Kalm bluven Vissers redden vluchtelingen van bootje op zee 2 MAIKEL HARTE Column Kalm bluven, dat is toch wel het devies op dit moment. Want je zou er pijn in je buik van krijgen van alle corona ellende. Het kost me moeite. Af en toe heb ik last van apocalyptische gedachtes en zou ik willen dat alle maatregelen losgelaten worden. Dat we het gewoon allemaal krij gen: 'je kant mao had ehn'. Dat idee. Liever een korte piene dan een lange piene met voortsle pende maatregelen. dan wordt het code zwart en is de ellende helemaal niet meer te overzien. Bij een ongevaccineerde die over discriminatie begint, moet ik ook kalm blijven. Als er iemand gediscrimineerd wordt dan is het wel de horecaondernemer. Zonder dat er wordt aangetoond dat de ho reca een brandhaard is, zijn restau rants en café weer de dupe. Je kunt gewoon met een massa volk door de Ikea struinen maar op zaterdag avond getest of gevaccineerd uit eten is er niet meer bij. Waarom moeten steeds dezelfde sectoren de dupe zijn? Voer dezelfde maat regelen in voor alle sectoren, dat zou veel eerlijker zijn. Ondertussen is er een klimaat top aan de gang in Glasgow en daar hebben we het nauwelijks over, terwijl die voor de langere termijn veel belangrijker is dan de coronacrisis. Ik ben benieuwd naar de weerstand die straks klimaatre- gelen gaan oproepen, want ont kenners van het klimaatprobleem zijn er ook genoeg. En hoe denken ze op de Biblebelt eigenlijk over de opwarming van de aarde? Kunnen we daar wat aan doen of is dat ook gewoon Gods wil? Ik heb nog eens door de Bijbel gebladerd, maar ik kwam er gelukkig niet in tegen dat elektrisch rijden niet mag. Maar ja, dat vaccineren niet mag kwam ik ook niet tegen. Over elektrisch rijden gespro ken: Een maat van me heeft deze week zijn Tesla na een jaar weeral ingeleverd. Hij kreeg er pijn in zijn buik van, omdat nog niet overal laadpalen zijn. ,,Het was net of ik met diarree rondreed", zei hij: ,,Je denkt constant: Haal ik het wel?" Tja kalm bluven eeh. Waarom moeten steeds dezelfde sectoren de dupe zijn? DE STELLING Weekend: Mensen, haal toch die prik! Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOENEMENDE TWEEDELING TUSSEN NEDERLANDERS KPN streamt concert van Bl0f Martin Fondse Componist des Vaderlands HULST Geen bezwaar baggervergunning De vissers van de Z-296 ontdekten het bootje donderdagmiddag in het Nauw van Calais en riepen de hulp van de Engelse kustwacht in, ver telt Van Belzen (46). ,,Die was net bezig om een ander bootje met vluchtelingen in veiligheid te bren gen en zou later terugkomen. Maar wij wilden niet wegvaren en die mensen alleen laten. Kinderen huilden, vrouwen waren in paniek. Als bemanning waren we het er meteen over eens: we blijven!" Dat is niet alleen de menselijke reactie, zegt hij. Als vissers weten ze maar al te goed hoe gevaarlijk de zee kan zijn. ,,Ze zaten met veel te veel mensen in een klein bootje. Gelukkig hadden ze wel reddings vesten aan. Maar er hoefde maar een klein beetje wind en golfslag bij te komen en dat bootje kan niks meer doen." De schrik sloeg de vijf vissers uit Arnemuiden en hun collega uit Yerseke dan ook om het hart toen ze rond half twee 's middags de zo diac zagen. De motor deed het niet meer en het bootje dobberde rond op één van de drukste vaarroutes. Niet op de radar ,,Ze waren dinsdagavond vertrok ken uit Frankrijk en hadden als aanwijzing meegekregen: vaar rich ting de lichten aan de overkant. In het donker kan dat misschien, maar als het licht is, zie je die lichten niet meer", vertelt Van Belzen. ,,En het Nauw van Calais lijkt wel smal, maar is daar toch dertig tot veertig kilometer breed. Vanuit zo'n zodiac kun je ook de krijtrotsen van Dover niet zien." De Arnemuidse schip per werd door een collega aan boord gewaarschuwd. Die meende iets te zien. ,,Op de radar waren ze niet te zien. En wij konden ze met het blote oog nog wel ontdekken, maar als zo'n groot containerschip eraan komt, die ziet dat echt niet hoor. Dat is levensgevaarlijk. En het gebeurt vaker hé, de kustwachten hebben het er druk mee." Op dezelfde donderdag waagden ongeveer duizend vluchtelingen in kleine bootjes de oversteek van Frankrijk naar Engeland. Nog nooit eerder hebben zo veel migranten op één dag de levensgevaarlijke reis gemaakt. De Z-296 (Mooie Meid) was op weg naar de Noordzee, maar was niet aan het vissen. Daarom kon Van Belzen de kotter ook stoppen en naast de zodiac leggen om men sen aan boord te halen. ,,Dat wilden ze eerst helemaal niet. Engeland, ze wilden alleen maar naar Engeland. Kinderen huilden, vrouwen waren in paniek Maar er waren vier vrouwen en vier kinderen aan boord. Eén vrouw was zwanger. Die was helemaal uit geput. Aan boord hebben we ze la ten uitrusten en warme dekens ge geven." Volgens Van Belzen ging het om vluchtelingen uit Irak, Iran en Pakistan. Dat ze er zo'n levens gevaarlijke overtocht voor over hadden om Engeland te bereiken, toont wel aan hoe wanhopig ze wa ren, vindt hij. ,,Daarom wilden ze ook eigenlijk niet aan boord komen. Maar we zaten in Engels water, dus toen ze de Engelse vlag op het schip van de kustwacht zagen, begonnen ze te juichen." Hoe het de 25 vluchtelingen in Engeland zal vergaan, zullen de Zeeuwse vissers nooit weten. En zelf gaan ze in de nacht van zondag op maandag 'gewoon' weer de zee op. ,,Onze thuishaven is Zeebrugge, maar wij varen altijd vanuit Vlis- singen. Ja, het werk gaat gewoon weer door", zegt Van Belzen kalm. ,,We zijn blij dat we deze mensen hebben kunnen helpen." zaterdag 13 november 2021 Ik weet dat het niet kan, want Reageer op pzc.nl Gisteren: Een nieuwe lock- down trek ik niet 2581 reacties MIDDELBURG Heel Nederland kan van avond gratis genieten van een liveconcert van Bl0f. Het HIER Festival, dat in Rotterdam Ahoy gepland stond, kan door de coro namaatregelen niet door gaan. Bl0f en KPN heb ben nu de handen ineen geslagen. Via Beleef KPN (tv-kanaal 41) en een live- stream, is het concert za terdag 13 november om 19.00 uur live te zien. Aansluitend worden de opnames om 21.30 uur herhaald. De livestream is voor alle huishoudens in Nederland beschikbaar. Meer info en link naar de livestream: kpn.com/ka- dootje. THOLEN De uit Tholen afkomstige Martin Fondse is vanaf januari twee jaar lang Componist des Vader lands. Hij is de vierde die dit ambt bekleedt, na Wil lem Jeths (2014-2016), Mayke Nas (2016-2018) en Calliope Tsoupaki (2018-2021). De Compo nist des Vaderlands fun geert als 'boegbeeld voor de Nederlandse muziek van nu'. Hij geeft in het hele land inleidingen en interviews en werkt samen met ensembles, orkesten en festivals. Ook Fondses broer Mau- rits is een vermaarde mu zikant en componist. Hulst ziet geen heil in het vertragen van de vergunning aan het Vlaams Gewest, om de Westerschelde uit te baggeren. HulstPlus wilde dat Hulst vanwege PFAS bezwaar zou maken tegen het geven van een onvoorwaarde lijke vergunning aan het Vlaams Gewest voor het onderhoud van de hoofdvaargeul van de Westerschelde. Be zwaar maken heeft nu geen meerwaarde, vond het merendeel van de raad. Hetzelfde voorstel werd wel aangenomen in Ter- Dankzij zes Zeeuwse vissers hebben 25 vluchtelingen de le vensgevaarlijke oversteek van Frankrijk naar Engeland over leefd. ,,Er waren zelfs vier kinde ren en een zwangere vrouw bij. Daar word je stil van hoor, als je dat ziet", zegt schipper Dinge- nus van Belzen uit Arnemuiden. ,,Wij kennen de gevaren van de zee." Maurits Sep Arnemuiden - Dingenus van Belzen, visser Vluchtelingen in het Nauw van Calais gered door Zeeuwse vis sers. FOTO DINGENUS VAN BELZEN EN NEE&ERLANtsERS Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2