Werk van Bibi hangt tussen grote meesters in het Rijksmuseum Koudekerke krijgt ook pumptrackbaan 6 Politieke machtsstrijd De raadsvergadering mondde uit in een politieke machtsstrijd tussen de raad en het college. Inzet was de be voegdheid om grond te verkopen aan bedrijven die mogelijk meer overlast veroorzaken dan de ge meenteraad twee jaar geleden als ac ceptabel heeft omschreven. Die be voegdheid lag bij het college, maar de raad heeft die afgepakt en naar zichzelf toegetrokken. Het bedrijventerrein Trekdijk is een uitermate gevoelig dossier Zo ver gaat de Middelburgse raad vrijwel nooit, omdat dat al snel neer komt op een gebrek aan vertrouwen in de wethouders. In dit geval ging het de raad er echter vooral om het geschonden vertrouwen van de in woners van Nieuw- en Sint Joosland in de politiek te herstellen. ,,Het bedrijventerrein Trekdijk is een uitermate gevoelig dossier en daarin heeft de milieucategorie voor bedrijven een uitermate belangrijke rol gespeeld", benadrukte SP-voor- man Huib Ghijsen. Hij wees erop dat de raad in 2019 extra strenge milieu- regels heeft vastgesteld. Het college bezat echter de vrijheid om daarvan af te wijken. ,,Maar waarom zou het college in zo'n gevoelig dossier zo'n belangrijke beslissing niet aan de raad moeten voorleggen?" Omdat dat een paar nadelen heeft, waarschuwde wethouder Carla Doorn (LPM). ,,De procedure kost meer tij d als het via de raad moet lo pen. Dat scheelt al gauw acht maan den. En dat zorgt voor meer onze kerheden voor bedrijven en maakt het moeilijker om grond te verko pen." Dat betekent dus een financi eel risico voor de gemeente, terwijl het project toch al tot milj oenen eu ro's verlies heeft geleid. Onontkoombaar Doorns verweer kon niet voorko men dat een ruime meerderheid van de raad toch besloot haar en het hele college die bevoegdheid af te pak ken. Zelfs haar eigen LPM vond dat 'onontkoombaar', zei fractievoorzit ter Piet Kraan. ,,Omdat het college een vreemd signaal afgeeft. Boven dien is het een gevoelig dossier, dat over de leefbaarheid van het dorp gaat. En we weten ook niet hoe een volgend college hierover denkt." Maar het huidige college weet wel prima hoe gevoelig dit ligt bij de raad en in Nieuw- en Sint Joosland, re ageerde SGP-leider Paul Moens. Hij bleef net als VVD'er Wilfried Boon man achter het college staan. ,,Als dat te lichtzinnig andere bedrijven wil toestaan, zal het ons als raad te genkomen en zeggen wij: halt, niet verder", stelde Boonman. De PvdA had helemaal geen zin om dat risico te nemen, zei Mehmet Kavsitli. ,,Het is in 2019 al een enorme strijd geweest om de over last voor het dorp te beperken. We gaan nu niet nog een keer de vrij heid geven aan het college om daar van af te wijken." Wendy de Jong Vlissingen Ze kan het zelfs nog nauwelijks ge loven, zeker omdat ze nog niet zo lang bezig is met schilderkunst. ,,Ik werkte in de ouderenzorg toen ik eind 2019 in een burn-out terecht kwam. Er volgde een donkere peri ode waarin ik moest wachten op hulp bij Emergis. Ik ben altijd crea tief geweest, maar in die periode heb ik ontdekt dat mijn hart echt gaat zingen van schilderen." Het nieuws over de dood van Ge orge Floyd greep Bibi heel erg aan. ,,Het opende mijn ogen. Ik zag in hoe ik als witte vrouw te maken had met allerlei privileges." In juni vorig jaar liep ze daarom in Middel burg mee bij een demonstratie te gen racisme van Black Lives Matter (BLM). Ze nam het portret van Ge- orge Floyd mee en schonk het na derhand aan medeorganisator van de demonstratie Angelique Duijn- dam. ,,Het hoorde niet bij mij als blanke, ik wilde er iets goeds mee doen. Het heeft lang bij Angelique thuis gehangen voordat het een plekje kreeg bij het Rijksmu seum." Het portret hangt te mid den van enkele protestborden die ook in Middelburg zijn gebruikt. De expositie ligt in het verlengde van de tentoonstelling over het sla vernijverleden, die sinds dit voor jaar loopt. Bibi krijgt op 30 november een exclusieve rondleiding door het wereldberoemde museum. On- danks dat haar werk hangt in het zelfde gebouw als de grote mees ters, wil ze zichzelf nog altijd niet bestempelen als kunstenaar. ,,Ik ben nog een beetje zoekende naar mijn stijl. Het is een mix tussen fi guratief en abstract." In haar wo ning aan de Sint Jacobsstraat hangt het inmiddels vol met werken van allerlei sterke, zwarte mannen, vrouwen, maar ook haar zoon van negen stond model. ,,Mijn schilde rijen zijn een afspiegeling van de maatschappij." Geen toevalstreffer Toch lijkt het feit dat het portret van George Floyd zo in de smaak viel geen toevalstreffer. Toen ze bij Emergis een mooie man op de co ver van een magazine over depres sies zag, besloot ze hem te schilde ren. Zonder te weten wie het was, maakte ze zijn portret en plaatste het eindresultaat op Instagram. ,,Ie- mand vertelde mij dat het Gil the Grid was, een choreograaf uit Ne derland die in So You Think You Can Dance zit. Ik tagde hem en kreeg een positieve reactie terug. En niet alleen van hem, maar ook van Jan Kooijman. Ik ben nog niet op mijn piek, maar ik ben klaar om te excelleren." Emile Calon Koudekerke Volgens raadslid Bas van Hese is de pumptrackbaan in Domburg een groot succes. Die baan ligt er nu een aantal maanden en die wordt in tensief gebruikt door de jeugd van Domburg maar trekt ook veel ge bruikers uit andere kernen. Na mens zijn fractie pleitte hij ook voor de aanleg van zo'n baan in Koudekerke, zodat de jeugd uit de zuidwesthoek van de gemeente daar terecht kan. Hij wees er ook op dat zo'n baan de leefbaarheid ten goede komt. Aanlegkosten Wisse vertelde dat hij onlangs be zoek kreeg van twee jonge jongens uit Koudekerke met het verzoek om ook in hun dorp een baan aan te leggen. Hij is daartoe bereid en gaat binnenkort met de dorpsraad over leggen waar die het beste kan ko men. Hij liet ook weten dat hij ver wacht dat de inwoners ook op de een of andere manier meewerken zodat de aanlegkosten beperkt kun nen worden. Dat is ook in Dom burg gebeurd. Wisse zei dat een pumptrack- baan uitdagend is voor kinderen. ,,En ze spelen buiten, ontmoeten daar anderen, allemaal positieve ef fecten." Natuurlijk materiaal Hij gaf ook aan dat de gemeente momenteel aan een plan werkt voor nieuwe speelvoorzieningen voor de Veerse jeugd. ,,Geen nieuwe apparaten en toestellen maar spelen met natuurlijk materi aal." Volgens hem is dat iets wat kinderen toch het liefst willen en ook iets dat zorgt voor meer uitda ging. Hij beloofde ook, na verzoek van het CDA, dat er geld vrijgemaakt wordt om bestaande speeltoestel len sneller te repareren als ze kapot zijn. Bibi Skaja aan het werk achter haar schildersezel foto lex de meester De pumptrackbaan in Domburg is een succes. foto lex de meester zaterdag 13 november 2021 Raad troeft college af over Trekdijk Met een ongekend harde ingreep heeft de gemeenteraad van Mid delburg donderdag zijn college van B en W teruggefloten. Dat gebeurde met één doel: het be schermen van de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland tegen overlast van het toekomstige be drijventerrein Trekdijk. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - Huib Ghijsen, SP De Vlissingse Bibi Skaja (43) zat diep in een burn-out toen George Floyd in Amerika om kwam door politiegeweld. Het raakte haar zo dat ze besloot haar kwasten te pakken en een portret van hem te maken. Bijna anderhalf jaar later is haar werk te bewonderen in het Rijksmuseum in Amsterdam. Het portret van George Floyd. Koudekerke krijgt zo goed als zeker ook een pumptrackbaan. Die toezegging deed wethouder Pieter Wisse (CDA) deze week nadat de CDA-fractie via een motie om zo'n voorziening voor de jeugd vroeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34