Thoolse raadsleden stoeien met zes ton 7 DE SCHUTTEVAER KINDEREN ZIJN ENTHOUSIAST OVER PLANTEN Kinderen in Hansweert hebben de perkjes op hun schoolplein vol gezet met planten. 'Het plein is nu veel leuker.' zaterdag 13 november 2021 Arie Westeneng Hansweert De microfoon doet het niet, maar gelukkig heb ik zelf een grote mond", zegt Anne- lies Baarends, direc teur van De Schuttevaer in Hans weert. Om haar heen op het schoolplein staan kinderen uit groep 5 en 6. Die mogen zo met een plantjes planten in perkjes op hun plein. Michelle van 9 weet nog hoe het plein begin dit jaar was. ,,Het waren hier heel veel te gels en er stond alleen een schommel. Het plein is nu veel leuker met heuveltjes en boomp jes." Haar klasgenootje Vico weet dat het opnieuw ingerichte plein 'ook veel beter is voor het klimaat met al die natuur'. Groene opa De leerlingen staan te stuiteren om de honderden plantjes die klaarliggen te planten. Maar eerst gaat wethouder Kees Verburg een perenboom planten, samen met 'groene opa' Kees Nouse. Het is de officiële opening van het groene schoolplein. Nouse heeft een kleinzoon op de Schuttevaer en is gepensioneerd hovenier en tuinontwerper. ,,Ik maakte graag een plan voor het plein met hoogteverschillen, een poel en appel- en perenbomen." Hij heeft ook nagedacht over de plantjes die mooi te combineren zijn. Directeur Annelies Baarends is erg blij met de inzet van Nouse mtSt Michelle plant samen met haar klasgenootjes plantjes rond het 'buitenlokaal'. foto cynthia cats en de hulp van tal van ouders. ,,We dienden een aanvraag voor een groen plein in bij het IVN, die keurden het goed. Er kwam toen geld van de provincie, van de gemeente en het schoolbe stuur legde ook zelf geld bij." Maar Baarends had zich een beetje verkeken op de kosten voor de aanleg van een groen plein. Adopteer plantje ,,Ouders hebben vanaf afgelopen zomer gelukkig volop meegehol pen. We konden een panna-voet- balkooi ophalen in Friesland, voor de helft van de normale prijs. Maar ja, dan heb je het ver voer. Een vader meldde zich als vrijwilliger." Ook de hulp van Martin Elenbaas die al het grond verzet deed tegen gereduceerd ta- Groen schoolplein is gezonder en nodigt kinderen uit om meer samen te spelen - Debby Boers, IVN rief was ontzettend welkom. Ver der hebben ouders plantjes ge adopteerd. De asters, geraniums, kornoeljes en al die andere plan ten waren natuurlijk niet gratis. Debby Boers van de IVN kijkt tevreden rond, haar natuurorga nisatie keurde de aanvraag van De Schuttevaer goed. IVN en ook GGD Zeeland pleiten voor een 'Groene (r)evolutie' op school pleinen. ,,Een groen schoolplein is gezonder en nodigt kinderen uit om meer samen te spelen." Ze weet verder dat er minder pestge drag en minder competitie is op groene pleinen. ,,Onderzoek laat dat echt zien." In vier jaar tijd hebben meer dan dertig Zeeuwse scholen een stenen schoolplein vervangen door een groen plein, vertelt Boers. ,,Maar er zijn nog ontzet tend veel pleinen met alleen maar tegels, dus we gaan door." Billy uit groep 5 drukt voor zichtig de wortels van een gera nium aan, stapt met zijn laarzen achteruit en kijkt blij rond. ,,Er komen hier over een tijdje alle maal vogels en kevers en je kan appels en peren plukken." Competitie Een jongetje met blonde kuif rent over het plein. ,,Ik zie echt nergens plantjes meer." In mum van tijd gingen honderden plant jes de grond in. De jongens en meisjes scheppen een beetje op over hoeveel plantjes ze al heb ben geplant. Het competitiege drag is er nog niet helemaal uit, maar het groene plein moet nog groeien. Heerlijk natuurlijk, om als ge meente flink wat geld over te hebben. Maar het zorgt ook voor kopzorgen. Want: waar geef je het aan uit? Gemeenteraadsle den in Tholen hadden zo veel verschillende ideeën, dat het nogal wat tijd kostte voordat het geld was uitgegeven. Althans: voor een deel. Martijn de Koning Tholen B en W presenteerden vorige maand een begroting met een over schot van ongeveer zes ton. Dat klonk de raadsfracties als muziek in de oren. Tijdens een gemeente raadsvergadering gooiden ze hun - soms uitgebreide - wensenlijstjes op tafel. Dat leidde tot groepjes, die een flinke poos nodig hadden om elkaar enigszins tegemoet te ko men. Hondenbelasting PvdA/GL, ABT en SP vonden elkaar in het idee om de hondenbelasting meteen af te schaffen en niet lang zaam af te bouwen, en de geplande ozb-verhoging terug te draaien. 'Onze inwoners mogen ook wel merken dat we er financieel goed voor staan', was hun motivatie. De maatregelen zouden bij elkaar bijna vier ton kosten. Daarbovenop deed de PvdA ook nog voorstellen om de armste inwoners van de gemeente tegemoet te komen in onder meer de gestegen energiekosten. Ook de SGP en de Christenunie hadden een dure wensenlijst, maar die zag er heel anders uit. Die par tijen zagen wel iets in een extra bij drage voor het isoleren van huizen (100.000 euro) en wilden geld vrij maken om verkeersknelpunten PvdA wil armste inwoners tegemoet komen in zake de energiekosten sneller op te kunnen lossen (ook 100.000 euro). De SGP deed daarbo venop nog een aantal goedkopere voorstellen, zoals het aanwijzen van een 'burgercontactfunctionaris'. In- woners kunnen bij die persoon te recht als ze vragen hebben over maatschappelijke initiatieven. Het CDA en de VVD waren het, als derde groepje, ook met elkaar eens. Zij vonden juist dat het groot ste deel van het geld beter bewaard kan worden voor moeilijkere tijden en deden daarom amper voorstellen voor besteding van de zes ton. Noodzakelijk De verdeeldheid leidde in de verga dering tot herhaaldelijke discussies over de vraag wiens voorstellen nu eigenlijk ten goede kwamen aan welke Tholenaren, en aan hoeveel van hen. Waarna CDA-raadslid Pe- trina Geluk meerdere keren vroeg of'deze uitgaven nu wel echt nood zakelijk zijn'. Uiteindelijk gold het recht van de sterkste, of beter: de grootste. De ideeën van de SGP kregen genoeg steun, die voor verlaging of afschaf fen van belastingen haalden het niet. Inclusief de goedkeuring voor SGP en ChristenUnie willen iets extra bijdragen voor het isoleren van huizen wat kleinere voorstellen werd daar mee voor ongeveer de helft van de 'beschikbare' zes ton nu een be stemming gevonden. De andere drie ton blijven in reserve. BE Groene revolutie op het schoolplein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132