Groese kinderen openen met lawaai en bellen hun speeltuin Coach gaat op bezoek bij hangjongeren 7 BELEID GEMEENTE HULST^ Verschillen in uitgekeerde subsidiebedragen, toezeggingen die niet iedereen krijgt, clubs die spijt hebben geprivatiseerd te zijn. Sportverenigingen in de gemeente Hulst worden volgens diverse fracties niet gelijk behandeld. De laatste tijd klinkt gemor vanuit meerdere sport clubs in de gemeente Hulst over hoe subsidieaanvragen worden behandeld. De kloof tus sen (geprivatiseerde en niet-ge- privatiseerde) verenigingen blijkt soms groot. ,,We moeten waken voor willekeur", geven Hulst Plus en Groot Hontenisse burgemees ter en wethouders mee. Sportwethouder Jean-Paul Ha- geman steekt de hand in eigen boezem. Het valt al sinds de ge meentelijke herindeling (in 2003) niet mee om tot één beleid te ko men. ,,Er is niet zoiets als gelijke monniken, gelijke kappen. Er zijn veel monniken, de situatie van elke sportclub is anders." Hage- man betreurt het dat clubs soms lang op een besluit op een subsi dieaanvraag moesten wachten. De fracties willen dat geprivati seerde verenigingen niet in een nadelige positie kunnen komen tegenover niet-geprivatiseerde clubs. Hun subsidieverzoeken moeten gelijkwaardig worden be handeld. Ook moeten verenigin gen de mogelijkheid krijgen te de- privatiseren of om de voorwaar den aan te passen. Reden dat het beleid nu onder een vergrootglas ligt, is dat een aantal clubs aan de bel heeft ge trokken. Ze wijzen naar elkaar: ,,Zij kregen hier wel geld voor, wij niet. Waarom?" Groot Hontenisse en HulstPlus zijn geschrokken van de wijze waarop de indieners behandeld zijn. „Afspraken wor den niet nagekomen, of pas na ini tiatief van de indieners." Volgens de fracties nemen burgemeester en wethouders beslissingen aan de hand van een nota accommo- datiebeleid, die nog niet eens door de gemeenteraad is vastgesteld. De aanleg van padelbanen, een wens van een aantal tennisvereni gingen in de gemeente, bracht de kwestie aan het licht. Voor de aan leg krijgen geprivatiseerde tennis clubs geen subsidie. Het college wil liever dat commerciële par tijen banen aanleggen. Als de clubs het zelf willen bekostigen, Er is niet zoiets als gelijk monniken, gelijke kappen. Er zijn veel monniken kunnen ze een onderhoudssubsi- die van 500 euro per baan vragen. Een bedrag dat volgens de fracties niet meer overeen komt met de werkelijke kosten. Hageman: ,,We zullen in de nabije toekomst echt keuzes moeten gaan maken over hoe we verder willen gaan met subsidies voor onze sportvereni gingen. Gaan we dat doen op basis van bezettingsgraad, of willen we bestaande banen en velden in ere houden? Het gaat hoe dan ook meer geld kosten." Wilma Valk Groede Directe buurvrouw van de speel tuin, kunstenares Wilma van der Lee, bedacht de naam. Samen met wethouder Rina de Feijter van de gemeente Sluis onthulde ze het naambord van 't Groese Spelerij- tje. ,,Het is een samenwerking ge weest van de dorpsraad, de ge meente en Woongoed Zeeuws- Vlaanderen", wist Hans van der Geer, secretaris van de dorpsraad. ,,Het enige dat nog ontbreekt, be halve een prullenbak, zijn rubbe ren tegels. Nu ligt er nog zand, maar dat wordt binnenkort ver holpen.'' De speeltuin valt op door zijn openheid en het materiaal. ,,Leden van de dorpsraad hebben samen met een aantal moeders heel veel speeltuinboeken doorgebladerd", vertelde Marijn van den Hemel. ,,We hebben gekozen voor trans parant, zodat we altijd alle kinde ren kunnen zien. Verder zijn we uitgegaan van natuurlijke materi alen, alles is van hout." ,,Wij hebben naast de huidige speeltuin een aantal woningen ge bouwd", aldus Seppe Lambert van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. ,,Er was een stuk grond over, dat hebben wij in bruikleen gegeven en in overleg met de gemeente Sluis is hier deze prachtige speel tuin ontstaan. De gemeente draagt zorg voor het onderhoud." Groep 1 en 2 van de Meerstromenschool in Groede kwam met veel lawaai naar de opening. Ze mochten allemaal bellen blazen, kregen iets lekkers en mochten vooral spelen. Dat zul len ze ongetwijfeld vaker gaan doen. Camera's of hoge pieptonen om jongeren weg te jagen? Geen goede of constructieve oplossing om overlast door jongeren op te lossen, vindt Hulst. Voor de periode van een jaar gaat er daarom een jonge renwerker als proef door de wijken en kernen van de gemeente Hulst waar overlast is. Het initiatief daarvoor komt van de PvdA. Onlangs haalde PvdA'er Ron de Kort een recent voorbeeld aan om de problematiek te schet sen. Bij de jeugdontmoetingsplaats in Vogelwaarde loopt het dit jaar de spuigaten uit qua overlast. Bijna elke week liggen er kapot gegooide drankflessen en drugszakjes en bij omwonenden wordt 's nachts wel eens belletje getrokken. Op de mu ren waren teksten gekalkt. Een paar jongeren kochten daarom zelf verf en schilderden de boel op. Andere jongeren bekladden de boel weer opnieuw. Ook op andere plekken in de gemeente is overlast, signaleert de PvdA. De fractie wil die plekken juist niet sluiten of jongeren wegja gen, maar het probleem aanpakken door geld uit te trekken voor een jongerenwerker. Het doel: in ge sprek gaan met de jeugd. De meeste jongeren zijn van goede wil, be toogde de PvdA. Dat idee kreeg on langs al veel bijval van de burge meester en de Hulster politiek. De PvdA stelde tijdens de raadsverga dering donderdag daarom voor om in de begroting extra geld uit te trekken voor een jongerenwerker. Omdat de overlast meestal in de late avonduren of nacht gebeurt en moeilijker is aan te pakken door po litie en boa's. Een jongerenwerker kan ook in de avond of nacht con tact leggen met jeugd, eventuele ouders en de buurt. 'Met begrip en dialoog kan het grotendeels wor den opgelost', aldus de PvdA. De Hulster raadsleden zijn er en thousiast over en omarmden het voorstel donderdagavond unaniem tijdens de raadsvergadering. De VVD had er zelfs liever twee nieuwe jongerenwerkers bij gehad. Burgemeester Jan-Frans Mulder wil snel met het voorstel aan de slag. ,,Om te kijken hoe we het doel bereiken." Er wordt een taakom schrijving voor de nieuwe jonge- renwerker gemaakt en het college komt met een voorstel waarin alles verder is uitgewerkt. De jongeren werker zal ook in de late uren actief zijn. ,,Dat zal ook in samenspel met de politie zijn." Na een jaar wordt de proef geëvalueerd en worden de bereikte resultaten op een rijtje ge zet. zaterdag 13 november 2021 Gemor bij sportclubs over subsidie Sheila van Doorsselaer Hulst -Jean-Paul Hageman, wethouder De jeugd van Groede heeft er al enkele maanden plezier van, maar gisteren werd de nieuwe speeltuin in de Jonkheer de Brauwstraat officieel geopend. ,,Er is zelfs al een kleintje in de schommel in slaap gevallen", wist een buurvrouw. De kinderen namen allemaal iets mee waarmee ze flink lawaai konden maken. Jongeren op hangplekken in de gemeente Hulst gaan bezoek krijgen. Ze worden juist niet weggejaagd, maar er komt een jongerenwerker langs. Het doel: overlast door drank, drugs en geluid in alle kernen en wijken aanpakken. Sophie Stockman Hulst De jeugdontmoe tingsplaats in Vogel waarde, die door de jongeren groen en geel werd geschil derd, maar door onbe kenden blauw is ge maakt. foto sophie STOCKMAN Leerlingen van groep 1 en 2 van de Meerstromenschool mochten de speeltuin mede openen met bellenblazen. foto's camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134