Sluise coalitiepartijen willen vaart achter woningbouw 'Draai sluiting Het Anker terug' Terneuzen wil minder streng bijstandsbeleid 6 Mogelijk zelfwoonplicht Het gebeurt niet vaak dat de neuzen van alle dertien fracties in de Ter neuzense gemeenteraad in dezelfde richting staan, maar wel wanneer het gaat over het tegengaan van het opkopen van huizen door investeer ders. Alle fracties stemden donder dag in met een motie waarin het college gevraagd wordt te kijken of het niet mogelijk is huizenkopers voortaan ook te verplichten om ook te wonen in het huis dat ze kochten. Arbeidsmigranten In Sluiskil zien de bewoners lij d- zaam toe hoe steeds weer huizen opgekocht worden door investeer ders die de woning verhuren aan arbeidsmigranten. De prijzen wor den opgestuwd waardoor starters uit het eigen dorp amper nog de kans hebben een huis te kopen. Ons unieke verkoopargument in Zeeuws-Vlaanderen is dat we hier wel de voorzieningen hebben maar dat de huizen hier nog betaalbaar zijn ,,Het is de grootste ergernis", vol gens Laszlo van de Voorde (PvdA). ,,Ons unieke verkoopargument in Zeeuws-Vlaanderen is dat we hier wel de voorzieningen hebben maar dat de huizen hier nog betaalbaar zijn. Dat raken we door de inves teerders kwijt." Contract Amsterdam gaat het massaal opko pen van woningen al een tijd te lijf met een zelfwoonverplichting. Ook in Zeeuws-Vlaanderen wordt daar voorzichtig een begin mee ge maakt. Woongoed werkt al enige tijd met een vergelijkbare con structie. Mensen die een huis van de corporatie willen kopen, moe ten een contract tekenen waarin ze beloven dat ze er ook daadwerke lijk een aantal jaar zullen wonen. Wethouder Frank van Hulle toonde zich enthousiast over het idee. Hij beloofde dat een onder zoek naar de mogelijkheid van een zelfwoonverplichting opgenomen zal worden in de woonvisie die binnenkort gepresenteerd zal wor den. In West-Zeeuws-Vlaanderen is veel te doen rond nieuwbouw. In Sluis begint binnenkort de bouw van woonwijk Saint-Joseph, maar verder zijn de geschikte bouwgron den voorlopig op. Terwijl de be hoefte aan nieuwe huizen voor per manente bewoning onverminderd groot is. Bijvoorbeeld in Cadzand. In april presenteerde architecten bureau Rothuizen een plan voor twintig tot dertig nieuwbouwwo ningen. VVD, Onafhankelijk West, Lokale Partij Sluis en Sjaak Quaak willen dat er haast wordt gemaakt met dat plan en dienden daarom donderdag tijdens de gemeente raadsvergadering een motie in. ,,We zijn met een aantal raadsle den in Cadzand geweest en hebben gezien dat er onvoldoende wonin gen voor onze inwoners zijn. Dat geeft een gevoel van onmacht", sprak Lia Flikweert (Onafhankelijk West). ,,Bij de brandweerkazerne en de Erasmusweg liggen moge lijkheden voor permanente bewo ning." Volgens de partijen kunnen daar zo'n dertig tot veertig huizen komen. Die mogen niet als beleg gingsobject dienen. ,,We moeten inzetten op groei van het aantal in woners", vond VVD'er Han Alme- kinders. PvdA'er Robert Evers viel zowat van zijn stoel toen hij het verhaal aanhoorde. ,,Deze partijen zorgen er al anderhalf jaar voor dat de wo ningbouw in onze gemeente op slot zit." Ook wethouder Peter Ploegaert toonde zich uiterst kri- Als een wethouder zijn eigen coalitie populisme verwijt, wordt het tijd voor verkiezingen tisch. Hij vond dat VVD, Onafhan kelijk West, Lokale Partij Sluis en Quaak 'voor de muziek uitlopen', omdat het gehele vraagstuk rond wonen binnenkort behandeld wordt. ,,Ik snap dat jullie snelheid willen maken, maar waarom zou het plan aan de Erasmusweg voor rang moeten krijgen?" Ploegaert vermoedde verkiezingspraatjes en trok dan ook een harde conclu sie. ,,Dit neigt naar populisme." 'Pak deze kans' Dat was koren op de molen van Evers. ,,Als een wethouder zijn ei gen coalitie populisme verwijt, wordt het tijd voor verkiezingen." Volgens Almekinders hadden par tijen echter louter goede bedoelin gen. ,,Het architectenbureau geeft aan dat er in Cadzand gebouwd kan worden. Pak die kans en laat hem niet voorbij gaan." Coalitiepartij CDA was zoals va ker verdeeld. Fractievoorzitter Pa tricia van de Vijver: ,,We moeten woningbouw in alle kernen langs de meetlat leggen en niet één plan voortrekken." Partijgenoot Quaak ging echter mee met de andere par tij en, waardoor de motie werd aan genomen. Het Anker, de enige 24-uurs jeugdzorglocatie van organisatie Juvent in Zeeuws-Vlaanderen, werd begin oktober vrij plotseling gesloten. De jongeren die daar woonden, komen uit de regio. Zij moeten nu na schooltijd met de taxi of het openbaar vervoer naar een opvanglocatie in Middelburg. Een behoorlijk eind rijden en dat kan echt niet, vinden de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten una niem. Tijdelijk gesloten Terneuzen nam eerder deze week daarom een voorstel aan waarin Juvent moet worden aangespoord om Het Anker weer te openen. Hetzelfde voorstel werd in Hulst en Sluis besproken en werd ook daar omarmd. ,,Als Juvent ver trekt, verdwijnt er weer een voor ziening naar de andere kant van de De jongeren die daar woonden komen uit de regio Westerschelde", sprak Lia Flik- weert (Onafhankelijk West) don derdagavond in de Sluise raad. ,,Hier moet een oplossing voor ko men." Wethouder Jack Werkman gaf aan dat hij samen met zijn col lega's uit Terneuzen en Hulst in gesprek is met Juvent. Hij benadrukte dat Het Anker vooralsnog tijdelijk gesloten is en nog niet definitief. Ook Werkman wil Juvent behouden, maar hij plaatste wel een kanttekening. ,,Door personeelsgebrek kan de veiligheid in Het Anker niet ge waarborgd worden. De veiligheid prevaleert boven het openhouden van Het Anker." In Hulst werd het voorstel om Het Anker te behou den massaal en zonder discussie of kanttekeningen omarmd door de hele gemeenteraad. Guido van der Heijden Terneuzen In Tilburg loopt een proefproject waarbij uitkeringsgerechtigden een half jaar mogen samenwonen zonder dat dit direct gevolgen heeft voor hun uitkeringen. Laszlo van de Voorde (fractievoorzitter PvdA) wil de proef graag ook in Terneu- zen houden. ,,Wanneer mensen een eerste halfjaar zonder sancties samen mogen wonen vinden ze misschien de kracht om zelf uit de bijstandspositie te komen en een duurzame relatie aan te gaan met betere financiële perspectieven." Daarnaast zouden de zeven frac ties die de motie voor flexibiliteit in de bijstand onderschreven, ook graag zien dat mensen in de bij stand maximaal 219 euro mogen bijverdienen, zonder daarop gekort te worden in de uitkering. Volgens onderzoek van de UVA zou het de kans vergroten dat mensen uit de bijstand komen, stelt Van de Voorde. Op de fractie van de VVD na, stemden alle partijen in met de motie. zaterdag 13 november 2021 Terneuzen wil opkoper huis weren Het Terneuzense college van B en W gaat kijken of een zelf woonplicht mogelijk is in de ge meente. Guido van der Heijden Terneuzen -Laszlo van de Voorde Maak haast met plannen voor woningbouw aan de Erasmus- weg in Cadzand. Die opdracht geven VVD, Onafhankelijk West, Lokale Partij Sluis en CDA'er Sjaak Quaak aan burge meester en wethouders van Sluis. Dat zorgt voor gefronste wenkbrauwen. ,,Dit neigt naar populisme." Bob Maes Sluis - Robert Evers, PvdA Terneuzen, Hulst en Sluis gaan samen op de barricaden voor jeugdzorg. In navolging van Ter- neuzen, willen ook de gemeen teraadsleden van Hulst en Sluis dat de sluiting van jeugdzorglo catie Het Anker in Terneuzen zo snel mogelijk wordt terugge draaid. Sophie Stockman Hulst/Sluis Terneuzen wil onderzoeken of een menselijker bijstandsbeleid beter werkt. De gemeenteraad wil bij wijze van proef soepeler met de strenge regels omgaan, zoals in Tilburg al gebeurt. In Cadzand is veel behoefte aan nieuwe woningen. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133