Frederik de Klerk 1936-2021 vergelijk woonverzekeringen en bespaar 13 Postuum excuus De voormalige Zuid-Afrikaanse president isop 85-jarige leeftijd overleden. Hij is de man die in 1990 het besluit nam om Nelson Mandela vrij te laten. NECROLOGIE FREDERIK DE KLERK BESLOOT TOT DE VRIJLATING VAN NELSON MANDELA Frederik Willem de Klerk, president van 1989 tot 1994, veranderde van ge harnast voorstander van rassenscheiding in de man die Nelson Mandela vrijliet en een einde maakte aan het apartheids regime. De ommekeer van De Klerk, die gisteren in Kaapstad overleed aan kanker, verbaasde vriend en vijand. Conservatieve witte mensen be schouwden hem als een verrader en zwarte Zuid-Afrikanen bleven arg wanend. Ze zagen hem nog altijd als medeverantwoordelijk voor de mis daden die in naam van de apartheid waren begaan. 'FW', zoals De Klerk in de volks mond heette, werd op 18 maart 1936 in Johannesburg geboren. Het idee van witte suprematie werd hem met de paplepel ingegoten. Zijn vader was actief in de rechtse Nasionale Party (Nationale Partij) - uitsluitend voor witte mensen - en bracht het tot mi nister. Na z'n rechtenstudie, die hij cum laude afrondde, ging de jonge De Klerk aan de slag als advocaat. In 1969 werd hij parlementslid voor de Nasionale Party, waar hij gold als een conservatief houwdegen. Zijn poli tieke ster rees snel en in 1978 begon hij aan een serie ministersposten in achtereenvolgende kabinetten onder leiding van Vorster en Botha. Hij toonde zich daarbij een over tuigd aanhanger van de apartheid. Als minister van Onderwijs pleitte hij tussen 1984 en 1989 nog voor de handhaving van aparte witte en zwarte universiteiten, zoals alles tus sen zwart en wit in Zuid-Afrika ge scheiden was en ook moest blijven. Ommekeer In 1989 kwam er plotseling een om mekeer. Hij sloot zich aan bij de groep 'Verligten' binnen de partij en werd hun leider. Het feit dat hij een progressieve broer had, journalist Willem de Klerk, zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Kort daarop koos de Nasionale Party, waar men ook voelde dat de tijd voor hervor mingen naderbij kwam, FW tot haar leider. In september 1989 nam hij het presidentschap over van Pieter Botha, die was afgetreden na een be roerte. In zijn eerste toespraak als presi dent sprak De Klerk tot veler verras sing de hoop uit dat Zuid-Afrika een non-raciale maatschappij zou wor den. Hij ging voortvarend aan de slag. Al snel hief De Klerk onder meer het verbod op 34 organisaties op, waar onder de zwarte politieke partij Afri can National Congress (ANC). Ook gaf hij de pers meer vrij heid. Een golf van emotie trok over de wereld toen hij aankondigde dat Nelson Mandela, die 27 jaar eerder gevangen was gezet wegens anti-apartheidsacties en plannen om de regering omver te werpen, zou worden vrijgelaten. Op 11 februari 1990 wandelde de toen al 71-jarige Mandela met zijn vrouw Winnie aan de hand de gevangenis uit, gadegesla- gen door vele honderden miljoenen tv-kijkers. Na z'n eerste ontmoeting met De Klerk zei Mandela: ,,Hij luis terde naar me. Dat was een nieuwe ervaring. Tot dan toe hoorden leiders van de Nasionale Party van zwarte leiders alleen wat zij wilden horen.'' Als voorzitter van het ANC voerde Mandela daarna nog vele malen over leg met de regering-De Klerk over het toekomstige Zuid-Afrika. De mannen werden overigens geen grote vrienden. Ondanks hun weder zijdse respect ergerden ze zich af en toe mateloos aan elkaar. Niettemin ontvingen ze in 1993 als duo de Nobelprijs voor de Vrede. De Klerk is wel vergeleken met oud-Sovjet-pre sident en partijleider Mikhail Gor- batsjov. Die zette een omwenteling in gang die gevolgen had voor heel Oost-Europa. Historici geloven dat De Klerk en Gorbatsjov niet konden overzien waartoe hun eerste beslui ten uiteindelijk zouden leiden. Soms wordt De Klerk zelfs gezien als her vormer tegen wil en dank. Scheiding In 1997 staakte De Klerk al z'n poli tieke activiteiten. In datzelfde jaar zorgde hij opnieuw voor opschud ding binnen de conservatieve witte gemeenschap van Zuid-Afrika. Hij liet zich scheiden van zijn vrouw, met wie hij 38 jaar getrouwd was ge weest. Het was bekend geworden dat hij al jarenlang een verhouding had met de echtgenote van een scheeps- magnaat, een sponsor van de Nasio- nale Party. Niet lang daarna trouwde De Klerk met zijn vriendin. Zijn ex-echtgenote werd later vermoord door een nachtwaker. Nadat in 2006 darmkanker bij De Klerk was gecon stateerd, bleef hij tobben met zijn ge zondheid. welkom bij jindepender GO VRIJDAG 12 NOVEMBER 2021 In een voor zijn dood opgeno men boodschap heeft Frederik de Klerk excuses aangeboden voor het leed dat het apart heidsregime zwarten, gekleur- den en Indiërs heeft aangedaan. „Ik bied zonder meer mijn ver ontschuldigingen aan voor al het leed en de ellende die zijn veroorzaakt door apartheid'', al dus de voormalige president. De conservatief die Zuid-Afrika veranderde Buitenlandredactie Rotterdam/Kaapstad Frederik de Klerk en Nelson Mandela in 1990. De twee werden overigens nooit vrienden. foto afp FOTO GETTY IMAGES We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke inboedel of opstalverzekering is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw woning en mooie spullen past. Ga naar lndepender.nl en bespaar tot wel 15% op je premie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13