s? Zwabberbeleid kan zo niet langer Schip verliest stuurhut tegen de Sluiskilbrug Grote steen 2 Wie denkt dat de toeslagenaffaire zich ver weg afspeelt, heeft het mis. Ook in Zeeland zijn ouders gedupeerd. Het Vlissingse raadslid Priscilla Kuipers is een van hen. TOESLAGENAFFAIRE PRISCILLA IS Commentaar Daar gaan we weer. Opnieuw in lockdown. Die heet mild, maar voelt als een vuistslag in het gezicht. Van de men sen die zich hebben laten vaccineren, van organisatoren van evenementen, van horecabazen. Weer krijgen we te maken met regels die niet uit te leggen zijn. De situatie is volstrekt anders dan die van een jaar geleden. Toen was nog niemand gevaccineerd en was de belofte: na de vaccinatie gaan we terug naar het oude normaal. Deskundigen waarschuwden toen al dat Covid-19 nooit uitgeroeid zal worden en dat we ermee moeten leren leven. Maar kabinet en Tweede Kamer staken de kop in het zand met zwabberend beleid tot gevolg. Door onlogische en tegenstrijdige regels, houden veel mensen er zich niet meer aan. In de Tweede Kamer klinkt kritiek over wat niet deugt. Maar over hoe het op lange termijn wel moet, blijft het stil. Afgelopen jaar is niet gebruikt om de capaciteit in ziekenhuizen te vergro ten. Te lang is gezwegen over hoe om te gaan met mensen die zich niet laten vaccineren. En er is nog steeds geen Europese vaccinatiestrategie. Het wordt tijd voor een Covid-strategie, met duidelijke, eenduidige regels. Geen gezwabber meer. Als je je niet wilt vaccineren, heeft dat consequenties. Aan ieder de keuze om die te aanvaarden. Wie regels negeert moet maar voelen. Dat vergt politieke lef en moed. En een gedragsveran dering bij iedereen. Blijven we onze middelvinger opsteken naar het virus, dan zullen we voortdurend de samenleving (deels) op slot moeten gooien. Als je je niet wilt vaccineren, heeft dat consequenties. Aan ieder de keuze om die te aanvaarden Een vrachtwagenchauffeur, die lie ver anoniem blijft, zag het gebeu ren. ,,Ik stond te wachten voor de brug toen ik het schip zag varen. Ik dacht nog: 'die gaat hard'. Maar ik ben hier nog nooit geweest, dus het zal wel. Toen de brug draaide, ging het schip nog steeds vol gas. 'Dat zal vast een goede schipper zijn', dacht ik nog. En toen opeens... KLAP! Het schip was tegen de brug gevaren en ging zonder stuurhut verder." ALMANAK Haar verjaardag zat eraan te komen en de Schoondijkse wist al precies welk cadeau ze graag van haar vent zou willen hebben: een ring met een prachtige, grote, glimmende steen. Ze had hem bij een ju welier in Sluis gezien en sindsdien kreeg ze hem niet Volgens de chauffeur leek het erop dat het schip plots van koers veranderde. Rijkswaterstaat kan dat niet bevestigen. ,,De oorzaak on derzoeken we nog", zegt een woordvoerder. De brug heeft geen schade opgelopen. De botsing heeft geen gevolgen voor het verkeer. De Fortuna, die vaart onder Duitse vlag, was op weg naar Antwerpen. J 1 L1 -*•••* uit haar hoofd. Haar vent pikte al haar hintjes in de loop naar haar verjaardag helaas niet op. Ze kreeg een lekker geurtje en een nieuwe tas van hem. Ook leuk. Maar, niet getreurd, die grote steen kwam er op haar verjaar dag alsnog; een niersteen. Voetganger gewond bij aanrijding Man opgepakt na klacht over drugsoverlast VLISSINGEN Burgemeester sluit pand na vondst van hennepkwekerij Het was november 2020, heel Nederland had al vol ongeloof kennisgenomen van de nationale schand vlek en het duurde niet lang meer voor het kabinet zou opstappen, toen Priscilla Kuipers (37) tegen over haar vierde budgetbeheerder zat. ,,Hij vroeg hoe ik aan mijn schulden was gekomen, dus ik be gon te vertellen. Brief van de Be lastingdienst, kinderopvangtoe- slag... En terwijl ik dat zei, riep ik ineens: Wacht eens even!" Pas toen, tien jaar na dato, had Priscilla door dat zij ook gedu peerde was in de toeslagenaffaire. Terwijl ze al die tijd had gedacht dat ze zelf iets verkeerd had gedaan. ,,Ik kreeg ineens een aanslag van de Be lastingdienst. Of ik even 3000 euro aan te veel ontvangen kinderop vang toeslag wilde terugbetalen. Ik snapte er niks van. De gastouder, waar Gennaro naartoe ging, kreeg de toeslag altijd rechtstreeks van de Belastingdienst." Beslag Bovendien: het was geld dat ze niet had. ,,Ik was net gescheiden, dus mijn spaarpot was leeg. Ik had ge werkt als klantondersteuner bij het UWV, maar ik zat net in de ziekte wet. Ik had 935 euro per maand en toen moest ik 600 euro per maand aan de Belastingdienst afdragen. Ik heb het twee maanden geprobeerd, maar het lukte niet. Ik kon mijn huur niet meer betalen. Goed, zei de Belastingdienst, dan gaan we be slag leggen." Vanaf dat moment kwam de ene na de andere aanmaning binnen. ,,Mijn schulden liepen op tot 15.000 euro. Het was een afschuwelijke ZEELAND tijd. Ik werd steeds handiger met weggeefhoeken, en soms had ik ge luk, kon ik ergens een sjoelbak op halen. Maar ik was wanhopig. 's Avonds, als mijn kinderen in bed lagen, zat ik huilend op de bank." Niemand die het zag. ,,Achteraf zegt mijn vader dat je weinig aan me merkte, dat zelfs mijn kinderen er niet veel van hebben meegekre gen. Maar elke keer als ik de brie venbus hoorde klepperen, ging er Ik ben 37, maar ik voel me zoveel ouder. De stress heeft mij gesloopt een schok door mijn lijf. Ik kreeg ook steeds meer lichamelijke klach ten, waardoor werken helemaal on mogelijk was geworden. Ik werd volledig afgekeurd." Maar nog steeds had Priscilla niet door dat zij niet debet was aan de si tuatie. ,,Ik heb met verschillende budgetbeheerders te maken gehad. De een stopte, de ander maakte fou ten waardoor de situatie alleen maar verergerde. Op een gegeven mo ment ben ik me zelf gaan verdiepen in alle potjes die her en der beschik baar waren voor minima. Ik werd er goed in. Zo goed, dat de plaatselijke SP me vroeg erbij te komen." Smoesjes Priscilla bleef niet op de achter grond van de socialistische partij. Ze werd hoog op de verkiezings lijst geplaatst en gezien alle voor keursstemmen belandde ze uitein delijk in de Vlissingse gemeente raad. Ze was geen bijstandsmoeder meer, maar raadslid. Een raadslid met schulden. ,,Als de coalitie, waar ik deel van uitmaak, ging lunchen op de boulevard, verzon ik smoesjes om maar niet mee te hoeven. Ik kon het gewoon niet betalen." Pure schaamte. ,,Het valt bijna niet uit te leggen hoe dat voelt. Ze ker in deze consumptiemaatschap pij, waarin iedereen alles maar koopt. Dat ik mijn kinderen leerde nooit te liegen, maar het zelf wel deed om de schijn maar op te hou den. Omdat je het gevoel had dat het allemaal je eigen schuld was." Wat niet zo was, ontdekte ze pas veel later. ,,Dat was zo gek. Ik zag het op televisie, ik praatte erover met mensen en nóg ging er geen lampje branden. Omdat je zo in die modus zit, die verkrampende over- levingsstand. Pas toen ik het wist, vielen stukjes op hun plek. En nóg zaterdag 13 november 2021 Een onfortuinlijke dag voor de Duitse tanker Fortuna. Het schip is vanochtend tegen de Sluiskil- brug gevaren en heeft daarbij zijn stuurhut verloren. Het schip ligt nu voor anker aan de Goese Kade in Terneuzen. ,,Ik hoorde een enorme klap." Bob Maes Sluiskil ij, if - i r p De Fortuna vaart na de bot sing verder zonder stuurhut. FOTO EDWIN VAN HEEK Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een voetganger is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding in Mid delburg. Het ongeluk ge beurde rond 07.00 uur op de Torenweg bij de ro tonde met de Dauwen- daelselaan. Een bestel busje dat bestuurd werd door een 22-jarige man uit Middelburg, reed daar tegen een 73-jarige voet gangster uit Middelburg. De politie en ambulance dienst zijn gekomen om hulp te bieden. De vrouw is met onbe kend letsel per ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. TERNEUZEN Een man uit Terneuzen is donderdag aangehouden nadat er verschillende anonieme meldingen over drugsoverlast waren bin nengekomen. Toen de politie de woning aan de Hendrikstraat betrad, vonden ze bijna twee kilo hennep, gebruikershoe- veelheden MDMA en hasj en zes stuks munitie. De bewoner is aangehou den op verdenking van het overtreden van de Opiumwet en de Wet Wa pens en Munitie. Hij is overgebracht naar een politiecellencomplex. Daar wordt hij verhoord door rechercheurs. Burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen heeft - op advies van de politie - een huis aan de Albert Cuyplaan in Vlissingen voor drie maanden ge sloten. In de woning was een hennepkwekerij actief, die al in oktober door de politie werd gevon den. Gemeenten kunnen met de wet in de hand drugs woningen sluiten in de hoop daarmee drugscri minaliteit te verminde- 's Avonds Wendy Wagenmakers Vlissingen Priscilla Kuipers is lang niet het enige Zeeuwse slachtof fer van de toeslagenaffaire. Van de 70.000 gedupeerden, komen er zo'n 500 uit Zee land. Bij de gemeente Middel burg zijn er 89 gemeld, in Vlis singen 115, Terneuzen 79, Goes 50, Reimerswaal 27, Noord-Beveland 7, Schou- wen-Duiveland 26, Kapelle 15, Tholen 28, Borsele 20 en in Sluis 15. Van Veere is het niet bekend. Niet alle gedupeer den zijn gecompenseerd, de fiscus heeft sommige gevallen nog in onderzoek. - Priscilla Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30