Vanaf nu werken vrouwen in 2021 zonder betaling O De coronacrisis verdoezelde de 14 A COLUMN Irene van den Berg Deze week was het equal pay day. Sinds die dag werken vrouwen symbolisch ge zien de rest van het jaar onbetaald. In Nederland verdienen vrouwen nog altijd bijna 14 procent minder per uur dan mannen. Dus als ons uurtarief gelijk zou zijn aan dat van mannen dan hadden we vanaf nu lekker met onbetaald verlof kunnen gaan, en nog steeds het zelfde salaris gehad. In plaats daar van lopen we nog ruim anderhalve maand te zwoegen voor Janine met de korte achternaam. Toegegeven, ik heb getwijfeld of ik hier wel een column over moest schrijven. Geen diepte zo platge treden als de loonkloof tussen mannen en vrouwen. De discussie in de media verengt zich al snel tot het hoge percentage deeltijdwer- kende vrouwen in Nederland. Met als hamvraag: is de Nederlandse vrouw nu lui of zielig? Wetenschappers hebben vastge steld dat een deel van de loonkloof te verklaren valt door de keuze van vrouwen voor lagerbetaalde be roepen als juf of verpleegkundige. En dat ze minder vaak een leiding gevende functie hebben. Maar er is ook een onverklaarbaar deel van de loonkloof van ongeveer een derde. Vrouwen krijgen voor pre cies hetzelfde werk minder be taald dan mannen. Onderzoek van het College voor de Rechten van de Mens laat zien dat dit duidt op discriminatie. Foute boel dus, en niet af te schuiven op vrouwelijke parttimers. Door al het gekissebis over de oorzaak, is er helaas weinig aan dacht voor de gevolgen. En die gaan verder dan dat vrouwen wat minder geld overhouden voor een kappersbezoek of een jurkje. Betaling is ook een vorm van waardering. Als vrouwen voor exact dezelfde taken minder be taald krijgen dan mannen, dan is het risico groot dat we aan het werk dat vrouwen leveren minder waarde toekennen. Zoals je er in de winkel onbewust ook vanuit gaat dat de duurdere jeans wel van betere kwaliteit zal zijn. En die lagere waardering kan er weer toe leiden dat vrouwen bin nen een bedrijf minder zeggen schap en promotiekansen hebben. En zie daar, de geboorte van een neerwaartse spiraal van minder kansen, waardering en geld. En niet alleen op de werkvloer ondermijnt de loonkloof de in vloed van vrouwen. Ook binnen het gezin verzwakt die hun posi tie. Hoe vaak hoor je niet dat de vrouw, na de komst van de kinde ren, minder gaat werken omdat zij nu eenmaal minder verdient? Een lager salaris maakt het voor vrou wen thuis lastiger om meer tijd op Hamvraag in de media: is de Nederlandse vrouw nu lui of zielig? te eisen voor hun carrière. En als ze eenmaal deeltijdwerken, wordt dat alleen nog maar ingewikkel der. Want de kans dat zij manlief qua salaris dan nog naar de kroon steekt, is zo goed als nul. Ondanks alle aandacht voor het probleem daalde de loonkloof in 2021 slechts met 0,6 procent, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In dit tempo duurt het nog zo'n 25 jaar voordat het gat gedicht is. Dat het zo traag gaat, komt om dat de loonkloof tussen mannen en vrouwen niet alleen een gevolg van discriminatie is, maar ook een oorzaak. De loonkloof beïnvloedt ons beeld van vrouwen, en de waardering voor hun werk. Daarom is hij ook zo hardnekkig. Intertrust Ahold Boskalis De toenemende vergrijzing van de bevolking maakt dat bedrijven grote moeite hebben om voldoende personeel te vinden. Werkgevers zullen daar creatief mee om moeten gaan. Niet overal is de situatie nijpend, maar een wijdverbreid probleem is het wel. Al in 70 pro cent van de beroeps groepen is sprake van krapte. Het CBS meldde eerder al dat er voor het eerst in vijftig jaar meer vacatu res zijn dan werklozen: tegenover elke 100 werklozen staan 106 open staande vacatures. Het zou Rob Witjes, hoofd ar beidsmarktinformatie van het UWV, niet verbazen als het statis tiekbureau bij de nieuwe arbeids- marktcijfers, die volgende week naar buiten komen, een nog grotere krapte meldt. Het roept de vraag op: hoe kun nen er opeens zoveel vacatures zijn? Waar zijn al die mensen dan geble ven? Volgens hoogleraar arbeids markt Ton Wilthagen aan Universi teit Tilburg is het niet zo dat men sen opeens zijn verdwenen. En nieuw is het probleem volgens hem ook niet: het personeelstekort was er al voor corona. Ook arbeidsmarktdeskundige Witjes wijst erop: ,,Corona heeft ons in slaap gesust, maar voor co rona stevenden we al af op een his torische krapte.'' Volgens de twee arbeidsmarkt deskundigen is er één hoofdschul dige voor het personeelstekort: de vergrijzing. Voor de gevolgen van de vergrijzingsgolf is al lang voor co rona gewaarschuwd, klinkt het. ,,We zagen het al een tijdje aanko men. Veel werkgevers hebben ge wacht, toen kwam Covid-19 en nu lijkt er opeens een tekort aan alles'', zegt Marjolein ten Hoonte, direc teur arbeidsmarkt bij Randstad Groep Nederland. Dat de situatie zoveel erger lijkt dan voor de coronapandemie, komt volgens de arbeidsmarktdeskundi gen door de groeispurt die de eco nomie heeft ingezet na de lock- downs. Die 'boost' heeft het tekort aan mensen in een klap zichtbaar gemaakt én verhevigd. ,,Na anderhalf jaar hebben we de draad van de krapte weer opgepakt, maar die krapte is nu veel heviger, omdat er op heel veel plekken tege lijkertijd veel mensen worden ge zocht'', zegt Witjes. Buiten de vergrijzingsgolf en de enorme inhaalvraag zijn er volgens Wilthagen nog andere zaken die de situatie er niet beter op maken. Zo wijst hij erop dat een kleine groep jonge laagopgeleide mannen - veelal in flexibele banen met weinig baanperspectief- zich heeft terug getrokken van de arbeidsmarkt. Wat ook niet helpt, is dat een deel van de arbeidsmigranten die in co- ronatijd naar huis zijn gegaan niet meer zijn teruggekeerd. Daarnaast signaleert de hoogleraar een andere ontwikkeling: Nederlanders willen eerder minder uren werken dan méér. ,,De hoop was dat vrouwen in deeltijdbanen meer zouden willen werken, maar opvallend is dat Ne derlanders toch de voorkeur blijven geven aan meer vrije tijd, hobby's en zorgtaken'', voegt hij eraan toe. Nederlanders geven toch de voorkeur aan meer vrije tijd, hobby's en zorgtaken Die trend is al wat langer gaande, net als de trend dat een groeiende groep werkenden kampt met ziekte en burn-outverschijnselen. Vroeger raakten stratenmakers met versle ten ruggen arbeidsongeschikt, nu zijn het vooral mensen met mentale klachten. Ook het ziekteverzuim is daardoor fors gestegen. ,,Die stijging draagt ook niet bij aan het terug dringen van het personeelstekort'', constateert Wilthagen. Verklaringen voor de problemen heeft de hoogleraar volop, maar een ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO Y @IvandenBerg Irene van den Berg is (onderzoeks)- journalist. Iedere zaterdag blikt zij terug op het economische nieuws van afgelopen week. O Voorgenomen inlijving door CVC zorgt voor koersexplosie. Supermarktcon cern profiteert van maatregelen rond corona. Baggeraar blijft last houden van coronamaatre gelen wereldwijd. Restricties in de horeca zijn slecht nieuws voor de groot handel. o 'Tekort aan personeel wordt alleen 2.1% maar groter' Natasja de Groot Den Haag - Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14