Wie amper afval scheidt is de klos Nog even en dan openen Amanda en Peter hun taverne 'Opvang statushouders wél op schema' 6 Goes wordt strenger YYiïWr REISPROGRAMMA AMZ Een Goes' gezin dat de grijze bak 22 keer aan de straatkant zet om te worden geleegd, betaalt dit jaar in totaal 293 euro aan afvalstoffenhef fing, maar volgend jaar zal dat be drag bij eenzelfde aantal ledigingen oplopen tot 331 euro. Mensen die wél goed afval scheiden en de grijze bak zelden meer laten legen, gaan er juist op vooruit. Wie dat bijvoor beeld slechts zes keer laat doen, be taalt dit jaar 229 euro en volgend jaar nog maar 213. De gemeenteraad Het is het weer omhoog gegaan, omdat mensen vanwege corona vaker thuis waren moet nog wel akkoord gaan met de nieuwe tarieven die burgemeester en wethouders voorstellen. De gemeente wil het gemiddeld aantal kilo's restafval per inwoner per jaar naar honderd kilo laten da len. Hoewel het zeker minder is ge worden dan een aantal jaar gele den, is dat streven nog lang niet ge haald. „Sterker nog, het afgelopen jaar is het weer omhoog gegaan, omdat mensen vanwege corona va ker thuis waren", zegt wethouder Cees Pille. De verwachting is dat het gemiddelde dit jaar uitkomt op 154 kilogram restafval per inwoner. De gemeente deed eerder een poging om inwoners te stimuleren hun afval beter te scheiden door het basistarief voor de afvalstof fenheffing te verlagen en huishou dens 4 euro te laten betalen voor elke keer dat ze de grijze container laten leggen. Daarmee werden mensen die dat minder vaak doen financieel beloond. Dit heeft zeker iets in gang gezet. Zo waren er vo rig jaar ruim zevenduizend huis houdens die hun grijze bak min der dan tien keer lieten legen. Dat kan door bijvoorbeeld het plastic afval niet meer bij het restafval te gooien. Aan de andere kant waren er ook nog bijna 4500 huishou dens die de container meer dan twintig keer lieten legen. Motiveren Om die laatste groep te motiveren beter te gaan scheiden, stellen B en W voor het basistarief weer te ver lagen, maar het tarief voor het la ten legen van de container juist omhoog te doen, namelijk van 4 naar 6 euro per keer. Vanaf de der tiende keer (binnen het jaar) gaat dat zelfs 8 euro kosten. Wie hard leers is en de grijze bak bijna elke keer laat legen, betaalt na de twin tigste keer zelfs 10 euro. Het gevolg is dat huishoudens die hun contai ner heel vaak laten legen volgend jaar fors meer gaan betalen en dat gezinnen die dat slechts een paar keer doen, worden beloond met een lagere rekening. De gemeente raad neemt in december een defi nitief besluit. Sinds vijf weken is dit tweetal trotse eigenaar van Café de Hoop in Sint-Annaland. Ze doopten het café om tot Taverne Het Dorp en waren van plan om in de eerste week van november de deuren open te gooien. Maar het is nog even wachten op de vergunnin gen. Dan wordt de tap gevuld én gaat de langgekoesterde wens van Amanda in vervulling. ,,Ik heb der tien jaar in Restaurant Buuten- gaets gewerkt op het niveau van leidinggeven en de boel sturen, maar mijn droom was altijd om een kleinschalig eetcafé te runnen. Een gezellig tentje waar je een lek ker bordje eten kunt krijgen, zon- der al te veel poespas. Dat zie ik he lemaal zitten op deze locatie. Dit was al een goedlopend café waar je een hapje kon eten. Dat laatste gaan we wel iets uitbreiden, zodat mensen ook 's avonds een lekker biefstukje, sateetje of visje kunnen Mijn droom was altijd om een kleinschalig eetcafé te runnen eten. Er staat ook een biljarttafel en er hebben in de eerste week al mensen aan de bel getrokken ofwe die laten staan en dat zijn we zeker van plan.'' En stél dat de coronamaatrege len weer zorgen voor een sluiting van de horeca, zet Amanda de kla- pramen open voor een take-away. ,,Ik hoop dat het niet zover komt, maar de plannen liggen al klaar." Op de vraag of Amanda nooit heeft overwogen om in een grotere plaats een café te openen, ant woordt ze: ,,Dat had gekund, we zijn ook groot fan van Goes, Mid delburg en Zierikzee, maar daar ben je wel een nieuweling en moet je het vanaf nul opbouwen. Hier kennen ze ons al en als ik zie welke berichten wij al vanuit het dorp hebben gehad: Zoveel positiviteit. Dat is waanzinnig." ,,Het wachten is op de vergun ningen, zoals de exploitatie-, alco hol- en terrasvergunning. Maar voordat de gemeente daarmee aan de slag kan, moeten wij eerst door gelicht worden", vertelt Peter. Daarbij doelt hij op de Wet Bibob, waarbij de integriteit van houders of aanvragers van vergunningen wordt getoetst. ,,De horeca schijnt zich prima te lenen voor allerlei witwaspraktijken en de overheid zit daar bovenop, dus wij moeten wachten tot we een soort van ge screend zijn", licht Peter toe. ,,Als dat in orde is, gaan die gegevens naar de gemeente en zij kunnen vervolgens verder met de vergun ningsaanvraag." Hij zegt het niet met zoveel wor den, maar Verburg baalt flink van de strenge boodschap die de pro vincie vorige maand op het ge meentehuis in Kruiningen deed belanden. Daar stond min of meer in dat Reimerswaal zwak pres teerde als het ging om de opvang van statushouders. De wethouder wist toen al wel dat dat beeld niet klopte, maar hield nog even zijn mond omdat hij zeker van zijn zaak wilde zijn. Beveland Wonen en Vluchtelin genwerk bevestigden zijn ver- Reimerswaal betreurt kritiek van provincie moedens: Reimerswaal doet 't wél goed. ,,De provincie baseerde zich in die brief op cijfers van 1 juli", legt Verburg uit. ,,Maar tussen 1 juli en 11 oktober is behoorlijk wat ge beurd. Die huisvesting is doorge gaan. Jammer dat die oude cijfers zijn gebruikt." In Reimerswaal moeten in 2021 39 statushouders een woning toegewezen krijgen. In 36 gevallen is dat al gelukt, en ook voor de andere drie verwacht Verburg geen problemen. ,,We hebben de toezegging dat dat dit jaar gaat lukken." Behalve Reimerswaal kregen ook Goes, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Veere bericht van de provincie, die erop toeziet of gemeenten voldoende asielzoekers met een verblijfsver gunning onderdak bieden. Het is belangrijk dat de gemeenten hun wettelijke taakstelling halen. Als de huisvesting stokt, blijven plaat sen in asielzoekerscentra bezet. Daardoor moet er voor nieuwe vluchtelingen noodopvang wor den ingericht. In de Zeelandhallen worden nu 320 asielzoekers opge vangen. DIVERSE KERSTREIZEN! MARGRIET LIBELLE WINTERFAIR t DAGJE PARIJS IN KERSTSFEER 14 DE MUSICAL U vindt ons hele winteraanbod online op www.amz.nl Ook meer musicals: Sound of Music.. Disney's Aladdin! vrijdag 12 november 2021 Er zijn nog steeds veel huishou dens in Goes die hun grijze con tainer met restafval bijna elke twee weken laten legen. Als ze dat blijven doen, gaan ze dat vol gend jaar waarschijnlijk hard voelen in de portemonnee. Wie het afval wél goed scheidt, wordt juist beloond. Rob Paardekam Goes - Cees Pille, wethouder Je hebt best wel lef als je mid den in coronatijd een café over neemt in een dorp met nog geen vierduizend inwoners. Maar Peter Sluimer (56) en Amanda van Leerdam (30) deden het. Rachel van Westen Sint Annaland - Amanda van Leerdam, eigenaar Taverne Het Dorp In de gemeente Reimerswaal hebben voor het einde van het jaar net zoveel statushouders een dak boven hun hoofd als is afgesproken. Wethouder Dirk Verburg betreurt dan ook de kritiek die de provincie eerder uitte. Michiel Bouwman Kruiningen Lj Bezoe'< onze s'te voor kerstreizen naar oa. Düsseldorf, Keulen, Oberhausen, Brussel, Leuven, Maastricht of Brugge Margriet ©li tel Ie 20, 23 en 25 november (alleen vervoer of incl. ticket) Het leukste overdekte winterfeest! Inspiratie, shoppen, workshops, culinair Zaterdag 18 december de musical Er is niets zo wonderschoon als de kerstetalages in Parijs! Zaterdag 5 februari, matinee, 1 e rang Beleef het verhaal van volksheld Johan Cruijff in het nieuwe AFAS Theater MEER INFORMATIE? 80113-35 15 51 ■reserveren@amz.nl AMZ.NL Amanda van Leerdam en Peter Sluimer achter de bar van Taverne Het Dorp. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51