Te vee Huizenprijzen stijgen 242 euro per dag Te Gussinklo: 'Dit is gewoon het beste boek' 2 OSCAR GARSCHAGEN MILbE LOCKbOWN Column DE STELLING Vandaag: Een nieuwe lockdown trek ik niet Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Waterschap rooit en plant bomen KOUDEKERKE Bord waarschuwt tegen naar hindes lonkend damhert Middelburg Geen debat in Staten over QR-pas De prijzen lopen alleen maar snel ler op. Volgens taxatiebedrijf Cal- casa zijn Zeeuwse woningen verge leken met een jaar geleden bijna 19 procent duurder geworden. Een re gulier huis brengt inmiddels ge middeld 305.000 euro op. Voor ap partementen en flats is dat 292.000 euro. De huizenprijzen lopen al sinds eind 2013 op. Lange tijd ging dat ge leidelijk, met enkele tientjes per dag. Sinds het begin van de corona- pandemie is dat snel gestegen. In de periode van juli tot en met septem ber bereikte dat een voorlopig hoogtepunt met landelijk 313 euro per dag. Zeeland zit met 242 euro wat lager, maar de prijzen stijgen hier momenteel wel harder dan in Friesland, Groningen, Overijssel, Drenthe en Limburg. De provincie Utrecht is koploper, met 505 euro per dag. Binnen Zeeland zijn de waarde stijgingen het hoogst op Schou- wen-Duiveland en in de gemeente Veere (tussen de 300 en 350 euro per dag), gevolgd door de gemeen ten Middelburg, Goes, Kapelle, Bor- sele en Noord-Beveland (tussen de 250 en 300 euro per dag). In Terneu- zen zijn de prijsontwikkelingen het laagst (minder dan 200 euro per dag). Calcasa heeft ook gekeken waar de afgelopen twaalf maanden naar verhouding de meeste huizen zijn verkocht. Opvallend genoeg staat de regio Zeeuws-Vlaanderen daar bij landelijk op de tweede plaats (achter de regio 'Groot-Amster dam'): 7,4 procent van de koopwo ningen kreeg een andere eigenaar. Dat is vooral te danken aan veel transacties in de gemeente Sluis. Op weg naar de Hartz (2020), het vierde deel van de Ewout Meyster- cyclus, werd beloond met de Boe- kenbon Literatuurprijs. Ook De Hoogstapelaar (2019) werd bekroond met deze prijs, ter waarde van 50.000 euro. Te Gussinklo voegt zich daarmee bij het selecte gezelschap dat de prijs twee keer won: Jeroen Brouwers en Arnon Grunberg gingen hem voor. Maar de tweede keer in twee jaar tijd, dat is toch heel bijzonder. De prijs mag dan onver wacht zijn, onterecht vindt de Zeeuwse schrijver het eerbetoon zeker niet. ,,Dit is gewoon het beste boek. Dit is rechtvaardigheid, zo voel ik het. Ik ben de enige Zeeuwse schrijver van belang, zoals u weet, sinds het overlijden van Hans War ren. Als je bedenkt dat dit boek niet eens de longlist voor de Zeeuwse Boekenprijs heeft gehaald! In Zee land besta ik niet. Dat lot raakt niet alleen mij hoor, er wonen zo veel Zeeuwse kunstenaars hier die am per gezien worden. Mijn uitgever, Koppernik, was gespannen en hoopvol, maar ik ging rustig slapen met de gedachte: morgen verder schrijven aan het boek dat maar niet lukt." Dat boek, verklapt de schrijver, speelt zich af op een ho geschool. ,,Met allemaal weten schappers, maar dat mag geen na druk krijgen. Het mag het behang van het verhaal zijn, niet het ver haal zelf. Soms lig ik een week stil, dan begin ik weer. Tot nu toe niets, al een halfjaar. Bakkeleien met zin netjes en situaties. Maar we blijven proberen! Bij De Weergekeerde Bloem ben ik wel drie maanden be zig geweest met het begin." Hoe het gaat heten? 'Iets met de Hartz, net als dit boek, want het is het tweede deel, natuurlijk." Jeugdliefde Intussen komt er wel een nieuw boek aan: De Expeditie, een jeugdwerk dat hem in 1963 'ontsnapte', zoals Te Gus sinklo zegt. Enkele hoofdstukken versche nen eerder in onder meer het literaire maga zine Maatstaf. Te Gussin klo over de roman, die hij als 22-jarige schreef: ,,Dat is een afreke ning met de psychoanalyse en in hoge mate, met een jeugdliefde die me aan de kant gezet had: 18 maart 1962, ik weet het nog precies. Ik wist toen niets van literatuur. Niemand wilde het hebben, destijds. Nu wil Koppernik het heel graag uitge ven." Te Gussinklo was door zijn ge zondheidstoestand niet in staat om bij de bekendmaking in Den Haag te zijn. ,,Het hart, hè", verzucht de schrijver. Hij werd bij de prijsuitrei king vertegenwoordigd door zijn dochter Geraldine. Aan haar heeft hij het boek Op weg naar de Hartz opgedragen. stad is met een groen geasfalteerd park en de provincie niet krimpt tot een postzegelgrote buffer tus sen de grootste haven- en chemie- complexen van West-Europa. Ver stild Zeeland zonder licht- en luchtvervuiling bestaat echt niet meer, zelfs niet in dit grijze inter mezzo tussen de nazomer- en kerstdrukte. ,,Te vol'', het spookt door mijn hoofd als ik, ook bij toeval, op het glasheldere boekje Teveel van bio loog en paleontoloog Jelle Reumer stuit. Jelle is de leukste columnist van dagblad Trouw met speelse stukjes over uitgestorven exoti sche diersoorten. In Teveel analy seert de bioloog die andere exoot, de mens, waarvan er inmiddels juist te veel zijn. Pandemieën, kli maatverandering, drastische af name van biodiversiteit worden veroorzaakt door overbevolking, stelt Jelle die net als ik is geboren in een jaar waarin de wereld 2,7 miljard mensen telde, Nederland 10 miljoen en Zeeland 275.199. Getallen die inmiddels expo nentieel zijn gestegen. Te veel mensen, die te veel consumeren, te veel reizen, te veel vervuilen, te veel CO2 uitstoten, van alles veel te veel doen, schrijft Jelle. Dat kan de aardbol nu al niet meer aan. Een kindje minder mag dus best, moet zelfs. Net als bij corona moet de R (het vervangingsgetal) voor de mens omlaag. Die discussie wordt wereldwijd gemeden, want eng, extreem-rechts, nazi-Duits of Ma- oistisch-Chinees. Ook het praat circus ,,COP26 Glasgow'' zwijgt angstvallig. En toch kan niemand om deze kolossale olifant heen, die ook door de Nederlandse en Zeeuwse kamers banjert. ,,Nog even en we krijgen hier ook Randstadtoestanden'' Een kindje minder mag dus best, moet zelfs eze weken zonder Duitse en Belgische gasten, o wat heerlijk, die stilte! Het is hier vaak te vol en te druk'', verzucht een dorpsgenote. Kan toeval zijn, maar ze is in korte tijd de zoveelste die in alledaags ge sprekjes klaagt over te veel men sen. ,,Nog even en we krijgen hier ook Randstadtoestanden'', mop perkont een nieuwe kennis, een Randstad-vluchteling. Stil Zee land is het mooiste Zeeland klinkt het verlangend. vrijdag 12 november 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik verwacht nieuwe, harde coronamaat regelen 3811 reacties ZE NOEMEN HET TOCH MAAR NIET MEER INTELLIGENTE LOCKbOWN HEEL INTELLIGENT,' MIDDELBURG Waterschap Scheldestro- men plant en rooit dit na jaar en komend voorjaar weer honderden bomen en struiken. In totaal komen er 891 nieuwe bomen en worden 846 oude en zieke bomen ge kapt. De werkzaamheden beginnen vandaag als 27 leerlingen van CBS 't Klinket uit Koudekerke en Staatsbosbeheer de eer ste nieuwe bomen plan ten bij Dishoek. Daarna is Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. Daar worden de meeste bomen gerooid en geplant. Het is een ge bied waar veel oude po pulieren staan die aan hun einde zijn. Waterschap Scheldestro- men plaatst deze week een verkeersbord 'Over stekend wild' langs de Vlissingsestraat in Kou- dekerke. Het bord komt er speciaal voor het dam hertmannetje dat regel matig de weg oversteekt om naar de herten in de wei bij Huis der Boede te lonken, tot woede van de bok die wél achter het hekrond het park woont. Stichting Dierenwelzijn Walcheren vroeg het wa terschap, een waarschu wingsbord te plaatsen, om te voorkomen dat het wilde damhert wordt aan gereden. Kijk op de site bij /video Een meerderheid van Provinciale Staten heeft gisteravond het verzoek van Forum voor Demo cratie en Pro Zeeland voor een interpellatiede bat over het gebruik van het coronatoegangsbe wijs bij activiteiten van de provincie afgewezen. SP, GroenLinks en de Partij voor Zeeland von den dat het interpella tiedebat toegestaan moest worden, wat niet wil zeggen dat ze het met de initiatiefnemers inhoudelijk eens zijn. De andere partijen wezen het af, omdat de provin cie niet over het corona- beleid van het Rijk gaat. Het einde van de gekte op de woningmarkt is nog lang in zicht. De prijzen van Zeeuwse huizen stegen afgelopen kwar taal gemiddeld 242 euro per dag. Rolf Bosboom Vlissingen Hij kan er nog niet over uit, Wes- sel Te Gussinklo. ,,Hoe is het mogelijk!", laat de 80-jarige schrijver vanuit zijn huis in Kam perland weten. ,,Ik had er geen seconde rekening mee gehou den dat ik zou winnen. Zeker niet een tweede keer." Ondine van der Vleuten Kamperland Alsof Walcheren niet allang een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2