DE AGENDA'S EN KALENDERS ZIJN ER WEER! c Valentino Rossi (42) zegt morgen na 26 seizoenen de motorsport vaarwel 23 Wie Valentino Rossi nog een keer wil zien racen: morgen is de allerlaatste kans. De slotrace van het seizoen in Valencia betekent ook het afscheid van een levende legende. Gratis verzending NU IN DE WINKELOF BESTELOP LOSSEBLADEN.NL/AGENDA Veelvraat Rossi cuit is de merchandise van Rossi verreweg het populairst. Behalve coureur is Rossi ook een merk. Met ruim 5,5 miljoen volgers op Twitter heeft hij er in zijn eentje bijna net zo veel als alle overige coureurs bij elkaar opgeteld. Rossi deelt op sociale media eigenlijk alleen maar racefoto's, niets over zijn leven daarbuiten. Wel maakte hij op 18 augustus bekend vader te worden. In zijn biografie bena drukt Rossi de waarde van pri vacy. „Als je zo bekend bent, is dat natuurlijk wel moeilijk", beseft hij ook. „Maar ik ben altijd me zelf gebleven, ik wil geen rolle tje spelen." In Valencia draait deze dagen alles om hem. Zijn beste races, de meest memorabele, alles kwam op ver schillende (online) platfor men wel voorbij deze week. Z'n erelijst is zo enorm dat één hoogtepunt kiezen niet te doen is. In aanloop naar de speciale belegde persconferen tie donderdag in Valencia werd Rossi herenigd met de negen motorfietsen waarmee hij kampioen werd. „Ik wilde het zo normaal mogelijk houden richting deze race, maar dat is niet mogelijk", zei Rossi met zijn kenmerkende lach. Diep in zijn hart was hij het liefst 'gewoon' nog doorgegaan, maar is hij simpelweg niet meer Rotterdam/Valencia Wat als ik het nooit geprobeerd hadis de titel van de biografie van Va lentino Rossi uit 2006. Als kleine jongen kwam hij in aanraking met karting, maar al tijd was er de liefde voor motoren. „Toen kwam ik voor de keuze, deels ook vanwege de financiën: vier of twee wielen?", zegt Rossi in zijn boek. Het werden er twee. „Karting was eigenlijk serieuzer, ook omdat het er op lager niveau al professioneel aan toe ging. Maar toch besloot ik voor de motoren te gaan. Het voelde meteen goed, echt heel goed." Het zou zijn leven veranderen en hij zou uitgroeien tot een su perster. Vraag iemand die he- le-maal niets heeft met motoren om een coureur te noemen en waarschijnlijk zegt hij of zij Valen tino Rossi. De Italiaan debuteerde in 1996 en had er al meerdere sei zoenen opzitten toen de huidige wereldkampioen in de MotoGP, Fabio Quartararo, werd geboren. Rossi is een jeugdidool van Quar tararo, zoals van zoveel coureurs. Een race in de MotoGP zonder ne genvoudig wereldkampioen Rossi is eigenlijk niet voor te stellen. Toch is het moment bijna daar. Morgen komt er op 42-jarige leeftijd een einde aan een tijdperk. Tenminste, op het asfalt. De fan club van 'VR46' blijft ook na zijn pensioen bestaan, vertelt commu nicatiemanager Federico Sutera. „Mensen zijn niet alleen fan van Valentino vanwege zijn prestaties, maar meer nog vanwege de per soon die hij is." Hoewel Rossi al lange tijd niet meer meedoet om de prijzen, zijn laatste wereldtitel was in 2009 en z'n laatste zege be haalde hij tijdens de TT in Assen in 2017, bleef de fanclub de afgelo pen jaren groeien. „Elk jaar komen er meer dan 16.000 leden bij", aldus Sutera vanuit Tavullia, de woonplaats van Rossi. Eerbetoon Grappig: in Tavullia geldt een snelheidslimiet van 46 kilo meter per uur. Het is een ver wijzing naar het racenummer 46 van Rossi, die voor dat num mer koos als eerbetoon aan zijn vader Graziano die ook met 46 reed. Maar een megashop in Tavullia van meerdere verdie pingen vol met Rossi-attribu- ten? Allesbehalve. Het is zoe ken naar het winkeltje. Wel werd dit jaar in Tavullia het attractiepark Yellow Park ge bouwd om de bekendste inwoner van het dorp te eren. En bij elk cir- Ik wilde alles zo normaal mogelijk houden richting deze race, dat is niet gelukt competitief genoeg. En winnen, daar gaat het ook op 42-jarige leef tijd en na 26 seizoenen om. De naar buiten toe zo vrolijke Rossi kon in die strijd voor succes ook keihard zijn. Het bekendst is waar schijnlijk zijn rivaliteit met land genoot Max Biaggi aan het begin van deze eeuw. Maar ook met Casey Stoner, Jorge Lorenzo en Marc Marquez ging het er af en toe heel stevig aan toe. Hoe Rossi wil worden herinnerd? „Het mooiste vind ik dat mensen door mij de MotoGP zijn gaan volgen. Niet al leen in Italië, maar in de hele we reld." MotoGP GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 Afscheid van een icoon Robin Campmans Valentino Rossi viert zijn zege bij de TT in Assen in 2017. Het zou zijn laatste GP-winst blijken. foto reuters - Valentino Rossi 371 races 7 wereldtitels (2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009) 89 zeges (record) 199 podiumplaatsen (record) 55 poles 250CC 30 races 1 wereldtitel (1999) 14 zeges 21 podiumplaatsen 5 poles 125CC 30 races 1 wereldtitel (1997) 12 zeges 15 podiumplaatsen 5 poles

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23