Holleeder had andere plannen met zijn leven l Elf jaar cel voor kritische Amerikaanse journalist 10 Zonder uitzettingsbevel kan de politie niets Stel: je moet een paar dagen naar het ziekenhuis en als je thuiskomt, is je huis gekraakt. Het overkwam de 86-jarige Ennio di Lalla. Angelo van Schaik Rome Di Lalla woont al zestig jaar in een klein appartementje in de wijk Don Bosco in Rome. Nu hij wat ouder wordt, krijgt hij wat gezondheidsproblemen, reden waarom hij begin oktober twee dagen naar het ziekenhuis moest voor onderzoek. Hij was 48 uur van huis. Toen hij terugkwam, paste zijn huissleutel niet meer, was er schade bij de voordeur en hing er een ander naamplaatje op de bel. In zijn huis woonden, in eens, andere mensen. ,,Wie doet zoiets?'' zegt Di Lalla verbijsterd op de Italiaanse publieke tv. ,,Dan ben je toch gewoon tuig?'' Di Lalla's huis bleek gekraakt, of eigenlijk gestolen, door een 28-jarige vrouw met haar dochter. In de dagen dat de oude man naar het ziekenhuis was, hebben ze bezit genomen van zijn huis. Het bezetten van een privéwo- ning is zeldzaam in Italië, maar het kraken van sociale huurwo ningen komt wél veel voor. Al leen al in Rome zijn 10.000 van de in totaal 75.000 publieke wo ningen bewoond door mensen die daar geen recht op hebben. Mensen die geen zin hebben ja renlang te wachten op een appar tement en dus maar het recht in eigen hand nemen. De bijna 14.000 gezinnen op de wachtlijst hebben het nakijken en uitzetten is moeilijk. Ook als het om je eigen bezit gaat, zo ontdekte Di Lalla. De oude man deed aangifte bij de politie, die vergezelde hem naar zijn huis en ging met de 'nieuwe bewoon ster' in gesprek. Di Lalla moest buiten blijven, het werd hem zelfs verboden om de medicijnen voor zijn hartkwaal te pakken. Na een kwartier kwam de poli tie weer naar buiten. ,,Tegen mijn cliënt zeiden ze: 'Het spijt ons, maar we kunnen niets voor u doen''', vertelt Alessandro Oli- vieri, advocaat van Di Lalla. Oli- vieri moest maar via de rechter afdwingen dat Di Lalla zijn eigen huis weer in kon, was de bood schap. Zonder een uitzettingsbe vel van de rechter kan de politie niet veel doen. ,,Absurd'', vinden buurtbewo ners. ,,Waarom kan de carabinieri niet gewoon naar binnen om die mensen op te pakken en eruit te gooien?'' In de buurt groeit de angst, aangezien niet ver van Di Lalla's huis ook een ander huis is gekraakt. ,,Ik ben onderhand bang Wie doet zoiets? Dan ben je toch gewoon tuig om boodschappen te gaan doen.'' Sociale huurwoningen kraken loont in Rome. Justitie is traag en als er kinderen in het spel zijn wordt uitzetting zo goed als on mogelijk. Regelmatig wonen mensen zonder al te veel proble men jarenlang illegaal in een ap partement van de gemeente. Als het al voor een rechter komt, be sluit die meestal dat de krakers mogen blijven, ze 'wonen er im mers al lang'. De taskforce die de Romeinse burgemeester Marino jaren geleden voorstelde om aan dit probleem een einde te maken, is nooit van de grond gekomen. De zojuist afgetreden burgemees ter Raggi zag er het nut niet van in. Nachtmerrie Na drie weken logeren bij zijn broer kreeg Ennio di Lalla begin november eindelijk zijn huis te rug. ,,Het einde van een nacht merrie'', vertelde hij aan de ver zamelde pers voor de deur. Onder begeleiding van de politie mocht Di Lalla naar binnen, maar bij het zien van het appartement viel de oude man flauw, vertelt advocaat Olivieri. ,,Het leek wel Bagdad daarbinnen. Door de traagheid van justitie hebben de krakers drie weken de tijd gehad om het huis te slopen en waardevolle spullen mee te nemen.'' Onder luid gejoel van de buren zijn de krakers door de politie af gevoerd, ze antwoordden met een opgestoken middelvinger. Ze toonden geen berouw. ,,We doen het de volgende keer weer.'' Di Lalla's huis is nu verzegeld en wordt onderzocht door de po litie. Hij zal nog even bij zijn broer moeten bivakkeren. Willem Holleeder heeft gisteren in de rechtbank een opmerkelijke bekentenis gedaan: ,,Ik heb nooit gangster willen worden." Tijdens de slotfase van zijn straf proces heeft de bekendste crimi neel van Nederland een inkijkje ge geven in zijn psyche. Maar spijt over zijn vroegere misdaden, zoals de ontvoering van biermagnaat Freddy Heineken in 1983, heeft Hol leeder dan weer niet. Vast onderdeel van een strafpro ces is de bespreking van de per soonlijke omstandigheden van een verdachte. Een persoonlijkheids onderzoek heeft Holleeder (63) nooit zien zitten. ,,Ik heb daar geen vertrouwen in", zei hij, in een toe lichting op zijn consequente weige ring op dat punt. Holleeder verblijft al jaren in voorarrest in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Hij staat in hoger beroep terecht voor het ge ven van een reeks moordopdrach- ten. De rechtbank heeft hem hier voor levenslang opgelegd. Hol leeder ontkent categorisch. ,,Ik ga mijn eigen pad, maar ik ben niet ie mand die opdracht geeft voor liqui daties. Wel iemand die een vecht partij kan hebben. Ik ben een bulle bak, een jongen van de straat, opge groeid in de Jordaan. Je moest voor jezelfopkomen, een beetje schreeu wen. Maar daar zit geen kwaad in." Holleeder meent dat zijn opvoe ding bepalend is geweest voor de man die hij is geworden. ,,Ik heb geen gemakkelijke jeugd gehad, ik werd iedere dag door mijn vader in Fenster moet daarvoor elf jaar de gevangenis in. Er lopen ook nog za ken van opruiing tegen Fenster, waardoor zijn gevangenschap le venslang zou kunnen worden. Sinds de coup van februari treedt het Myanmarese leger hard op te gen kritische journalisten die het geweld van de junta veroordelen. Meerdere journalisten zijn inmid dels opgepakt, onder wie de 37-ja- rige Danny Fenster. Hij werd afge lopen mei onderschept toen hij on derweg was naar het vliegveld. Fenster was toen hij werd opge pakt hoofdredacteur van het online tijdschrift Frontier Myanmar, maar de aanklacht gaat erom dat hij mo gelijk zou schrijven voor het ver- elkaar geslagen. We hadden geen geld. Natuurlijk zou ik dit pad niet willen bewandelen. Tegen kinde ren zeg ik altijd: ga nooit zo doen als ik, doe het niet. Als ik de gelegen heid en de mogelijkheid had gehad het anders te doen, had ik hier niet gezeten." Vanuit de EBI heeft Holleeder geen enkel contact met de buiten wereld. Hij krijgt geen bezoek, belt niet en beantwoordt geen post. Op de vraag of dat niet erg eenzaam is, zei hij: ,,Daar heb ik geen last van. Ik ben best hard voor mezelf. De din gen zijn zoals ze zijn." Het totale ge brek aan contact met zijn kinderen maakte wel emoties los. ,,Ik kan Tegen kinderen zeg ik altijd: ga nooit zo doen als ik, doe het niet mijn zoon niet zien. Dat is heel moeilijk, maar ik accepteer het." In 2007, kort na de start van een eerder strafproces (over afpersin gen), kreeg Holleeder ernstige hart problemen. Zijn leven hing ge ruime tijd aan een zijden draadje, artsen voorspelden dat hij twee tot hooguit vijf jaar te leven zou heb ben. Holleeder: ,,En nu is het veer tien jaar. Ik leef nog." Hij moet da gelijks een grote hoeveelheid medi cijnen slikken en wordt elke zes maanden gecontroleerd. Op 24 november begint het OM aan zijn slotbetoog. bannen Myan mar Now, een kritische nieuwszender, waarvoor hij eerder actief was. ,,Er is abso luut geen grond om Danny hier voor te berech ten", aldus Frontier: ,,Hij had in juli 2020 al ontslag genomen van Myan mar Now en voegde zich bij Fron tier de maand erna. Toen hij werd opgepakt werkte hij dus al negen maanden voor Frontier." Een van de advocaten, Than Zaw Aung, meldt dat Fenster schuldig is bevonden 'voor het verspreiden van opruiende en valse informatie, voor contactvoering met een ille gale organisatie en het overtreden van visumregels'. ZATERDAG 13 NOVEMBER 2021 GO Even 'n paar dagen weg: huis gekraakt 1 - Ennio di Lalla, huiseigenaar in Rome ANP Amsterdam De Amerikaanse journalist Danny Fenster is in Myanmar schuldig bevonden aan aanspo ring tot verzet tegen de junta. - Willem Holleeder, zit in voorarrest in EBI Vught - Wouter Peer MYANMAR De krakers hebben een zwijnenstal gemaakt van het huis van Ennio di Lalla. foto tiburno

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10