9 INTERVIEW TERUGBLIKKEN MET QUINSY GARIO VAN DE ACTIE 'ZWARTE PIET IS RACISME' Tien jaar na de eerste 'Zwarte Piet Is Racisme'- demonstratie lijkt de Pietenstrijd grotendeels gestreden. ,,Maar de strijd tegen racisme is nog niet klaar", zegt Quinsy Gario, een van de actievoerders die er tien jaar geleden bij was. Opeens ligt Quinsy Gario daar op zijn zij, op 12 november 2011, in een Dordts steegje, met twee knieën van een politieagent bovenop hem en hand boeien om zijn polsen. Aan het eind van de steeg trekt de intocht van Sin terklaas verder, niemand die het T-shirt meer ziet dat Gario draagt: 'Zwarte Piet is Racisme' staat erop. ,,Het T-shirt was een kunstproject om in het gesprek over racisme de slachtoffers centraal te stellen en niet de daders. Ik liep er al sinds 1 juni in rond. We besloten met zijn vieren naar de landelijke intocht in Dor drecht te gaan en zouden wel zien wat er ging gebeuren. Het ging goed totdat de politie ingreep." Met de actie blijken Gario (37 jaar, geboren op Curasao) en zijn medeac tivisten tien jaar geleden de knuppel in het hoenderhok te hebben ge gooid. Het debat over Zwarte Piet sluimert al decennia, maar is sinds die dag niet meer van de agenda ge weest. Zwarte Piet is Racisme werd opgevolgd door Kick Out Zwarte Piet, ieder jaar kwamen er meer de monstraties én tegendemonstraties. ,,Mijn moeder werd op haar werk uit gemaakt voor Zwarte Piet. Zij is een hele sterke vrouw, maar ik merkte dat dit haar echt raakte. Ze wilde niet dat ik naar haar werk zou gaan om er iets van te zeggen, dus heb ik er een kunstproject van gemaakt. Het groeide langzaam. En toen kwam de intocht." ,,Klopt. De arrestatie is gefilmd, on- line gezet en werd door website GeenStijl opgepikt. Dat hielp. We hoorden van veel mensen dat ze blij waren dat we in Dordrecht stonden. De politie stelde dat ze ons oppakte, omdat we de openbare orde verstoor den. Maanden later stelde het open baar ministerie dat de arrestatie on terecht was." Sinds 2011 is er vrijwel geen jaar voorbijgegaan zonder demonstra ties rond de intocht. Het debat werd verhit en gepolariseerd. Zijn er dingen waarvan u denkt: die hadden we anders kunnen doen? ,,Die spanning in de samenleving was er al, hij kwam nu alleen naar buiten en het geweld wat is gebruikt, is nooit van onze kant gekomen. Rust terwijl er repressie is, is geen echte rust. Zwijgen gebeurt vaak om een dominante positie te beschermen, waarin anderen de mond wordt ge snoerd." ,,Ik heb in 2014 770 berichten aange leverd bij de politie. Uiteindelijk zijn er in 2018 drie mensen veroordeeld. De politie zei dat ze anderen niet konden achterhalen. Iedere keer als ik in de media verschijn, komen er nieuwe bedreigingen. Ik let nog steeds op waar ik naartoe ga." Na 2014 heeft u zichzelf wat terug getrokken uit de Pietendiscussie en bent u zich meer gaan richten op andere vormen van protest te gen racisme. Waarom? ,,Het kunstproject was klaar. Er kwa men andere mensen die verder gin gen met Kick Out Zwarte Piet. Ik wilde niet in hun weg staan. Mijn doel was om het gesprek te normali seren. Dat was gelukt. Al wilden sommige partijen ook alleen praten om het praten. ,,In 2013 toen de rechtbank Amster dam stelde dat de Zwarte Pieten bij de intocht in strijd waren met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. En in 2016 toen Erik van Muiswinkel stopte als hoofdpiet om dat hij niet langer Zwarte Piet wilde spelen." ,,Voor mij gaat het niet om het uiter lijk van de Piet, maar waar die als ritueel en symbool voor staat." ,,Er is meer bereikt dan alleen roet- veegpiet. Er is een grote groep men sen die zeggen: onze gemeenschap pen mogen niet meer worden geklei neerd. Mensen die taboes willen aan pakken. We hebben Omroep Zwart, de Black Archives (een archief met boeken vanuit zwart perspectief, red). Er stonden duizenden mensen op de Dam voor de Black Lives Mat- ter-demonstratie." ,,De strijd tegen racisme is nog niet klaar. We moeten het hebben over hoe we omgaan met de oude koloni ale gebieden, zoals de Antilliaanse ei- landen. Die zijn ingezet voor handel en het vergaren van rijkdom, maar zijn er nu zelf slechter aan toe. Het gesprek is pas klaar als hersteld is wat kapot is gemaakt." ,,De leiding van de partij wilde een kant op die niet mij bij past, daarom heb ik mijn lidmaatschap opgezegd. Dit is niet het einde van iets, eerder het begin. Als deze partij het niet redt, dan komt er weer een andere." ,,Mijn moeder schrok zich in eerste instantie rot om alles wat er gebeur de. Maar ze is nu wel trots op me." Na een uur interview, waarin hij vro lijk en vaak met een lach de vragen rationeel benaderde en beant woordde, stopt Gario nu even met praten. Zijn ogen worden vochtig. ,,Het raakt me. Maar ik wil er verder niet op ingaan, ik beschouw dat als privé." GO VRIJDAG 12 NOVEMBER 2021 'Mensen laten zich niet meer kleineren' Cyril Rosman Utrecht Waarom dacht u in 2011: laat ik bij de live op tv uitgezonden landelijke intocht met een omstreden T-shirt tussen een paar duizend ouders en kinderen gaan staan? Jullie werden gearresteerd van wege het dragen van het T-shirt. Het ironische is: als dat niet was gebeurd, had jullie actie veel min der aandacht gekregen. U bent veelvuldig bedreigd, kreeg berichten dat u moest worden 'af geschoten'. Is dat nu voorbij? Wanneer dacht u: nu bereiken we meer dan alleen praten? Quinsy Gario: ,,Iedere keer als ik in de media verschijn, komen er nieuwe bedreigingen.'' F Actrice Georgina Verbaan in 2017 met het T-shirt dat voor de campagne werd gebruikt. FOTO'S MARLIES WESSELS, JASPER ABELS Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat in het overgrote deel van de gemeenten bij de sin terklaasintocht geen Zwarte Piet maar een roetveegpiet meeloopt. De Pietenstrijd is gestreden? Zwarte Piet was een symbool van het racismedebat. Waar staan we nu in dat gesprek? Wat moet er nog worden bespro ken? U stond tweede op de kieslijst van BIJ1, een partij voor 'radicale ge lijkwaardigheid' die één Kamerze tel heeft. Na een intern conflict zei u afgelopen weekend uw lidmaat schap op. Dat voldoet wel aan het cliché: activisten gaan vaak ten on der aan onderlinge ruzie. U begon aan Zwarte Piet Is Ra cisme vanwege uw moeder. Hoe kijkt zij er nu, tien jaar later naar? Waarom doet deze vraag u zoveel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9