II Plotseling 's nachts vervoer nodig in de polder? 7 SOROPTIMISTEN IN DE BRES OM GEWELD TEGEN VROUWEN TE STOPPEN Soroptimisten in Zierikzee leveren een bijdrage aan de internationale campagne Orange the World in strijd tegen geweld tegen vrouwen wereldwijd. Bijdragen aan de we reldwijde verbetering van de positie van vrouwen en meisjes, luidt de missie van Soroptimisten Vereniging Schou wen-Duiveland. Die past naad loos bij de internationale cam pagne Orange the World met als doel het geweld tegen vrouwen te stoppen. Over de noodzaak van de campagne behoeft geen twijfel te bestaan volgens Gré Flikweert, woordvoerder van de commissie Orange the World bij de regionale Soroptimisten. ,,Het gaat echt niet alleen om de situatie in landen ver weg. Uit cijfers blijkt dat ook in Nederland elke tien dagen een vrouw overlijdt als gevolg van huiselijk geweld." Heel jammer Flikweert vindt het jammer dat de gemeente Schouwen-Duive- land nul op het rekest geeft Orange the World te ondersteu nen door het oranje uitlichten van een monument of door een vlag op te hangen. ,,Wethouder Ankie Smit heeft ons laten weten dat de gemeente niet kan ingaan op dit soort particuliere initiatie ven. Dat is zo bepaald in het in- clusiviteitsbeleid. Heel jammer, vooral als je ziet dat inmiddels 150 gemeenten en provincies in het land wel hun medewerking met vlaggen en oranje belichting heb ben toegezegd. In Middelburg en Sluis bijvoorbeeld gebeurt het wel", zegt Flikweert. Zij benadrukt dat de Soropti- misten zich niet uit het veld laten slaan en op verschillende manie ren de campagne ondersteunen. Zo wordt er een bedrag van bijna duizend euro overgemaakt aan Orange the World als resultaat van een statiegeldactie van het af gelopen jaar. De regionale vereni ging verzamelde daar circa de helft van en de Unie van Soropti- mistenclubs verdubbelde het be- drag. Verder staat er voor woens dag 17 november een bijzondere filmavond in fiZi in Zierikzee op het programma. Herself ,,Wij mogen in het kader van steun aan onze campagne de film Herself als voorpremière vertonen voor iedereen die wil komen kij ken. Dat is echt een voorrecht want deze film is pas ruim een week later officieel in de biosco pen te zien", laat Flikweert weten. Het verhaal gaat over de Ierse moeder Sandra die met haar twee dochtertjes ontsnapt uit een ge- Onderwijs een vrouw en je onderwijst een hele natie welddadige situatie. Voor de film avond geldt een aangepaste toe gangsprijs ter ondersteuning van Orange the World. De campagne loopt van 25 november tot en met 10 december. In die periode zal fiZi overigens wel een oranje licht uitstralen. De Soroptimisten Ver eniging Schouwen-Duiveland is een serviceclub die kan bogen op een lange historie. De club werd hier in 1958 opgericht. ,,Ik voel me er goed thuis. Die missie van we reldwijd vrouwen en meisjes steunen, spreekt me zeer aan. Een bekende uitspraak is: 'Onderwijs een vrouw en je onderwijst een hele natie', klopt volgens mij heel vaak", zegt Flikweert. Zij baseert die overtuiging onder meer op haar praktijkervaring destijds toen ze als verpleegkundige enige tijd in Ghana werkzaam was. Een alleenstaande oudere inwoner van Oosterland werd onlangs ge confronteerd met die vraag, weet fractievoorzitter Ruud van de Laar van GroenLinks op Schouwen- Duiveland. Er rijden daar 's nachts geen bussen en er was geen taxi te krijgen die de man op een doorde weekse dag 's nachts naar het zie kenhuis in Goes kon brengen. Niet op Schouwen-Duiveland althans. De Oosterlander belde, volgens Van de Laar na een flink uur zoeken op internet en informeren bij alle taxi bedrijven op het eiland, uiteindelijk naar het ziekenhuis in Goes. Hij vertelde dat hij graag afscheid wilde komen nemen van het familielid, maar geen vervoer kon vinden. Het ziekenhuis verwees hem naar een taxibedrijf op Walcheren, dat wel beschikbaar was. Het was alleen te laat, het familielid was al overleden. Rolstoel Wie kun je 's nachts bellen op Schouwen-Duiveland als je geen vervoer hebt? Dat is ook de vraag die bij Van de Laar rijst. ,,Wat er ge beurd is, is dat iemand die in een rolstoel en scootmobiel zit dacht al les goed geregeld te hebben. Hij heeft voor overdag voor van alles hulp en vertrouwde erop een taxi te kunnen bellen die nacht. Het blijkt dus dat je zulke zaken vooraf gere- Checkvraag zou kunnen zijn: heb je wat geregeld voor de nachtelijke uren? geld moet hebben. Je moet zorgen dat je een goede verstandhouding hebt met de mensen om je heen, met je buren, dat je op elkaar kunt rekenen. Ik kijk dan naar een voor beeld uit het oosten van het land. Daar leeft nabuurschap nog heel sterk. Daar wordt je huis versierd als je ergens nieuw komt wonen", zegt Van de Laar. Het raadslid raadt iedereen aan te zorgen dat ze mensen hebben om op terug te vallen in uitzonderlijke situaties. Maar hij vindt ook dat de gemeente en maatschappelijk werk hierin iets kunnen betekenen. ,,Ie- dereen wordt geacht langer zelf standig thuis te wonen, zo'n extra zorg hoort erbij. In een gesprek met SMWO zou dit een goede check- vraag kunnen zijn: heb je wat gere geld voor de nachtelijke uren?" In schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wet houders vraagt Van de Laar hoe dit probleem kan worden opgelost. B en W antwoorden dat het voor- beeld uit Oosterland een zeer spe cifiek geval is, maar dat dit wel iets is dat speelt in het gehele landelijk Iedereen wordt geacht langer zelfstandig thuis te wonen, zo'n extra zorg hoort erbij gebied in Nederland. Het wordt dan ook landelijk aangekaart. Toch ad viseert het college, net als Van de Laar, kwetsbare mensen het net werk in de eigen omgeving aan te spreken. zaterdag 13 november 2021 'Zierikzee, zet het licht op oranje' Ali Pankow Zierikzee Leden van Soroptimisten Vereniging Schouwen-Duiveland met de vlag van 'Orange the World' die bij het restaurant De Werf en bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee zal wapperen. foto marieke mandemaker - Gré Flikweert, Soroptimisten Vereniging Schouwen-Duiveland Je woont in een dorpje in de pol der, je hebt geen rijbewijs, maar krijgt 's nachts bericht dat een familielid kritiek in het zieken huis ligt: wie bel je dan? Valeska Nastaly Oosterland - Ruud van de Laar, fractievoorzitter GroenLinks - Ruud van de Laar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130