7 TERUG IN DE STORM Tijdens de zoveelste coronagolf in bijna twee jaar bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag vanaf de intensive care: ,,Wij blijven maar Covid-patiënten opnemen, maar daardoor gaan aan de andere kant doden vallen.'' In de morgen stuurt de woordvoerder van het Ca- tharina Ziekenhuis een appje: ,,28 Covid-patiënten opgenomen. Vijf op de ic. Er is echt weer iets aan de hand.'' Je gaat door de centrale hal van het ziekenhuis, komt door wachtruimtes, langs het opera tiecomplex en aan het einde van een verlaten gang is daar de in tensive care. Achter de schuifdeuren van glas liggen patiënten met buizen in hun mond, hun ogen gesloten en aan hun lichamen hangen draden. Er klinken piepjes over de hele afdeling. Vijf van de patiënten hebben corona. Zij krijgen het virus niet op eigen kracht uit hun lichaam. Eén op de drie ic-patiënten met corona overleeft het virus niet. Dat besef geeft een gek gevoel als je langs de schuifdeuren loopt. Voor de deur van kamer 5 praat verpleegkundige Rachel Janssen met een arts. ,,Mijn dochter woont in Den Bosch. Tijdens de elfde van de elfde heb je daar duizenden mensen ge had.'' De arts: ,,Ook in Eindho ven ging het gewoon door. Maar ja, het zal allemaal wel.'' Ze zien het hier voor hun ei gen ogen gebeuren. Hoe hun in tensive care volstroomt met nieuwe coronapatiënten, dat het ziekenhuis weer operaties afzegt en dat ze aan inhaalzorg hele maal niet hoeven te denken. En ze kunnen er niks aan doen. Aan de koffietafel ploft inten sivist-anesthesioloog Marco Haanschoten op een stoel. ,,Het is een ramp'', zegt hij. het nieuws. Aan de wand van de kamer hangen foto's van een bruiloft. Vrouwen met bloeme tjesjurken, mannen in pak, vro lijke kinderen. En achteraan een stralende opa. Maar op het ziekenhuisbed is van die man weinig over. Hij gorgelt slijm omhoog, dat Ra chel met een buisje opzuigt. 'Veel beterschap opa', staat op een kaartje dat boven zijn bed hangt. Vandaag sprak Rachel de fa milie van de patiënt. ,,Een man die de touwtjes graag in handen had. Hij was bang voor de bij werkingen van het vaccin.'' Het maakt haar niet uit: ,,We kun nen ze niet op straat laten lig gen'', zegt Rachel. Dat het begint te knellen is wel duidelijk, en waar het ein digt, weet niemand. Intensivist Dick Koning haalt zijn schou ders op: „Misschien verandert er pas wat als er een ramp gebeurt. Dat ambulances nergens meer naar binnen kunnen. We zijn al drie keer langs de rand van de afgrond gegaan. Niemand heeft garanties dat het goed blijft gaan'', zegt hij. IJzig stil Hij vertelt over die avond, onge veer twee weken geleden. Dat de laatste ic-bedden waren verge ven en dat hij alleen maar kon hopen dat het rustig zou blijven. Maar dat halverwege zijn dienst een patiënt uit het naburige zie kenhuis in Veldhoven werd aan gemeld met een gescheurde aorta. ,,Dan moet je echt met spoed opereren, anders gaat de patiënt gewoon dood", zegt hij. ,,Maar wij moesten hem weige ren, omdat we geen plek had den. Die man is helemaal naar Nieuwegein gebracht. Wij blij ven maar Covid-patiënten op nemen, maar daardoor gaan aan de andere kant doden vallen. Het is onacceptabel.'' Ze zijn boos en gefrustreerd, de verpleegkundigen en artsen. ,,We krijgen onze boodschap niet meer overgebracht op de sa menleving'', zegt Joris Reijn- ders, teamleider van de ver pleegkundigen. Vlak voor de verkiezingen ontvingen ze hier Jesse Klaver, de burgemeester is langsgekomen, maar nu? ,,Het is ijzig stil'', zegt Reijnders. Hij wijst naar twee lege ka mers, in de hoek van de inten sive care. ,,Ze zijn niet leeg om dat we geen patiënten hebben. Nee, ze blijven leeg omdat er simpelweg geen personeel is om voor mensen te zorgen.'' Ook op deze intensive care is het ziekteverzuim naar record hoogte gestegen: 11 procent van collega's zit ziek thuis. De afge lopen twee jaar hebben meer dan dertig verpleegkundigen de ic verlaten. Juist nu hebben ze hulp nodig. En daar zitten frustraties, ver telt intensivist-anesthesioloog Dick Koning, hoofd van de ic. ,,Omdat het niet had gehoeven.'' Hij wijst op de overheid die ach ter de feiten aanloopt, de boos- terprikken die pas in december worden gezet en de grote evene menten die gewoon doorgaan. ,,De elfde van de elfde, daar krij gen wij last van. Het is gewoon kansberekening: het gaat hon derden besmettingen opleveren. En wij kunnen het oplossen. Snap je dat we boos zijn?'' Hij houdt rekening met een ic die vanaf volgende week voor bijna de helft is gevuld met coronapatiënten. ,,Die liggen er allemaal twee tot drie weken, een hartpatiënt maar twee dagen. Als hier tien co ronapatiënten liggen, kunnen wij honderd hartpatiënten niet behandelen.'' Het Catharina Zieken huis geldt als hart- centrum voor het hele zuiden van Ne derland. Tijdens de eerste golf konden ze hier opschalen tot 45 ic- bedden, nu zou Ko ning blij zijn als hij tot 28 bed den kon komen. ,,Mensen zijn moe, mentaal en fysiek. Een ver pleegkundige zegt een keer dat het klaar is. Dus de ic's opscha- len? Ik zou niet weten hoe.'' Wattenstaafje Na een dag op de intensive care dringt de ernst van de pandemie weer in alle hevigheid tot je door. De zorgen, onmacht, som bere vooruitzichten. Verpleeg kundige Rachel Janssen gaat langs bij de patiënt op kamer 5. Na alle alarmerende verhalen valt hier opeens de kalmte van haar handelen op. Ze smeert een mondverzorgingscrème op een wattenstaafje. Als haar patiënt wakker wordt, moet hij geen zweren in zijn mond hebben. Daar is de crème voor bedoeld. ,,Ik doe even je mond open'', zegt ze tegen de slapende man. Liefdevolle zorg gaat blijkbaar altijd door. Op de achtergrond klinkt Radio 1 met De elfde van de elfde, daar krijgen we last van. Snap je dat we boos zijn? GO VRIJDAG 12 NOVEMBER 2021 'We moesten hem weigeren, omdat we geen plek hadden' Jurriaan Nolles Verpleegkundige Joris Reijnders (l) en intensivist Marco Haanschoten op de ic. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7