'Dat meisje op die fiets, ze raakte mij' het meisje aabctmri INDIfl FIETSTE Een 15-jarig Indiaas meisje fietst in de hitte 1200 kilometer naar huis. Op de bagagedrager zit haar gewonde vader. ALETTA ANDRÉ schreef een jeugdboek over Jyoti: 'Ze nam het heft in eigen handen.' meisjes zoals zij. Ik sprak met hen over heftige onderwerpen als armoede en geweld. Maar ze vertelden ook van welke films ze hielden, wat voor kleding ze mooi vonden. Gewone dingen. Helaas is er niet helemaal sprake van een happy end. Jyoti's vader overleed onlangs aan een hartaan val. Ik was er stil van. Wat de familie eerst zag als geluk en een mogelijkheid tot ver betering, heeft nu een nare bijsmaak. Dorps genoten waren jaloers op het geld dat Jyoti ontving. Over de film rechten ontstond een ruzie die uitmondde in een rechtszaak. Volgens Jyoti's moeder kreeg haar man van de stress een hartaanval. Ik ben benieuwd hoe Jyoti reageert als ze mijn boek ziet. Op de voorkant staat een afoeelding, gebaseerd op de nieuwsfoto van haar met haar vader. Ik hoop dat er ook een Engelse en Hindi- vertaling verschijnen. Niet alleen omdat Jyoti het dan kan lezen, ook omdat haar moed veel mensen zal inspireren. Het stereotiepe beeld is dat arme mensen hun lot accepteren. Tekenend voor de jongere generatie: zij willen iets met hun levens doen. Jyoti heeft het heft in eigen handen genomen. Had ze dat niet gedaan, dan was ze allang uitgehuwelijkt.' Het is begin 2020. Vlak na de eerste lockdown kwam in India de exodus op gang van arbeidsmigranten die naar hun geboortedorp trokken omdat er in de grote steden geen werk meer was. Mensen sliepen op treinsporen, sommigen werden aangereden. Ik heb net buiten mijn woonplaats Delhi op wegen gestaan om als correspondent Azië repor tages te maken over wegtrekkende mannen, vrouwen en kinderen. In die tijd stuitte ik op het verhaal van Jyoti Kumari: een jong meisje dat haar vader 1200 kilometer achterop de fiets naar huis loodste. Van Gurgaon naar Sirhulli, in 40 graden hitte. Vanwege een gebro ken been was hij van haar afean- kelijk. Jyoti werd wereldberoemd. Ik besloot haar op te zoeken, sprak met haar en haar familie, bekeek hun dorp en schreef mijn artikel. Toch had ik het gevoel dat er meer in zat. Alle elementen voor een boek waren aanwezig: een roadtrip door India, het verschil tussen stad en platteland, uiteen lopende landschappen, natuur en architectuur. En: een kind uit een lage kaste dat een kans op een betere toekomst creëerde. Normaal wordt zo'n meisje al op zeer jonge leeftijd uitgehuwelijkt, nu kreeg ze van lokale politici geld voor school en de ver bouwing van het huis waar ze met haar familie woonde. Regisseurs wilden haar verhaal verfilmen. Ik wilde altijd al een realistisch verhaal in dat genre schrijven. Daarvoor heb ik niet alleen mijn gesprekken met Jyoti gebruikt, maar heb ik me ook laten inspire ren door interviews die ik voor Het Jeugdjournaal heb gedaan met MEZZA39 MIJN BOEK aletta andré Het meisje dat door India fietste verschijnt 16 november bij Luitingh- Sijthoff 16,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119