Bijna iedereen betaalt in2022een hogere zorgpremie BEN did ONZE NIEUWE COLLEGA? 15 krapte, zeggen arbeidsmarktexperts OPEN Zodat JIJ zonder zorgen ]e favoriete maaitijd kan uitkiezen UITGEKOOKT.nl Hotel in De Lutte vindt oplossing in Spanje EU &UO oplossing is volgens hem nog niet zo simpel. Zo ziet hij mensen die al langer aan de zijlijn staan niet snel terugkeren op de arbeids markt. Dat vraagt om een langdu rige begeleiding, benadrukt hij. Robots kunnen een beetje helpen, maar dat zal niet voldoende zijn. En meer arbeidsmigranten, daar zit ook niet iedereen op te wach ten, voegt hij eraan toe. Wilthagen denkt dat de over heid, werkgevers en werknemers samen een strategie moeten be denken en keuzes moeten maken voor de komende tien jaar, zoals het aanwijzen van vitale sectoren en zorgen dat daar voldoende mensen voor zijn opgeleid. ,,Al willen we de energietransi tie maken, de realiteit is dat we niet genoeg mensen hebben. We moeten ons realiseren dat het per soneelstekort een collectief en structureel probleem is. Iedereen merkt het nu al. Ofje consument, patiënt, reiziger bent ofje kind naar de opvang brengt. En de schaarste zal gezien de oplopende vergrijzing alleen maar groter worden.'' Witjes van het UWV beaamt dat. Volgens de expert gaat de ko- 'tiokn mende jaren nog een grote groep 60-plussers die werkzaam is in de transport, logistiek, industrie, bouw, onderwijs, zorg en bij de overheid met pensioen. ,,Dat zal de krapte verder aanwakkeren. We zitten nu nog lang niet op de piek van de vergrijzingsgolf'', waar schuwt hij. Ondanks die alarmerende bood schap heeft Witjes voor de korte termijn wel wat creatieve oplos singen voor werkgevers die kam pen met een personeelstekort. Een belangrijke is volgens hem de aan pak van 'de mismatch van vaardig heden en voorkeuren'. Werkge vers mogen wat hem betreft hun eisenpakket wel wat bijstellen en investeren in nieuwe mensen en behoud van personeel. Witjes: ,,Kijk, een werkgever kan wel een allround monteur zoeken, maar het is wellicht mak kelijker om een bestaande werk nemer met een basisniveau verder op te leiden en te begeleiden naar een volleerd niveau. De werkgever kan dan weer een leerling-mon teur binnenhalen en klaarstomen voor de opengevallen plek. Zo bied je mensen een loopbaanperspec tief en vergroot je de kans dat ze bij je bedrijfblijven'', denkt hij. Directeur Marjolein ten Hoonte van Randstad is het roerend met hem eens. Werkgevers zouden meer moeten kijken naar wat ie mands vaardigheden zijn en het is goed als werkenden zich niet blindstaren op het werk dat ze doen of hebben gedaan maar dat ze zich ook oriënteren op werk buiten de eigen sector. ,,Het zou mooi zijn als het hele systeem erop gericht is om mensen van werk naar werk te begeleiden, door in verschillende fases van ie mands leven te kijken wat er no dig is, qua trainingen en opleidin gen. Dat doen wij al een tijdje.'' Een andere oplossing zou vol gens Ten Hoonte zijn als Neder landers meer uren gaan werken. ,,We zijn wereldkampioen deel tijdwerken. Gemiddeld werken we slechts 29 uur per week. Door iets langer te werken zouden we het tekort kunnen terugdringen en het is bovendien goed als mensen economisch onafhankelijk zijn. Je moet alleen dan wel je best doen als werkgever om ervoor te zorgen dat mensen meer willen werken. Goed werkgeverschap loont wat dat betreft.'' Bij de grote verzekeraars Achmea, VGZ, CZ en Menzis gaan de pre mies omhoog, maar de stijgingen lopen sterk uiteen. De meest ge kozen 'Basis Zeker'-verzekering van Zilveren Kruis (onderdeel van Achmea) gaat komend jaar bij voorbeeld naar 131,45 euro per maand, een stijging van 3 euro. De premie van de meest gekozen ver zekering bij VGZ, de VGZ Ruime Keuze, gaat daarentegen naar 132,65 euro per maand, een stij ging van 8,20 euro per maand. Bij Ohra - onderdeel van CZ - kost de basisverzekering volgend jaar 129,45 euro. Dat is een verho ging van 2,70 euro per maand. Menzis maakte de premie voor de basisverzekering eerder deze week al bekend: 133,25 euro. Dat is een stijging van 3,25 euro per maand, gelijk aan de stijging die DSW eerder in oktober al bekend maakte. De belangrijkste reden voor die premieverhoging zijn de stij gende zorgkosten. De salarissen in de zorg stijgen - salarissen zijn een van de grootste kostenposten - en medicijnen worden duurder. Daarnaast worden mensen steeds ouder en op hogere leeftijd wordt er meer gebruikgemaakt van zorg. Veel verzekeraars doen een be roep op de eigen reserves om de premiestijging te dempen. Ach- mea haalt circa 380 miljoen euro uit zijn reserves om de premie voor de basiszorgverzekering niet te hard te laten oplopen. Daarmee draagt Achmea naar eigen zeggen bij aan de betaalbaarheid van de zorgpremie. Onder Achmea val len de merken Zilveren Kruis, De Friesland, Interpolis, Pro Life en FBTO, goed voor circa 4,8 miljoen verzekerden. Datzelfde geldt voor Menzis, dat 2,1 miljoen verzeker den telt. ,,Menzis doet net als an dere jaren een greep in de eigen reserves om de premiestijging te beperken. Het gaat om meer dan 110 miljoen euro. Dat is meer dan de overheid van ons verwacht. We maken deze keuze om de premies niet hoger te laten zijn'', aldus top man Dirk Jan Sloots. Alleen bij enkele kleine verze keringen, waaronder Besured en Salland, gaat komend jaar de pre mie omlaag. Consumenten kun nen tot en met 31 december hun huidige verzekering opzeggen. Ook vorig jaar ging de zorgpre mie bij de grote verzekeraars om hoog. Bij CZ, VGZ en Zilveren Kruis steeg de maandpremie van de basispolis tussen de 3 euro en ruim 8 euro. Het kabinet rekende op Prinsjesdag met een gemid delde premie van iets meer dan 121 euro per maand. "Proef ook èeze my&ars-toppers! Bestel een proefpakket GO ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 zijn op zoek naar nieuwe collega's in de bediening en in de keuken. Geef jij ons de gouden tip? Vino D'Amigo wijnbar wijnshoi:zoekt personeel! 4..- Horecaonder nemer Githa van Vilsteren van Landgoed de Wilmersberg in De Lutte, heeft een tijde lijke oplossing gevonden. Ze heeft twee koks uit het Spaanse Cadiz bereid gevonden om tot april hier te komen werken. Via het zuster- hotel had Van Vilsteren ge vraagd of er koks waren die zin hadden in een Nederlands avontuur. Twee mannen van 39 en 20 jaar rea geerden. ,,En toevallig stond een woning naast het hotel leeg.'' Van Vilsteren is blij dat het is gelukt. ,,Nu kun nen we tenmin ste weer gasten van buiten ont vangen. Vanaf de zomer kon den we alleen mensen bedie nen die bij ons in het hotel overnachtten. Hiermee komen we in elk geval de winter door.'' De premies van de grote zorg verzekeraars gaan volgend jaar omhoog met bedragen die lig gen tussen de 3 en 8 euro. Gis teren was de laatste dag dat verzekeringsmaatschappijen de zorgpremies bekend kon den maken. Marloe van der Schrier Zeist De zorgpremies stijgen door. Het kabinet rekende op Prins jesdag op een gemiddelde maandpremie van 121 euro, een stijging van enkele euro's. Bristol wants you! Hulpkracht vacature! i onze nieuwe c< Us«#i ew„ .a/i .Im/lMDIOk, Lekker, gezond en lekker makkelijk 10.000+ klantrevlews Gratis gekoeld aan huis bezorgd In 4 minuten op tafel zonder koken Uitgekookt.nl 085-0190067

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15