Met Louis zal het niet slechter gaan 16 COLUMN| Sjoerd Mossou Door een gekke speling van het lot voltrok zich gisteravond een soort persconfe rentie-oorlog, live op de Nederlandse televisie. Terwijl Mark Rutte en Hugo de Jonge in Den Haag probeerden hun zelfgecreëerde chaos te duiden, kroop Louis van Gaal achter een ver hoogde tafel in Podgorica. Aangezien u moest kiezen, en Louis hier as we speak drie meter voor mijn neus zit, zal ik voor de gelegenheid de Angela de Jong uithangen en het op treden van onze bondscoach 'live' recenseren. Louis is lekker in vorm. Zelfs als hij liever geen antwoord wil geven op een vraag, geeft onze missi onaire bondscoach toch nog een glashelder ant woord. ,,We gaan het hier niet over politiek heb ben", zegt Van Gaal, om dat vervolgens toch te doen. (Feitelijk hanteert Louis daarmee exact de omge keerde strategie van Mark Rutte. Die doet altijd alsof hij wél antwoord geeft, maar glibbert en zwetst ver volgens een eind in de ruimte.) Voor een lekkere oneliner kun je prima zonder de tegeltjesmetaforen van Hugo de Jonge, zo bewijst Van Gaal hier in Montenegro. „Nederlanders den ken het altijd beter te weten. Ik denk het ook beter te weten, maar ik heb er verstand van, dat is het ver schil", zegt Louis. Daarmee analyseert hij in twee zinnen niet alleen het probleem, en de Nederlandse volksaard, maar ook meteen zichzelf. Het geluid van de microfoon is erg blikkerig in het Hilton-hotel, maar het Engels van Van Gaal is daar entegen verrassend goed. ,,The question was: will my players accept Louis van Gaal with all his principles, his vision and his discipline? Yes they did!'' (Zelfs in een andere taal spreekt Louis vol overtuiging in de derde persoon enkelvoud over zichzelf.) Van Gaal voelt instinctief aan dat één uitstekende one liner wat zuinigjes is. Wan neer een journalist van het ANP stelt dat de aangekon digde maatregelen 'onbegrij pelijk' zijn, knikt Van Gaal een keer instemmend, en zegt daarna in - wederom - klassieke Van Gaal-dictie. ,,Je kan opschrijven dat Louis van Gaal het met je eens is.'' (Van Gaal gebruikt vaak 'kan' waar hij 'kunt' bedoelt.) Onze missionaire bonds coach schroomt niet onze demissionaire premier live de maat te nemen. „Uiteindelijk gaat het om lei derschap. Als je een maatregel neemt, moet je hand haven. Dat heb ik al eerder gezegd en dat zeg ik nog steeds." In Portugal, Van Gaals tweede thuisland, is 98 procent van de bevolking gevaccineerd. Er is geen enkele sprake van druk op de zorg. Vileine retori sche vraag: „Volgens mij is meneer Rutte toch de lei der van Nederland?'' Van Gaal vergeet niet de dingen in het juiste per spectief te plaatsen. Voetbal is niet het belangrijk ste, 'corona is veel belangrijker'. Om het sluiten van de stadions vervolgens als een flagrant staaltje sym boolpolitiek te analyseren. Met een vleugje Johan Cruijff: ,,Het is gewoon niet logisch.'' Of Louis van Gaal een betere minister van Coro nazaken zou zijn dan Hugo de Jonge, zullen we ver moedelijk nooit weten. Wat wel helder is na dit ver gelijkend warenonderzoek: slechter zal het met Louis vast niet gaan. Van Gaal hanteert exact de omgekeerde strategie van Rutte WK-KWALIFICATIE MONTENEGRO - NEDERLAND Huwelijk Martens Terwijl Nederland vanavond opnieuw in lockdown gaat, moet 1500 kilometer verderop Oranje met het hoofd bij voetbal zijn in en tegen Montenegro. Louis van Gaal verwacht dat dat gaat lukken. Maar zijn onbegrip over het beleid van het kabinet-Rutte is niettemin groot. Terpstra verlengt Montenegro Nederland out 24 f* Honderden persconferenties gaf hij al in zijn leven. Maar nog nooit deed Louis van Gaal er één op exact het zelfde moment als de minister-pre sident. Het is iets na 19.00 uur in de Montenegrijnse hoofdstad Podgo rica als Van Gaal spreekt. En bij elk woord en elke blik in een bloedheet zaaltje van het Hilton Hotel is het duidelijk: tussen hem en premier Mark zit een enorme afstand. Zeg maar gerust een kloof. En niet alleen in kilometers. Ook in opvatting over de nieuwe coro namaatregelen en vooral over lei derschap. ,,Ik ben geen expert. En corona is belangrijker dan voetbal'', galmt het door de ruimte, gevuld met pers. ,,Maar ik heb anderhalf j aar geleden al gezegd: als je maatre gelen neemt, moet je controleren en handhaven. Ik woon een groot deel van het jaar ook in Portugal, met inmiddels 98 procent gevacci- neerden en helemaal geen proble men meer. Het aantal besmettin gen is laag en de ziekenhuizen lig gen er niet vol met coronapatiën ten.'' De cultuur in Portugal is dat mensen volgzamer zijn, schetst Van Gaal. ,,Maar het heeft ook met leiderschap te maken. In Portugal hebben ze een vaccinatiegeneraal, en die heeft het beter voor elkaar dan het team in Nederland. Meneer Rutte is leider van dit volk en daar mag je wat van vinden.'' 'Triest' noemt hij vervolgens de specifieke nieuwe maatregelen die smettingen zijn in voetbalstadions. Dan is het niet logisch nadenken dat je de boel nu weer dichtgooit voor publiek.'' De impact van lege tribunes op de wedstrijd zelf, die valt nog te overzien, verwacht Van Gaal. Maar hij kijkt ook naar de beleving. ,,Zo'n grote voetbalwedstrijd zorgt voor binding. Als we van Noorwegen zouden winnen, gaat Nederland naar het WK. De spelers, maar ook de fans. Dat mooie moment op het veld haal je ook weg voor de spelers. Ik heb gelezen hoe Virgil van Dijk deze week opriep tot massale steun tegen Noorwegen. Dat valt hele maal weg. En nogmaals: corona is belangrijker dan voetbal. Maar het is wel triest.'' Toch wacht Oranje eerst nog een andere klus. In Podgorica kan even tueel ook vanavond al een ticket voor het WK worden gepakt. Dan moet Nederland winnen van het voor het WK al kansloze Montene gro en hopen dat Noorwegen eer der op de avond punten heeft ver speeld tegen Letland. Van Gaal benadrukte gisteravond dat het met de spelers nog niet over Noorwegen is gegaan. „We hebben alleen over Montenegro gesproken. Zoals altijd. Want alleen de eerst komende wedstrijd telt." De heenwedstrijd won Oranje ruim. Het werd in september in het het voetbal treffen. Inclusief ook zijn eigen Oranje, dat komende dinsdag de waarschijnlijk beslis sende kwalificatiewedstrijd tegen Noorwegen speelt zonder publiek. In de Kuip zal van thuisvoordeel geen sprake meer zijn. ,,Ik vind het triest. En ook onbe grijpelijk. In de eerste plaats omdat de KNVB en de clubs veel hebben geïnvesteerd in de coronacheck. Er is wetenschappelijk al lang bewe zen dat er niet of nauwelijks be- Y @SjoerdMossou ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO VOETBAL Lieke Martens gaat trouwen. De aanvalster van FC Barce lona en Oranje heeft naar ei gen zeggen 'een miljoen keer' ja ge zegd tegen Benjamin van Leer. De reser vekeeper van Sparta ging op zijn knieën voor de 28-ja- rige Lim burgse. „Ge lukkig zei ze ja", schreef Van Leer (29) zelf op Insta- gram bij foto's van het aan zoek. Van Gaal mist WIELRENNEN Niki Terpstra heeft zijn con tract bij wieler ploeg Total- Energies met een jaar ver lengd, zo heeft hij via Insta- gram bekend gemaakt. De 37-jarige Terp stra komt sinds 2019 uit voor de Franse ploeg. Terpstra be leefde afgelo pen seizoen weinig hoogte punten en hij werd bijvoor beeld niet op genomen in de Tourselectie. O £L (O Vermoedelijke opstellingen Qutiltfw* i.Sniii 'J! 'G:v Vandaag, 20.45 uur NPO 1 Maarten Wijffels Oranje speelt een rondo, onder het toeziend oog van bondscoach Van Gaal en assistent Henk Fraser. foto pro shots Podgorica Arbiter: Carlos del Cerro Grande (Spa) Stadion pod Goricom Podgorica, Montenegro FIFA WORLD CUP 0pitMr2O22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16