3 CORONA Lang wilde het kabinet niets weten van 2G-beleid of QR-codes op het werk om tweedeling in de maatschappij te voorkomen. Maar langzaam werd de koers verlegd. ugo de Jonge was stel lig op 10 maart van dit jaar. In de Tweede Ka mer zei hij dat er geen 'onderscheid' zou mogen 'ontstaan' tussen gevacci- neerden 'die weer allemaal dingen kunnen' en ongevaccineerden die dan binnen zouden zitten. ,,Die tweestromensamenleving willen we dus niet'', aldus de minister van Volksgezondheid. Een 2G-be- nadering, waarbij de kroeg of het theater alleen toegankelijk is voor Gevaccineerden of Genezen men sen, nee, daar wilde hij niet aan. Diezelfde De Jonge zei vorige week dat de keuze tussen 'het slui ten van een sector' of 2G nu toch nadert. En: ,,Dan zeg ik, nou ja, dan zou de balans nog weleens door kunnen slaan naar 2G.'' Die draai toont vooral hoe het kabinet die keuze tussen lock- downs of 2G lang voor zich uit duwde. Een ver-van-ons-bed- scenario, Plan C of D op de plank. Met de komst van nieuwe virus varianten is het speelveld veran derd en dus ook de kabinetskoers. Het huidige coronavirus is bijna twee keer zo besmettelijk als de oude versie. Een hoge vaccinatie graad van 85 procent is niet meer genoeg om zonder restricties te le ven, vindt ook het Outbreak Ma nagement Team (OMT). Dus tappen Rutte en De Jonge uit een ander vaatje, waarbij een ne gatieve test als toegangsbewijs in de kroeg, bioscoop of theater dreigt te worden geschrapt. Dat '2G-protocol' is inmiddels een se rieuze optie, zo schreef het OMT meermaals. Haagse bronnen gaan er ook vanuit dat het middel inge zet moet worden. Daarnaast wordt gewerkt aan re gelgeving waardoor een coronapas op het werk of bij een bezoek aan kleding- of meubelwinkels moet worden getoond. In theorie heb ben mensen dan nog een alterna tief voor vaccinatie, maar in de praktijk werpt het kabinet een forse blokkade op voor ongevacci neerd personeel dat zich dan drie of vier keer per week moet testen. Het is koren op de molen van cri tici waarbij termen als tweedeling, discriminatie en 'medische apart heid' vallen. Terwijl er inhoudelijk veel valt te zeggen voor een uitgebreidere coronapas of de invoering van een 2G-protocol, stelt medisch-ethicus Marcel Verweij (Wageningen Uni versiteit). ,,Mensen worden dan inderdaad ongelijk behandeld, maar wel op grond van een keuze die ze zelf maken en met een mo tief dat volgens de rechter is ge oorloofd, de volksgezondheid. Zo als rijden zonder rijbewijs ook ge volgen kan hebben. Het staat let terlijk in het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens: je mag mensen in principe niet on gelijk behandelen tenzij het nodig is om de gezondheid te bescher men.'' Volgens epidemiologen is 2G in derdaad een fundamenteel andere koers, maar juist om ongevacci neerden te hélpen door ze af te zonderen. Het 3G-systeem pro beert besmettingen tegen te gaan, het 2G-systeem houdt ongevacci neerden thuis en beschermt dus alleen die groep. Oostenrijk Nederland staat zeker niet alleen als de koers wordt gewijzigd. Al moet gezegd: elk land kent eigen varianten. De 2G-benadering is al beleid in een aantal Duitse deel staten voor evenementen, horeca en culturele instellingen. Daar kom je alleen gevaccineerd of ge nezen binnen. Een test behoort niet tot de mogelijkheden. In Oos tenrijk wordt die koers tot Kerst mis gevolgd: horeca, theaters, sport, de kapper- het is er alleen nog voor gevaccineerde of genezen personen. In Italië is het QR-beleid aange scherpt: inwoners moeten op hun werk kunnen aantonen dat ze ge vaccineerd, hersteld of getest zijn. En let wel: wie in overheidsdienst is en dat niet kan, krijgt ook niet betaald. Zoals ook de Amerikaanse president vaccinatie wil verplich ten voor ambtenaren. Protesten in al die landen - van Rome tot Leipzig, Berlijn tot New York - hebben die plannen niet kunnen tegenhouden. Maar de po larisatie werd er wel groter en dat dreigt ook in Nederland, zeker omdat De Jonge zo stellig be weerde dat de 'tweestromensa- menleving' er niet zou komen. ,,Ik houd m'n hart vast'', zegt ethicus Verweij. ,,Kijk: ik snap dat je als minister hoop wil bieden, maar als het anders uitpakt, lijk je toch on betrouwbaar. In een crisis als deze 15.000 10.000 16.364 kun je geen beloftes doen, je moet steeds eerlijk aangeven dat je voor dilemma's staat en vooraf nooit zeker kunt weten wat wel en niet nodig is.'' Is er wel genoeg draagvlak voor 2G én uitbreiding van de QR-co- des naar werk? In het burgemees- tersberaad bleek al weerstand. Ook Verweij heeft grote twijfels. ,,Die drang gaat zo ver, is het terecht dat via het werk te regelen? Zou je dan niet eigenlijk een algemene vacci natieplicht moeten invoeren? Het lijkt me heel moeilijk te rechtvaar digen, maar het is wel transparan ter als het eigenlijke doel is om de vaccinatiegraad te verhogen.'' Voorzichtig Gaandeweg de coronacrisis com municeerde het kabinet steeds wat voorzichtiger. Premier Rutte zei eind september nog dat er toen geen plannen waren om ongevac cineerden te weigeren. Mona Keijzer was die week uit het kabi net ontslagen, de CDA-politica waarschuwde in haar afscheidsbe- richt al dat de ongevaccineerden moesten vrezen voor uitsluiting. Nee, dat was niet de bedoeling. Op dat moment. Maar Rutte zei ook: ,,De les van deze crisis is ook dat je helemaal niets kunt uitsluiten.'' Zoals De Jonge dat vorige week, bij de persconferentie herhaalde. 2G-beleid was de één-na-slechtste optie, nog net wenselijker dan een algehele lockdown. Of de Tweede Kamer ermee akkoord gaat? Het kabinet had vaker de belofte nodig dat 'er altijd een alternatief is' voor vaccinatie. Maar als het alternatief voor 2G en QR-codes op het werk een lockdown van complete secto ren is? Het kabinet lijkt die vraag zelf wel te hebben beantwoord. GO VRIJDAG 12 NOVEMBER 2021 Feestgangers in Den Bosch laten bij de opening van het carnavalsseizoen hun speciale polsbandjes zien als bewijs dat de QR-code is gescand. foto anp Kabinet ging van 'willen we niet' naar 'we hebben geen keuze' Tobias den Hartog Niels Klaassen Den Haag H 5.000 Gisteren: nieuwe besmettingen apr mei juni juli aug sep juni' juli aug sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3