Eindelijk uitbreiding dorpsschool Deur voor ecolodges nog op een kiertje 6 Honderden zieke bomen LINTJE JOHAN EN JEANNY VAN ZWEDEN Volgens Staatsbosbeheer kunnen de essen, die vaak twintig tot der tig meter hoog zijn, plots omval len. De bomen zullen worden weggehaald, een operatie die we ken zal duren en niet meer deze winter kan worden uitgevoerd. Volgens Staatsbosbeheer kunnen de essen plots omvallen Door de natheid van het terrein in combinatie met de aard van de werkzaamheden zouden de bos- bodem en de paden onherstelbaar worden beschadigd. De werkzaamheden worden over het broedseizoen heen getild en vinden daarom pas vanaf au gustus volgend jaar plaats. Staats bosbeheer heeft overigens beslo ten enkele zieke bomen langs de belangrijkste paden wél nu al te rooien, zodat die paden wel toe gankelijk blijven. Bij de paden die worden afgesloten, komen borden met omleidingsroutes te staan. Volgens boswachter Karel Leef- tink moeten 'vele honderden' bo men worden verwijderd. ,,Dat lijkt veel en dat is het natuurlijk ook", zegt hij. ,,Maar er staan vele duizenden bomen in het bos.'' De afsluiting betreft twee stuk ken bos aan de zuidzijde en west zijde van het bos en een klein stukje meer noordelijk gelegen. Al met al blijft het grootste deel van het Poelbos wel begaanbaar voor wandelaars en fietsers. De essentakziekte heeft de afge lopen jaren veel essen in Neder land en daarbuiten aangetast. De schimmelziekte wordt veroor zaakt door het gemene essenvlies- kelkje, een heel klein zwammetje. Als sporen daarvan zich in de stam van de boom nestelen, wordt de sapstroom onderbroken en sterft de boom langzaam af. Soms is dat duidelijk te zien door de kale, vrij wel bladerloze kruinen, bruine vlekken op de takken of scheuren in de bast. Maar soms is het ook niet te zien en blijkt een boom pas bij nader onderzoek tot in de wor tel te zijn verrot. Het is de tweede kaalslag in het Poelbos in relatief korte tijd. Begin dit jaar werden in het deel nabij 's-Heer Arendskerke over een strook met een breedte van 75 me ter heel veel bomen en struiken weggehaald. Dat deel van het bos ligt onder een hoogspanningslei ding van TenneT. Staatsbosbeheer zei als terreineigenaar verplicht te zijn bomen en andere begroeiing die onder de leiding staan te ver wijderen. Ze zouden voor gevaar kunnen zorgen. Inwoners van 's-Heer Arendskerke reageerden destijds verbolgen. Hoogbouw in het dorp? Dat is een beetje overdreven. Maar de christe lijke basisschool krijgt wél 'n extra laag op het bestaande gebouw, goed voor drie nieuwe klaslokalen. Bouwtechnisch best een uitdaging, erkent Mario Verschuure van de bouwcommissie, maar het kon bijna niet anders. ,,Dan zouden we geen schoolplein meer overhouden." De dorpsschool in het kinderrijke Oostdijk, waar 30 procent van de in woners onder de vijftien jaar is, groeide de laatste jaren van zeventig a tachtig leerlingen naar 120. En dus kampte De Bornput met ruimtege- De school groeide de laatste jaren van zeventig a tachtig leerlingen naar 120 brek. Om de druk een beetje te ver lichten staat er al - veel langer dan ei genlijk de bedoeling was - een noodgebouwtje in het naastgelegen plantsoen. Dat zal verdwijnen als de uitbreiding gereed is, zegt interim directeur Jankees de Waal. Naar ver- wachting is dat zo in de volgende zomervakantie. ,,De komende maanden worden spannend", zegt De Waal. Hij doelt daarmee op de effecten die de bouw met zich meebrengen zoals overlast, al is de bedoeling de meest ingrijpende dingen in vakan ties te doen. ,,Deels zullen klassen soms toch ergens anders les krijgen. Misschien zelfs 'n weekje thuis, als het echt niet anders kan. Daar heb ben we nu ervaring mee. Maar dan gaan we daar wel eerst met ouders over in gesprek." De Waal is desondanks blij dat de gemeenteraad de knoop heeft door gehakt en dat er iets komt wat toe- komstbestendig is. Verschuure valt hem daarin bij: ,,Het geduld is op de proef gesteld maar het wordt be loond." Deze drie coalitiepartijen zien het plan van agrariër Bastiaan van 't Westeinde om aan de boorden van het Veerse Meer 28 zogeheten eco- lodges te bouwen best zitten. Maar waar de gemeenten Middelburg en Noord-Beveland hun recreatie plannen aan het Veerse Meer vóór het opstellen van een brede toe komstvisie voor het Veerse Meer al hadden veiliggesteld, deed Goes dat niet. Nu ligt er een visie die de komst van de buitendijkse huisjes verhindert, omdat de nadruk ligt op het beschermen van de natuur aan de randen van het meer. Desondanks diende de VVD donderdag tijdens de raadsvergade ring een motie in die de deur op een smalle kier laat staan. Hij werd ge steund door CDA en SGP/CU. De motie zegt dat de gemeenteraad een positieve grondhouding in neemt ten aanzien van kleinscha lige buitendijkse initiatieven in de Zuidvlietpolder. Als er in de toe komst toch nog kansen komen om dit mogelijk te maken, moeten die worden gepakt. ,,Al realiseer ik me dat die kans heel klein is'', zei VVD- fractievoorzitter Stan Jasperse. VVD, CDA en SGP/CU zien het plan van agrariër Bastiaan van 't Westeinde best zitten Bastiaan van 't Westeinde zelfheeft de bakens ondertussen verzet en richt zich ook op de komst van binnendijks gelegen vakantiehuis jes in de Zuidvlietpolder. PvdA en GroenLinks (ook al tegenstander van buitendijks bouwen) wilden ook die mogelijkheid donderdag tijdens de raadsvergadering al blok keren, maar daar kregen ze geen steun voor van de andere partijen. De gemeenteraad heeft donder dag ook besloten dat op het terrein van watersportwinkel De Zuid schor bij Wolphaartsdijk geen ap partementsgebouwen van vijftien meter hoog mogen komen die pal naast de jachthavens liggen. Daar is tien meter de norm. Wat meer rich ting de dijk, dus verder van het Veerse Meer en de jachthavens van daan, zouden gebouwen met re creatieappartementen op sommige plekken wél vijftien meter hoog kunnen worden. De raad steunde unaniem het idee - dat in de basis van D66 kwam - om een bemidde- laar naar het havengebied te sturen die samen met alle belangheb bende partijen een plan voor het gebied moet gaan opstellen. Twee De raad besloot ook dat bij de watersport winkel geen gebouw van vijftien meter hoog mag komen verenigingen die jachthavens ex ploiteren bij Wolphaartsdijk ver zetten zich al enkele jaren fel tegen de komst van vakantieappartemen ten op het terrein van De Zuid schor. zaterdag 13 november 2021 Poelbos gaat deels op slot Een paar grote stukken van het Poelbos bij Goes zullen tot en met volgende zomer worden afgesloten voor bezoekers. Vele honderden essen in het bos zijn aangetast door de es- sentaksterfte. Daardoor ont staat volgens Staatsbosbeheer een potentieel levensgevaar lijke situatie. De zieke bomen worden weggehaald, maar dat gebeurt pas in augustus vol gend jaar. Rob Paardekam Goes Johan en Jeanny van Zwe den uit Goes mogen zich sinds gisteravond beiden Lid in de Orde van Oranje Nassau noe men. In theater De Mythe wer den ze verrast door burge meester Margo Mulder. Het geduld van leerlingen en le raren van basisschool De Born put is aardig op de proef gesteld maar ze worden er voor be loond. In december wordt be gonnen met de uitbreiding van de dorpsschool in Oostdijk. Michiel Bouwman Oostdijk Het echtpaar zet zich al vele jaren in voor het Muziekthea ter Zeeland, hij onder meer als voorzitter en drijvende kracht van de decorbouwers, zij als belangrijke pion achter de schermen. Zo zorgt mevrouw Van Zweden voor koffie en thee tijdens de repetities en optredens en is ze een luisterend ook voor ac teurs. FOTO CYNTHIA CATS De deur voor buitendijkse va kantiehuisjes in de Zuidvlietpol- der bij Wolphaartsdijk blijft op een heel smalle kier staan. Hoe wel de brede Veerse Meer-visie, waarmee de gemeenteraad van Goes donderdag unaniem in stemde, het niet toestaat, wil een meerderheid van VVD, CDA en SGP/CU de deur niet defini tief in het slot gooien. Rob Paardekam Wolphaartsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131