop. ,,Ook al doen we dit werk vaak, het is geen routineklus", benadrukt majoor Roeland van de Explosieven Oprui mingsdienst Defensie (EODD). ,,Want elke keer is de situatie an- ders. Voordat we de bommen on schadelijk kunnen maken, is een terp gebouwd. Doen we dat niet en gaat het mis, dan vliegen er dode lijke scherven tot wel 1300 meter ver in het rond. Scherven van wel 40 centimeter lang, een paar kilo zwaar en zo scherp als een scheer mes." Fijn, die terp. Gaat het nu mis, dan komen de scherven niet verder dan 200 meter. Nog steeds heftig, al denkt Annemiek van Oosten- brugge niet dat het fout zal gaan. Ze ,,Het is al de derde keer dat we dit meemaken. Nee, echt spannend vind ik het niet. Ik geloof niet dat er iets gebeurt. Veiligheid gaat voor hè? En kijk eens, we worden hier in De Korre in de watten gelegd met lekkere broodjes en koeken." Na veel voorbereidingen, worden de twee vijfhonderdponders (die zo'n 200 meter van elkaar vandaan liggen) onschadelijk gemaakt en in een vrachtwagen gelegd. Die rijdt ze naar het vernietigingsterrein van woont in het Heem, en moest haar huis uit. ,,Iets over zevenen stond de poli- tie al voor de deur. Of we op de hoogte zijn dat we ons huis uit moeten." Natuurlijk, weet ze ervan. Nee, echt spannend vind ik het niet. Ik geloof niet dat er iets gebeurt de gemeente Sluis. Daar worden ze afzonderlijk tot ontploffing ge bracht. ,,We leggen ze neer op een bedje van zand om trillingen tegen te gaan", zegt majoor Roeland. ,,De berg zand die we erop leggen voor komt dat er straks stukken in de rondte vliegen." Om kwart voor drie gaat de eer ste. Een doffe klap en een fontein van zand. ,,Dat was hem." De tweede gaat om vijf uur de lucht in. ,,Het is altijd weer spannend", zegt burgemeester Marga Vermue. ,,Want het kan misgaan. Daarom treffen we al die maatregelen. Ho pelijk is het de laatste, maar ik vrees van niet." zaterdag 13 november 2021 GO Rolf Bosboom Vlissingen Hoe ironisch. Ben je op vakantie in Breskens, omdat België Wa penstilstandsdag viert, moet je je huisje uit omdat er bommen uit de Tweede Wereldoorlog in de buurt liggen. ,,Ja, raar, maar als we thuis komen, hebben we wel een verhaal te vertellen." Jeffrey Kutterink Breskens Ward Kerkhofs (links) uit Has selt is met vrienden op vakantie in Breskens, maar ook hun va kantiehuisje moest worden ont ruimd. foto's gianni agosti mm Kijk op de site bij De eerste bom wordt tot ontploffing gebracht. -Annemiek van Oostenbrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39