Nooit eerder zoveel mensen positief getest op één dag ProRail-baas belooft beterschap: 'Ik snap dat mensen boos zijn' ^Grahams 5 laken, kussen ofinfuuspomp, het gaat om personeel. Deze week sprak ik collega's van acht andere academische ziekenhuizen in het buitenland. Die beschreven pre cies hetzelfde. Ook in Duitsland, waar het aantal bedden veel gro ter is, Stockholm, Leuven, Parijs, overal spelen dezelfde proble men.'' ,,Dat is zo. De overall capaciteit is in Duitsland ongeveer vijf keer zo groot. Maar nog steeds hebben we dezelfde problemen. Dat heeft te maken met het exponentiële ver loop van zo'n infectie. De aan tallen zijn zo groot dat je ergens een keer tegen je grens aan loopt. Dat gebeurt ongeacht de grootte van het systeem.'' ,,Die boosterprik wordt heel rele vant. We moeten zo snel mogelijk beginnen met prikken.'' ,,EhhmmDe anders zo spraak zame Kuipers is even stil. ,,We zitten met een duivels dilemma. Op heel goede gronden willen mensen geen maatregelen meer. Maar op heel goede gronden be schouwen we ook toegang tot zorg als een maatschappelijke verworvenheid die we niet wil len loslaten.'' Het verbaast hem dan ook dat mensen zich zo slecht houden aan de adviezen,,Werkelijk ie dereen komt weer met een uitge stoken hand naar je toe bij een ontmoeting.'' Hij balt zijn vuist tot een boks. ,,Als ik dan een boksbeweging maak, zeggen ze: 'o ja, met jou doen we nog een vuist'. Maar dat moeten we na tuurlijk allemaal doen! Als we zo weinig mogelijk maatregelen wil len, zorg dan in elk geval dat je je houdt aan die paar dingen die niemand pijn doen. Handen was sen, geen handen geven, als je in groten getale bij elkaar komt je QR-code laten zien en erop acte ren. Bij lage besmettingsaantallen kunnen die dingen een hoop doen.'' „Linksom of rechtsom zorgen dat ze naar beneden gaan, daar zal op gestuurd moeten worden. Als je nu niet stuurt op besmettingen, kom je bij code zwart. Dat is een reëel risico.'' ,,Houd er rekening mee dat dit ri sico nog de hele winter zal be staan. Er zijn vele honderddui zenden mensen die bij besmet ting het risico lopen om in het ziekenhuis terecht te komen. Als zij met te veel tegelijk komen, hebben we een probleem.'' Er is de suggestie gewekt van groepsimmuniteit. Vergeet het! Corona gaat niet meer weg ,,Als er heel veel acute patiënten tegelijk zijn, leg je de bedden daarmee vol. Dan bel je iemand die komende maandag geope reerd moet worden af. Doe je dan het goede met je eed? Ja, dat doe je. Maar in lijn met de eed moet je ook zeggen: als we die patiënten de komende weken niet opere ren, komen we in de knel. We kunnen niet blijven schuiven. We gaan nu steeds langs dat randje. We hebben ten opzichte van een jaar geleden een veel grotere hy potheek op de overige zorg. De toegangstijden zijn in het hele land opgerekt.'' ,,Er is een grote kans dat het aan tal verloren levensjaren door uit gestelde zorg groter wordt dan het aantal gewonnen levensjaren door coronapatiënten die we ge red hebben.'' ,,Hoe graag ik dat ook zou willen dat zal helaas geen werkelijkheid worden.'' ,,Er is de suggestie gewekt van groepsimmuniteit. Vergeet het! We werken nu met meerdere scenario's. Eén is: er blijven altijd grote aantallen coronapatiënten. Met substantiële aantallen pati- enten moeten we de zorg op de lange termijn echt anders regelen. Een ander scenario kan zijn: op het moment dat mensen het een aantal keer hebben gehad of de booster hebben gekregen, geeft dat een dempend effect.'' ,,Nee, dat kan ook niet.'' Hij leunt achterover en lacht. ,,Ja, help. Als jij het weet, zeg het maar. Dan weten wij het ook. Niemand weet het nog. Ook in de literatuur zie je speculaties. We hebben een hehele hoop geleerd, maar we weten ook nog veel niet. Maar één ding is zeker: corona gaat niet meer weg. Dat is de realiteit.'' Het RIVM meldde 16.364 nieuwe besmettingen. Daarmee kent deze golf de hoogste piek van allemaal. Hoewel in de ziekenhuizen minder coronapatiënten liggen dan tijdens eerdere golven, groeit de onrust in politiek Den Haag en in het land. Komt er weer een lockdown? Dui delijk is dat het moeilijk wordt om effectieve maatregelen te verzinnen die maar een deel van de samenle ving treffen. Het virus is namelijk overal. Dat is in de teststraten goed zichtbaar. Die worden de laatste da gen massaal bezocht. Op dinsdag werden ruim 81.000 tests afgeno men, het hoogste aantal sinds de zomer. Alleen in maart van dit jaar was het drukker bij de GGD's. Oorzaak van de drukte is logi scherwijs dat heel veel mensen klachten ervaren. Dat is ook zicht baar in de Infectieradar van het RIVM, die gebruikmaakt van gege vens dat een panel vaste deelne mers over hun gezondheid deelt. Ongeveer 4 procent van hen had de afgelopen weken 'Covid-achtige' klachten: koorts, hoesten, kortade migheid, verlies van reuk of verlies van smaak. Dat is het hoogste ni veau in twaalf maanden tijd. Gevaccineerd Van de mensen die naar de GGD gaan met klachten, legt 17,5 procent een positieve test af. Ook dat is heel hoog - alleen in oktober 2020 lag het percentage iets hoger. Wat ook opvalt, is dat het meren deel van de besmette personen in middels volledig is gevaccineerd. Dat is deze maand voor het eerst. Uit het weekrapport van het RIVM blijkt dat 51 procent van de be smette personen deze maand volle dig is gevaccineerd, en nog eens 3 procent deels. In september was dat nog 31 procent (volledig) en 4 pro cent (deels). Vooral in de oudere leeftijdsgroe pen is een relatief groot deel van de besmette mensen gevaccineerd. Dat is logisch, omdat zij verhou dingsgewijs vaker gevaccineerd zijn. Ook is bekend dat de immuni teit bij hen sneller afneemt dan bij jongere mensen. Een en ander wil niet zeggen dat het voor de kans op een besmetting niet uitmaakt of je gevaccineerd bent. Van de volwassen Nederlan ders is ruim 84 procent gevacci neerd. Verhoudingsgewijs is het aantal besmettingen binnen deze groep nog steeds een stuk lager dan bij niet-gevaccineerden. In andere golven werd nog wel eens gewezen op de rol van scholie ren of feestende twintigers. Het aantal besmettingen is nu bij alle leeftijdsgroepen hoog. Jongeren testen naar verhouding iets vaker positief dan ouderen, maar groot is het verschil niet. UTRECHT Bronnen gaven gisteren aan dat de problemen bij de afdeling Ver keersleiding van ProRail veel om vangrijker zijn dan tot dan toe be kend was. Met name op de belang rijkste post in Utrecht, waar hon derd mensen werken, is sprake van een verziekte sfeer. De situatie is zo geëscaleerd dat de helft van het personeel niet inzetbaar is door ziekte of onvrede. Het personeel dat wel werkt, krijgt geen pauze. Gistermiddag kwam de raad van bestuur met een statement waarin het de problemen ruiterlijk erkent. ,,Ik snap dat mensen boos zijn, in het verleden zijn zaken niet goed aangepakt'', reageert ceo John Voppen. ,,We hebben onvol doende geluisterd naar treinver- keersleiders en decentrale ver keersleiders. Dat raakt me. We hadden forser moeten ingrijpen.'' Voppen, die eind 2019 Pier Erin- ga opvolgde als baas van ProRail en zelf eerder directeur Verkeerslei ding was, stelt geleerd te hebben van het verleden. ,,We pakken de problemen nu samen met de men sen aan door onder meer beter te luisteren en gehoor te geven aan hun zorgen.'' Verkeersleiders krijgen tijdelijk een compensatietoeslag van 300 euro bruto per maand. Het budget voor werving is verveelvoudigd en de opleiding tot verkeersleider in gekort. Zo moet het tekort van zes tig verkeersleiders worden ingelo pen. 'Eczeem? Gebmik Grahams, de succeskxmule uit Australië!' GO VRIJDAG 12 NOVEMBER 2021 Maar hier hadden we al een krappe ic-bezetting. Hadden we eerder moeten be ginnen met de boosterprik? Half september liep het aantal besmettingen hard op. Hoe is daarop gereageerd? Maar die aantallen zijn niet laag. Wat nu? De gemiddelde Nederlander zal denken: niet weer! Dit voelt als een herhaling. - Ernst Kuipers, voorzitter LNAZ Zijn de verhoudingen zoek? Er zijn mensen die jonger en mis schien gezonder zijn die nu niet aan de beurt komen door uit stel van reguliere zorg. ,,De capaciteit in ziekenhuizen kun je niet oneindig oprekken. Mensen wachten al te lang en dat leidt ook tot gezondheidsschade." U heeft de eed afgelegd toen u arts werd. Daarin beloof je: ik doe mijn best voor de patiënt. Doen we dan wel het goede? Kost dat mensenlevens? Toenmalig minister Van Ark zei eerder dat eind 2021 vrijwel alle inhaalzorg gedaan zou zijn. Dan zijn de verwachtingen toch niet goed geweest? Er is ge zegd: we vaccineren ons uit deze pandemie. U zei eerder dat we moeten le ren leven met corona. Maar hoe dan? Je kunt niet eindeloos blij ven uitstellen. In 623 dagen coronacrisis heb ben nooit zoveel mensen posi tief getest op Covid-19 als giste ren. Wat opvalt in de cijfers is dat deze besmettingsgolf eigen lijk iedereen treft. Sander van Mersbergen Den Haag GGD-medewerker neemt test af in teststraat Den Haag. foto anp De ProRail-directie erkent de grote problemen bij de eigen verkeersleiding, waar deze krant gisteren uitgebreid over berichtte. De afgelopen maan den zorgden die problemen meermaals voor uitgevallen treinen. Ceo John Voppen be looft beterschap. - David Bremmer Advertentie bijvoorbeeld Rosacea Crème" en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! natural alternatives Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl *Ditiseen medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de getxuiksddnwijzing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5